int(6) Girişimciler için en iyi çözüm “hazır ofis”
Girişimciler için en iyi çözüm “hazır ofis”

Girişimciler için en iyi çözüm “hazır ofis”

Erim Denel Tarih : 28 Eylül 2013

_front-office-software-for-running-your-business-pop_9870Fikirlerini hayata geçirmek için çeşitli süreçleri yönetmek zorunda kalan girişimcileri hazır ofis fırsatları rahatlatıyor. Ofis kurmak, ofis malzemesi satın almak ya da ofisin sorunlarıyla ilgilenmek yerine işe odaklanmayı tercih eden girişimciler hazır ofis imkânlarından yararlanıyor.

Girişimci için ofis kurmak hem çok maliyetli hem de ciddi bir zaman kaybı. Oysa hazır ofisler girişimcilerin maliyetlerini hafifletiyor ve zaman kaybını ortadan kaldırıyor. Hazır ofise taşındığınızda bilgisayarınızı çalıştırarak hemen işe koyulabiliyorsunuz. Elektrik, su, ısınma, internet, temizlik, güvenlik gibi hizmetler için ayrıca ücret ödemenize gerek kalmıyor.

Girişimciler için önemli olan bir konu da imaj ve prestij. Misafirlerinizi ya da müşterilerinizi şık ortamda ağırlamanın yolu da yine hazır ofisten geçiyor.

Bütçesi kısıtlı olan girişimcilerse daha çok sanal ofis hizmetlerinden faydalanıyor. Ekonomik ücretlerle kendilerine sanal ofis kiralayabiliyor ve İstanbul’un önemli noktalarında bulunan hazır ofisleri resmi adres olarak gösterebiliyorlar. Ağırlıklı olarak evden çalışan ya da çalışan sayısı az olup ofise sürekli ihtiyaç duymayan girişimcilerin imdadına ise yine günlük ya da saatlik ofis kullanım seçenekleri yetişiyor.

Özetle, girişimcileri en çok meşgul eden gündemlerden biri olan ofis sorununu hazır ofis kiralayarak çözmek mümkün. İşler büyüyünce tabi ki kendi ofisinize taşınabilir ve geniş metrekarelerde çalışabilirsiniz ancak ilk zamanlar işe odaklanmanın daha isabetli bir tercih olacağını düşünüyorum

En az giderle en prestijli ofise sahip olun

En az giderle en prestijli ofise sahip olun

Erim Denel Tarih :

8_454x340Yurtdışında misafiriniz geldi ve siz onu en iyi şekilde ağırlamak istiyorsunuz. Ancak şirketinizin yönetim ofisi, üretim yeriniz olan Gebze’de ya da Merter’de. Konuğunuzu nerede karşılamak ve toplantınızı nerede gerçekleştirmek istersiniz?

Hazır ofis kiralama seçenekleri tam da bu noktada imdadınıza yetişiyor. Kanyon, 1. Levent Plaza ya da Baby Giz’den kiralayacağınız ve en prestijli imkânlara sahip olan bir hazır ofis sizin ihtiyaçlarınızı giderebilecek yegâne çözüm.

İş toplantılarında ve benzeri birçok aşamada da bu sorunu hemen her gün birçok yönetici yaşıyor. Türkiye’nin artan ihracat operasyonları ve beraberinde şirketlerin büyüyerek kurumsallaşması ve her geçen gün daha profesyonel bir çizgiye kayması yeni ihtiyaçları da beraberinde getiriyor. Hazır ofis kiralama seçeneği gün geçtikçe cazipleşen bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

Elektrik, su, internet, sekreter, temizlik, güvenlik ve ofis mobilyaları gibi gereksinimlerin hepsi hazır ofis kiralama seçeneklerinde mevcut. Ayrıca dekorasyon, tadilat, tamirat işleriyle zaman kaybetmiyorsunuz.

Kiraladığınız ofisin bulunduğu mekânda uluslararası firmalara komşu oluyor, onlarla networking ilişkileri geliştiriyor ve yeni partnerler edinebiliyorsunuz. Günlük ya da saatlik ikinci bir ofis kullanımı, toplantı salonlarının kullanımı, yurtdışındaki ofislerin kullanımı ve şehrin çeşitli yerlerindeki lounge’ların kullanımı da yine şirketinizin prestiji, imajı ve en önemlisi verimliliği için avantajlı fırsatlar.

Türkiye’de ağırlıklı olarak yabancı şirketler tercihini ofis kiralamaktan yana kullanıyor. Bunu kurumsallığın ve profesyonelliğin bir parçası olarak görülüyorlar. Ofis gündemleri/giderleri ile zaman kaybetmek yerine hem çalışanlarını hem de misafirlerini mutlu eden ofis kiralama çözümlerine yöneliyorlar. Zannediyorum önümüzdeki yıllarda talepler bu yönde artarken daha fazla şirket hazır ofis seçeneklerini değerlendiriyor olacak.

Mobil çalışanlar “hazır ofis” kullanıyor

Mobil çalışanlar “hazır ofis” kullanıyor

Erim Denel Tarih :

212-82231Araştırmalara göre şirket ofislerinin gün içerisinde ortalama doluluk oranı %50’den daha az. Eskiye nazaran çalışanların, vakitlerini daha çok ofis dışında geçirdiğini görüyoruz. İş toplantılarında, evden çalışırken ya da hareket halindeyken geçirdiğimiz zaman, ofiste geçirdiğimiz zamanın önüne geçti ve “mobilize” olmuş bir çalışma şeklini benimser duruma geldik.

Kişiler özelinde baktığımızda ise ofis dışında çalışmanın daha tercih edilir olduğunu gözlemliyoruz. Bir yere bağlı kalmak yerine mobil olmak daha cazip geliyor. Çalışanlar kendini mutlu ve motive hissediyor. Ofis dışında çalışabilme imkânlarının artması da bunda önemli bir rol oynuyor.

Gelinen noktada şirketlerin, ofis maliyetlerinin daralması yönünde eğilimli olduğunu görüyoruz. Çalışan giderlerinden sonra en büyük gider kalemi ofis giderleri. Ofis kirasının yanı sıra elektrik, doğalgaz, internet, ofis mobilyası, güvenlik ve benzeri giderleri üst üste koyduğumuzda sabit bir ofisinizin olması külfet haline gelebiliyor.

Bu noktada en iyi çözüm, ihtiyaçlar oranında hazır ofis kiralama olarak karşımıza çıkıyor. Esnek kiralama seçeneklerini düşündüğümüzde şirketin ofis maliyetlerini optimize etmenin yolu hazır ofis kiralamaktan geçiyor.

Uluslararası firmalar bu sorunu fırsata dönüştürmüş durumda. Regus’tan örnek verecek olursam yüzde 70 oranında uluslararası firmaların hazır ofisleri tercih ettiğini söyleyebilirim. Yerli firmaların da zaman içerisinde bu yöne doğru kayacağını tahmin etmek yanlış olmaz. Çünkü önemli bir mali yükü ortadan kaldırmış oluyorsunuz.

Hazır ofis kiralama tercihi, getirdiği avantajlarla birlikte bir trent haline geldi. Örneğin merkez ofisiniz Kanyon’da ise çalışanlarınız ofis kiralama şirketinin Trumpt Tower ya da Selenium Plaza’daki lounge’larını ücretsiz kullanabiliyor. Birden fazla yerde aynı standart konfora sahipsiniz.

Özetle, değişen çalışma koşullarının çalışma alışkanlarını değiştirdiğini söylemek mümkün. Eskiden sadece masada çalışan bizler şimdi evde telekonferansla görüşmelere katılıyor, iş toplantısı öncesi kahve içerken maillerimize bakıyor ve eğer toplantımız uzadıysa tekrar uzaktaki ofise dönmek yerine mobil çalışmayı tercih ediyoruz. Dolayısıyla bugün de izlerini gördüğümüz üzere gelecekte ofis-bağımsız ve esnek ofis seçeneklerinin daha fazla yaygınlaşacağını söyleyebilirim.

Ticari pazarlama ekipleri satış dünyasını yönetir

Ticari pazarlama ekipleri satış dünyasını yönetir

Hüseyin Gül Tarih : 20 Eylül 2013

trade-marketingTicari pazarlama, pazarlama faaliyetlerinin ticari platformda nasıl uygulanacağının şirket için belirlendiği bölümdür. Bu bölümlerin genel olarak görevi pazarlamayla satış birimleri arasındaki köprüyü kurmaktır.

Markanın müşteri planları, kanal öncelikleri, bu kanalların stratejileri, ürünlerinizin ne kadara satılacağı, rekabete göre konumlandırılmasının ne olduğu gibi konularda ticari pazarlama birimleri belli stratejiler oluşturur.

Bu stratejiler pazarlama planlarına paralel bir şekilde gerçekleştirilir. Ticaret yaptığınız kişiler, kurumlar ve müşterileriniz ile de bu planlar çerçevesinde bir oluşum ortaya koyarsınız. Sonrasında hazırlanan stratejiler saha ekiplerine aktarılır.

Bu şekilde sahada satış alanında işi yönetirken nelere uyulması gerektiğini kendi planlarınız dahilinde bütün ekibiniz aktarmış olursunuz.

Ticari pazarlama ekibinin önemli bir özelliği de bu stratejilerin koyulduktan sonra izlenmesi ile ilgili olan mekanizmaların kurulması ve bu şekilde takip edilmesidir. Aslında belirli bir strateji çerçevesinde satış dünyasını nasıl yöneteceğinizin ticari denklemini oluşturan birim ticari pazarlama birimidir.

Biz de Reckitt Benckiser’de bu işi gerçekleştiriyoruz ve satış ekibiyle çok koordine bir şekilde çalışarak pazarlama faaliyetlerimizin ürünlerimizin satıldığı mecralarda iyi bir şekilde yer bulması için çalışıyoruz.

 

Dış ticarette teslimatta karşılaşılabilecek temel sorunlar neler?

Dış ticarette teslimatta karşılaşılabilecek temel sorunlar neler?

Hüseyin Tekgüç Tarih :

international-tradeDış ticarete yeni başlayanlar birçok sorunla karşılaşıyor. Bazen sorunlar o kadar büyük oluyor ki firmaların ciddi boyutlarda zarara uğramasına yol açıyor.

Dış ticaretin bir takım kuralları var. Hataları en aza indirmek için önce bu kuralları öğrenmek gerekiyor. Uluslararası Ticaret Odasının çıkartmış olduğu Incoterms 2010 broşüründe belirlenen, dış ticarete konu malların teslimi ile ilgili kuralları bulunuyor. Dış ticaret yapmayı düşünenler burada yer alan terimler iyi bilinmeli. Çünkü yeni başlayanlar en çok mal teslimi aşamasında hata yapıyorlar.

Bu broşürde FOB, FAS, EXW gibi 11 kısaltmadan oluşan terimler bulunuyor. Bu terimleri bilen ve pratikte uygulayanlar sorun yaşamaz. Sorun yaşasa dahi nasıl çözeceğinin farkında olur.

Dış ticarette açık hesap mal satılmaması bence genel kural olmalı. Açık hesap satış bir istisna olmalı. Alıcı/satıcı arasında ancak çok köklü bir ilişki var ise mümkün olabilmeli. Maalesef bazı firmalar bu konuya yurt içi tahsilat gibi bakıyor. 2. ya da 3. peşin satıştan sonra açık hesap mal satıyor ve sonunda tahsilat sorunu yaşanıyor.

İlk defa dış ticaret yapıyorsanız, gemi üzerinde teslim için ortaya çıkan maliyetlerden diğer bir ifade ile FOB maliyetinden haberdar olmanız gerekiyor. Yani malınızın fabrikadan gemiye taşınması sonucunda oluşacak maliyeti gerçekçi ve doğru olarak hesaplayabilmelisiniz. Çünkü müşteriniz malı gemide teslim almak isteyebilecektir. Bu durumun farkında olmadan fiyat verirseniz, hesabınızda olmayan iç nakliye ve liman maliyeti karınızı düşürecektir.

Yine nakliye aşamasında karşılaşılan bir diğer sorununda malın konteynere yüklenmesi aşamasında ortaya çıkmaktadır. Müşteriden sipariş alınıyor ve üretim yapılıyor. İş o malı konteynere yükleme aşamasına geldiğinde yarım veya bir buçuk konteynere sığdığı görülüyor. Böyle olunca da o yarım konteynerdeki mal için fazla navlun ödemiş oluyorsunuz. Bu da önceden dikkat edilmeyen bir hesap hatası nedeni ile karınızın azalması demek oluyor. Bir konteynere veya bir treylere ne kadar mal yükleyeceğinizi önceden bilmeniz ve sipariş alırken bu miktara uygun olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Sık karşılaşılan bir diğer hata da ambalaj konusunda yaşanıyor. Burada da yine yurt içi gibi düşünülüyor. Yurt içinde gönderdiğiniz mal 200 ya da 500 – 1000 km yol giderken yurt dışına gönderdiğiniz mallar genellikle binlerce km yol gitmekte veya okyanus geçmekte. Ambalajınız bu lojistik koşullarını kaldırabilecek mi? Firmaların en çok yaptığı hatalarda biri de ambalajın lojistik koşullara uygunluğu dikkat edilmemesidir.

Bir çalışanla ilgili sosyal medya krizi nasıl yönetilmeli?

Bir çalışanla ilgili sosyal medya krizi nasıl yönetilmeli?

Burak Bakay Tarih : 16 Eylül 2013

photodune-3920764-social-media-mSosyal medya kurumlar için çok önemli bir silah olduğu gibi aynı zamanda çok da tehlikeli bir silah haline gelebilir. O nedenle kurumsal firmalar tüm sosyal ağlar için birer kurumsal hesap açarak tüketicilerine, kullanıcılarına oradan ulaşıyor. Zaman zaman kişiler ya da kurumlar adına sahte hesaplar açarak kurum adına yapılan açıklamalar bu kurumlara ciddi zarar veriyor. Bunun yanı sıra kurum çalışanlarının kişisel hesaplarından yaptıkları paylaşımlar da firmaları zor duruma düşürebiliyor.

Kurum aleyhinde paylaşımlarda bulunan eğer bir çalışan ise İK yöneticisinin direk o kişiyle iletişime geçmesi yerinde olur. Bu durumda paylaşılan içerikler silinerek sorun ortadan kaldırılabilir. Ancak çalışan herhangi bir haksızlığa uğradığı için böyle bir yol seçiyorsa çözüm için önce bu haksızlığın ortadan kaldırılması gerekiyor.

Böyle durumlarda çalışan üzerinde zorlayıcı herhangi bir tutumda bulunulmamalı. Zira anonim şekilde ilgili ya da benzer olumsuz içerikler tekrar paylaşılabilir ve bu takip edilemez, daha hızlı yayılabilir. Eğer kriz eski bir çalışanla ilgiliyse İK yöneticileri ya da eski yöneticisinin (kötü ayrılmadığını varsayarak) kendisiyle iyi niyet çerçevesinde bağlantıya geçmesi gerekebilir. En hızlı bağlantı şekli olarak direk olayın gerçekleştiği sosyal medya kanalından özel mesaj şeklinde dönüş yapılabilir.

Eğer mesaj e-posta ile çözüm olamayacaksa görüşme talep edilebilir. Eğer çalışan şu ya da bu şekilde sürece olumlu yaklaşmıyor ise iç denetim mekanizmaları devreye sokularak hukuksal takip başlatılabilir.

Şirketler mobil teknolojiye nasıl bakmalı?

Şirketler mobil teknolojiye nasıl bakmalı?

Fatih Sarı Tarih : 11 Eylül 2013

mobile-technology-business1Şirketler bir an önce mobil teknoloji stratejisi belirlenmeliler. Siz bir yoğurt firmasıysanız veya telefon üreticisiyseniz mobil teknolojileri kullanacağınız alan belli. Sadece işinizin ne olduğunu çok iyi anlamanız, o işin ihtiyaçlarını belirlemeniz ve o işin ihtiyaçları çerçevesinde mobil teknolojileri nasıl kullanacağınızı masaya yatırmanız gerekiyor. Bir şirket mobil teknolojileri çok başarılı bir biçimde kullanabilir; ama hiç ihtiyacı yoksa kullanmasına gerek de yoktur.

Ama siz işinizi hızlı yapmak, müşterinizi daha fazla memnun etmek istiyorsanız mobil teknolojileri mutlaka kullanmalısınız. Rekabet tarafına dönecek olursak öne çıkmak için de etik bazı avantajlara ihtiyacınız var. Bu da mobil teknolojilerle mümkün. Mobil teknolojileri ihtiyacınız çerçevesinde kullanmanız gerektiğini görüyor ve kullanmıyorsanız kullanan şirketlerin gerisinde kalmaya mahkûmsunuz. Bu da rekabette geri plana düşmenizi ve bir sene içerisinde yok olup gitmenize neden olur. O yüzden şirketler kendi işlerini çok iyi analiz etmeli, ihtiyaçlarını belirledikten sonra rekabette öne çıkabilmek için mutlaka mobil teknolojileri kullanmalılar.

Dijital medyada başarılı olma ölçütü nedir?

Dijital medyada başarılı olma ölçütü nedir?

Fatih Sarı Tarih : 05 Eylül 2013

digitalmedia1Başarıya ulaşmak için ne iş yaparsanız yapın değişmeyen tek şey var: Çalışmak. Bu sporda, tiyatroda, sinemada, siyasette hep aynıdır; ne kadar çok çalışırsanız başarınızda o kadar artar. Sistemli ve doğru bir yöntemle çalışmaya koyulduğunuzda hayatın her alanında başarılı olmanız mümkün. Medyada da başarı için gerekli olan temel kriter doğru ve sistemli çalışmak.

Burada çalışmanın dışında önemli bir nokta daha var: Dijital medyada başarılı olmak istiyorsanız geleneksel medyayı çok iyi bilmelisiniz. Çünkü yeni medyaya geçişle birlikte sadece ortam değişti. Haberciliğin özü, kuralları ve ilkeleri yeni medyada da varlığını sürdürüyor. Başarılı ve kaliteli habercilik yapmak için mesleğin temelini oluşturan meslek kuralları ve etik ilkelerden taviz verilmemelisiniz.

Dijital medyada başarılı olmak için iyi bir eğitim almak, dili çok iyi kullanmak ve haberciliğin özünü çok iyi kavramak gerekiyor.
Doğru haberleri tarafsız bir gözle sunarak insanlara bilgi aktarmak başarıya götüren bir başka kilit nokta.

İnternet üzerinden yayın yapan yüzlerce haber sitesi var, başarıya ulaşmak için bu sitelerden bir farkınızın olması gerekiyor. O nedenle farklılaşmanın yollarını aramalısınız. Bunun için kimsenin ulaşamadığı haberlere ulaşabilirsiniz ya da kimsenin yayınlamaya cesaret edemediği haberleri yayınlayabilirsiniz. Bunlar da size başarıyı getirecektir.

Haberci her yerde habercidir. Haberi ister kâğıda aktarsın ister kameraya konuşsun isterse de internet üzerinden haberlerini insanlara aktarsın gazeteciliğin temel kuralı olan 5N1K hiçbir zaman değişmez.

Çalışanlar sosyal medyayı nasıl kullanmalı?

Çalışanlar sosyal medyayı nasıl kullanmalı?

Burak Bakay Tarih :

f2f82e18-9195-46bd-9d0b-03a44c9571feBazı kurum çalışanları sosyal medyayı kullanırken tüm dünya tarafından görülebilen paylaşımlar yaptığının farkında olmayabiliyorlar. Gizlilik ayarları kontrol edilmeden gönderilen iletiler herkese açık yayınlanıyor ve bazı durumlarda kaydedilip silinse bile Google aramalarında görünmeye devam ediyor.

Çalışanlar sosyal medya hesaplarından sadece biriyle çalışma hayatı hakkında planlama yapmalı. Bunun içinde en uygun ağ Linkedin. Diğer sosyal medya hesaplarından çalıştığı kurumun sözcüsü gibi algılanmak istemiyorlarsa çalıştıkları kurum bilgilerini ve şirket içi fotoğraflarını paylaşmayabilirler. Ayrıca kullandığı avatar, öz geçmiş bilgileriyle çalıştığı şirketi ön plana çıkaran kişilerin yaptığı paylaşımlar takipçileri gözünde marka/şirket tarafından yaptırılıyor gibi algılanabilir. Üstelik bu durumdaki kişilerin çalıştığı kurum hakkındaki paylaşımları reklam olarak algılanabilir ve bu paylaşımlar takipçilere itici gelebilir.

Sosyal medyayı kullanırken sorun yaşamak istemeyen kişiler çalıştıkları firma ya da rakip firmalar aleyhinde veya lehinde paylaşımlarda bulunmamalılar. Çalıştıkları firma için bir şeyler yapmak istiyorlarsa da firmanın kurumsal hesabından yayınladığı içeriklere yorum yapmadan kendi hesaplarında yeniden paylaşabilirler.