int(6) Saç ekimi operasyonu nasıl gerçekleşiyor?
Telekom sektörünün gelişimi için nasıl bir yol izlenmeli?

Telekom sektörünün gelişimi için nasıl bir yol izlenmeli?

Mehmet İzzi Çelebiler Tarih :

14104_540Türkiye’nin telekomünikasyon sektöründe dünya ile rekabet edebilmesi için öncelikle bu alanda faaliyet gösteren firmaların önündeki engeller kaldırılmalı. Bu engeller ortadan kaldırıldıktan sonra da firmalar teşviklerle desteklenmeli.

Telekomünikasyon sektöründe faaliyet yürüten firmalar bugün yatırım yapmak istedikleri halde önlerine çeşitli engeller konuluyor. En önemlisi de altyapı konusunda geçiş haklarının verilmesi ve bu alanda haksız rekabetin ortadan kaldırılması gerekiyor.

Tüm dünya internet hızlarını attırmak için yatırımlar yaparken bizde hala altyapı kurma ve altyapı paylaşımı konusunda sıkıntılar yaşanıyor. Fiber internetin yaygınlaşmasının Türkiye’ye çok ciddi katkıları olacak. Örneğin, bugün Türkiye’de bir Google ya da bir Facebook gibi internet girişimleri çıkmıyor. Çünkü telekomünikasyon altyapısı bunun için yeterli değil.

Dünyada internet projeleri hızla artarken, Türkiye ciddi bir genç nüfusu olmasına rağmen dünya markası olabilecek projeler üretemiyor. Güçlü bir telekomünikasyon altyapısı Türkiye için önemli fırsatları da beraberinde getirecektir.

Bugün yaşanan sıkıntılar, sorunlar muhakkak bir çözüme kavuşacaktır. Çözümle birlikte yenilikçi fikirlerini hayata geçirmek isteyen internet girişimcileri önemli projelere imza atacaklardır.

GSM açısından 2013’te yaşanan gelişmeler ve 2014 beklentileri

GSM açısından 2013’te yaşanan gelişmeler ve 2014 beklentileri

Ömer Kuyucu Tarih :

sim2013 yılında Türkiye’de ve dünyada genelinde entegre tarifelerin, yani kullanıcıların ses, data, SMS gibi temel iletişim ihtiyaçlarını tek bir paket içinde satın alması ihtiyacının öne çıktığını gördük. Bununla beraber insanların hizmet kalitesi anlamında beklentileri de arttı. Vodafone olarak bizler de öncelikle kalite, hız ve kapsam konularına odaklandık.

2013 yılında yine hem perakende hem de online satış kanallarında hizmet kalitesini arttırmaya yönelik çalışmalar yaptık. Bu anlamda müşteri ister online kanalda ister perakende kanalında olsun tüm ihtiyaçlarını karşılayabilsin istedik.

Müşterilerimizi çok iyi segmente ederek ihtiyaçlarına ve bütçelerine göre paketler hazırladık ve bunların tümünü entegre paketler olarak kurguladık. Yaptığımız tüm çalışmaların sonucunda başarılı bir yıl geçirdik. Gelir Pazar payımız yüzde 30,6’yı geçti. Bu da bizim ihtiyaçları iyi belirlediğimizi ve çok iyi adreslediğimizi gösteriyor.

Yeni yılda Türkiye ve dünyada enteresan gelişmeler yaşanabilir. Şu anda ihtiyaçları karşılanmış, entegre olarak tüm hizmetlere ulaşabilen müşteriler artık servis çeşitliliği ve daha fazlasını bekliyorlar. Bunun karşılığında da aldığı hizmetin bedelinden daha yüksek fiyat ödemek istemiyorlar.

2014’te kampanyalarımızı bu fikirler doğrultusunda planlıyoruz. Şu ana kadar başarıyla ilerleyen 2 kampanyamız var. Bunlardan ilki “Mucizeler Vodafone’da” diğeri ise “Devreden Terifeler” kampanyaları…

Mucizeler Vodafone’da kampanyamız da servis çeşitliliğine, günlük ihtiyaçları kolaylıkla bir sürprizle karşılamaya odaklanıyoruz. Devreden tarifelerde ise parasını ödediğiniz, satın aldığınız bir hizmeti kullanmadığınız durumda haklarınızı kaybetmiyorsunuz.

Tüm faaliyetleri 2013’te 2014’te ve daha sonraki yıllarda yoğun olarak odaklandığımız ve gerçekten birinci önceliğimiz olarak koyduğumuz müşteri kırılımlarını segmentlerine göre yapmak tabii ki hiçbir zaman değişmeyen bir gerçek.

Genç, yaşlı, kadın, çiftçi yani tüm mozaiğin ihtiyaçlarını tam ihtiyaca göre, anında, en uygun şekilde sunmak yine 2014’te de önceliğimiz olacak.