int(6) “Turkcell Akıllı Bulut Teknolojisi” nedir?
“Turkcell Akıllı Bulut Teknolojisi” nedir?

“Turkcell Akıllı Bulut Teknolojisi” nedir?

İlker Kuruöz Tarih : 25 Mart 2014

turkcell-akıllı-bulut-nedir‘Akıllı Bulut’ olarak adlandırdığımız teknoloji hayatımıza girdi. Akıllı bulut teknolojisi, Turkcell grup şirketlerinin sahip oldukları üstün teknolojik altyapıları kullanarak, kurumsal müşterilerine sundukları bilişim teknolojisi hizmetlerinin ortak adıdır.

Turkcell Akıllı Bulut; sanal sunucu, kurumsal e-posta, akıllı faks, uzaktan yedekleme, akıllı dükkân paketi, yönetilebilir güvenlik hizmetleri, akıllı depo kurumsal gibi hizmetleri barındırıyor. Bu hizmet firmalara hem güvenlik hem de ciddi bir tasarruf sağlıyor.

Herkes bulut teknolojisini nasıl kullanacağını, ne tür faydalar elde edebileceğini paylaşıyor. Biz de buluta olan yatırımlarımızı artırarak devam ediyoruz.

Geçmişe baktığımızda bugün bulutta sakladığımız verinin iki katına çıktığını görüyoruz. 100 bin civarında kurumsal kullanıcımız bulut verilerinin hizmetinden faydalanıyor.

Teknoloji yakın gelecekte nasıl şekillenecek?

Teknoloji yakın gelecekte nasıl şekillenecek?

Ziya Erdem Tarih :

binary_6‘Network sociality’ adı altında 50 milyar cihazın birbiriyle konuşulacağına dair bir söylenti var. Artık tüm cihazlar bir birine bağlanabiliyor. Dolayısıyla bu dünya içerisinde bizlerin gideceği nokta da belli: Teknolojinin en tepe noktası. Ülke olarak da bunu gerçekleştireceğimize inanıyorum.

Katıldığım bir panelde özellikle yeni doğan çocukların teknolojiyle beraber doğması ve teknolojiyi kullanması örneği gösteriliyordu. 6 aylık bir çocuk, elinde bir dergi, dergideki resmi büyütmeye çalışıyor tabletlerde olduğu gibi. Dolayısıyla böyle bir yeni nesil var.

Diğer tarafta birleşme çok ağır şekilde ilerliyor. Aşağı yukarı dünya nüfusunun yüzde 50’si şehirlerde yaşamaya başladı. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde de yaklaşık 1 milyar kadar insan da orta sınıf kademesine yükselecek. Dolayısıyla gelir düzeyleri artacak.

Bunların hepsini toplayıp bir araya getirdiğiniz zaman inanılmaz bir teknoloji tüketiminin gerçekleşeceğini öngörebiliriz. Bu teknoloji tüketiminin arka tarafında altyapı var. Altyapı dediğimiz şey de aslında network. Network dediğimiz şey ise her şeyin her şeyle konuşması. Dolayısıyla böyle bir dünyanın içerisine giriyoruz. Turkcell ve diğer operatörler de bu dünyanın içerisinde yer alacak.

Alotech geliştirilen çağrı merkezi sistemleri kurumlara ne sağlıyor?

Alotech geliştirilen çağrı merkezi sistemleri kurumlara ne sağlıyor?

Cenk Soyak Tarih :

dialing1Turkcell’le yaptığımız işbirliği çerçevesinde, müşterilerin de istekleri doğrultusunda farklı ihtiyaçlar ortaya çıkabiliyor. Müşterilerimizden biri şöyle bir istekte bulundu: Sabit hatlardaki çağrıları alıp bunların kayıtlarını, akıllı yönlendirmelerini, web raporlarını yapabiliyorsunuz; ama benim sahada çalışan 1750 tane elemanım var. Bu çalışanlar cep telefonlarıyla benim müşterilerimle görüşüyorlar. Peki, bunları kayıt altına alabilir misiniz? Benim sahadaki elemanımın müşteriyle yaptığı konuşmayı ben internetten girip dinleyebilir miyim?

Bu istek üzerine Turkcell Super Online’ın teknik ekipleriyle ortak bir çalışma gerçekleştirdik. Bu çalışma sonunda şirketler kendi elemanlarının cep telefonu konuşmalarını internet üzerindeki bir ara yüz bağlantısıyla takip edebiliyor hale geldiler.

Bu çalışmanın bir adım ötesi olan ses tanıma teknolojisini geliştirdik. Çağrı merkezlerine her gün binlerce şikâyet veya istek geliyor. Bu görüşmeler kayıt altına alınıyor. Sonrasında görüşmelerin kalite kontrolünü yapmak için tüm kayıtları dinleyemeyeceğiniz için belli oranda örneklem alınarak onun üzerinden kayıt yapılıyor. Bu da yüze 2’yi geçmiyor.

Bu yeni teknoloji sayesinde müşteriyle, müşteri temsilcileri arasındaki konuşmaları stereo olarak 2 kanala kaydediyoruz. Kaydedilen veriler üzerinde; kim ne kadar konuşmuş, ikisi aynı anda konuşmuşlar mı, diye inceliyoruz. Bunlar kabaca fikir veriyor. Örneğin, arayan kişi ve müşteri temsilcisi aynı anda konuşuyorsa bu bir problemin göstergesi olabilir. Yine konuşma süresince desibel seviyesi standart sapmadan ne kadar sapmış gibi yöntemler kullanılarak binlerce, 10 binlerce konuşmanın içerisinde problemli olabilecek konuşmaları tanımlıyoruz ve kalite kontrolüyle ilgili arkadaşlar sadece bu konuşmaları dinliyorlar. Bunu gerçek zamanlı ve online yapabiliyoruz. Dünyada bu teknolojiyi kullanan bildiğim kadarıyla tek bir firma var.

Gelişen teknoloji çağrı merkezlerinde ne gibi çözümler sunuyor?

Gelişen teknoloji çağrı merkezlerinde ne gibi çözümler sunuyor?

Cenk Soyak Tarih :

sesteknolojileri“Ses Bulutu” AR-GE kapsamında TÜBİTAK ve KOSGEB tarafından desteklenen, Türk mühendislerinin geliştirdiği bir ürün.
Tek bir platform üzerinde aslında 3 tane ürün var. Bunlar, ‘Bulut Çağrı Merkezi’, ‘Bulut Santral’ ve ‘Bulut Ses Merkezileştirme’. Bunların hepsi Turkcell’in bulutunun bir parçası olarak, Turkcell’in, Turkcell Super Online’ın içerisinde barındırılıyor ve tamamen bulut tabanlı sistemler.

Çağrı Merkezi Sistemi

Herhangi bir lokasyona, donanıma, yazılıma ve lisansa ihtiyaç duymadan bilgisayar üzerindeki bir kulaklıkla internete bağlanır gibi çağrı merkezine bağlanıp, çağrı merkezi agent’larının kullanabiliyorsunuz. Türkiye’de Vestel ve Teknosa gibi büyük şirketler bu ürünü kullanıyor. Dünyada da hızla yaygınlaşıyor.

Ses Merkezileştirme

Teknosa ve Vestel gibi dağınık noktalarda çok sayıda mağazası, servisi veya dükkânı olan işletmeler bu çözümü kullanıyor. Burada da mağaza çağrılarını veya servis çağrılarını direkt bulut içerisine alıp, bulutta yönetiyoruz. Ses kaydını alarak raporlamasını yapabiliyoruz.

Bulut Santral

En küçüğünden en büyüğüne tüm işletmelerin ihtiyaçlarına cevap verebilen bir fiziksel santral alıp şirketinize koymaktansa Turkcell Super Online’dan alacağınız internet servisinin üzerine kurulan ve bu fiziksel santrallerin özelliklerinin çok daha ötesinde hizmet sunan 3 üründen oluşuyor.

Bu ürünler Türkiye’de Turkcell markasıyla satılıyor. Biz bunun teknolojisini geliştirmeye yoğunlaşırken Turkcell’de müşterilerine bunu ayırt edici bir hizmet olarak verebiliyor.

“Geleceği Yazanlar” platformunun özellikleri neler?

“Geleceği Yazanlar” platformunun özellikleri neler?

Semih İncedayı Tarih :

 

Turkcell Teknoloji Genel Müdürü Semih İncedayı, ”Eğitim süreci boyunca yazılımcılara, mobil yazılım geliştirme alanında öne çıkan profesyoneller tarafından danışmanlık desteği veriliyor. “Geleceği Yazanlar”dan “Başarı Belgesi” alan, kendi mobil yazılımlarını geliştirebilen kişilere, hem Turkcell Grup, hem de iş ortaklarının oluşturduğu dev ekosistem dâhilinde kariyer fırsatlarında öncelik sunulması hedefleniyor.” dedi.

İncedayı, ”Yenilikçi bireysel ve kurumsal mobil uygulama yazılımları geliştiren girişimciler Turkcell’in iş ortaklığı ekosisteminde yer alma fırsatı yakalıyor. Ayrıca proje kapsamında gençlerin geliştirdiği mobil yazılımların, Turkcell’in uygulama mağazası T-Market üzerinden kullanıcıların beğenisine sunulması hedefleniyor ve böylece yeni yeteneklere ticarileşme şansı veriliyor.

“Geleceği Yazanlar” ile bireysel, kurumsal ve toplumsal fayda konularında çözüm üreten tüm mobil yazılımların hayata geçirilebilmesi amaçlanıyor. Bunun için geliştiricilere bilgi, ürün ve teknoloji desteği sunuluyor. Sağlık, eğitim, çevre, enerji gibi alanlarda ve toplumsal konularda hayatı iyileştiren mobil yazılımlar da destekleniyor. Geleceği Yazanlar mevcut felsefesi ile Türkiye’nin sosyal ve ekonomik dönüşümüne pozitif katkıda bulunmayı hedefliyor.” diye konuştu.

Turkcell TV ayrıcalıklı içeriğe odaklanıyor

Turkcell TV ayrıcalıklı içeriğe odaklanıyor

Fırat Akdere Tarih : 23 Mart 2014

turkcell2_tv_sgs_231x270Dijital yayıncılığın hayatımızın her alanında giderek daha fazla karşımıza çıktığı bu günlerde niş pazarlara yönelik exclusive içeriğe biz de daha fazla önem vermek durumundayız.

Turkcell TV bu alanda ciddi yatırım yapıyor. İnsanlar, klasik televizyon kanallarında kendilerine hitap edecek yayın bulamamaktan yakınıyorlar. Bundan dolayı bazı özel içeriklere, cep telefonlarından, tabletlerden ya da web üzerinden, dijital platformlardan ulaşma isteği artan bir ihtiyaç haline geldi. Bu alanda yaptığımız hizmetler içerisinde çeşitli özel içerikler oluşturuyoruz. Örneğin astroloji toplumda yaygın bir ilgi konusu. Biz Hande Kazanova’yla birlikte ‘Hande Kazanova’yla Astroloji Günlüğü’ isminde bir paket oluşturduk. Her gün farklı burçlar için 2-3 dakikalık video burç yorumlarını sunuyoruz. Aynı zamanda futbol yorumları, kadın ve çocuk sağlığı, çocuk bakımı konularında da farklı, özel içerikler üretiyoruz.

Niş pazarlara yönelik insanların içerik ihtiyaçlarını karşılamaya gayret gösteriyoruz ve bu bağlamda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz.