int(6) Günümüz modern kentleri hangi özelliklere sahip olmalı?
Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi katılımcılara ne gibi faydalar sağladı?

Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi katılımcılara ne gibi faydalar sağladı?

Şekip Karakaya Tarih :

Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi (WICS 2014) 10 -11 Aralık tarihlerinde İstanbul Conrad Otel’de düzenlendi.

Türkiye’de akıllı şehirler ve geleceğin akıllı kentlerinin, tartışıldığı zirvede konuşmacı olan SAMPAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Karakaya, etkinlik hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Bu büyüklükte bir etkinliğin Türkiye’de her yıl tekrar etmesinin son derece önemli olduğuna diğenerek sözlerine başlayan Karakaya, yurt dışından gelen konuklarla fikir alışverişinde bulunma şansı yakaladıklarını ve buna göre konumlarını daha iyi görme fırsatı yakaladıklarını, sorunlara dokunarak ve bu sorunların çözümünü, çözenlerden dinleyerek değerlendirme olanağı bulduklarını, söyledi.

Etkinliğe katılmaktan çok mutlu olduklarını ifade eden Karakaya, “Her yıl katılıyoruz. Geçmiş etkinliklerde önemli görevler aldık. Bu yıl da yine aynı sorumlulukları alarak organizasyona destek verdik. Bu tür düşünsel çalışmaların bizleri daha ileriye taşıyacağına inanıyorum.” dedi.

Devletten bekledikleri ilgiyi göremediklerinden yakınan Karakaya, “Bakanlarımızın da aramızda olmasını arzu ederdik. Beklenmedik gelişmeler olduğu için bugün aramızda olamadılar. Bu tip kongrelerde hap çözümler geliştirilmiyor. Sadece konunun masaya yatırılıp üzerinde düşünülmesinin önünü açıyor.” diye konuştu.

Blippar nasıl bir hizmet sunuyor? Bu hizmetlerden kimler yararlanabilir?

Blippar nasıl bir hizmet sunuyor? Bu hizmetlerden kimler yararlanabilir?

Zehra Öney Tarih :

Dünyada 50 milyonun üzerinde kullanıcısı olan Blippar’ı Türkiye’ye getiren Blippar CEO’su Zehra Öney, Türkiye’de yeni olan bu platformun kullanıcılara, markalara ve kurumlara sunduğu avantajları anlattı.

Bugün uygulama mağazalarında milyonlarca uygulama olduğunu hatırlatan Öney, “Tüm bu uygulamalar insanlar tarafından kullanılmayı bekliyor. Ancak Blippar gibi fiziksel dünyadan dijital dünyaya geçişi sağlayan başka uygulama yok” dedi.

Blippar’ın fiziksel dünyadaki imgeler, ürünler sayesinde kullanıcıları dijital dünyadaki içeriklere götürdüğünü belirten Öney, bu sayede kullanıcıların bilgiye ulaşma hızı artıyor. Bir görsel sayesinde dijitalde binlerce içeriğe, bilgiye ulaşabiliyor, dedi.

Türkiye’de mobilitenin hızla geliştiğini ve yaklaşık 54 milyon 3G abonesi bulunduğunu ifade eden Öney, bu abonelerin 26 milyonunun internette işlem yaptığını söyledi. Türkiye’deki tüketicilerin sosyal mecralarda, mobil uygulamalarda ve dijital kanalla da vakit geçirmeyi sevdiğini söyleyen Öney, konuşmasına şöyle devam etti: Türkiye’deki tüketicilerin tüketim alışkanlıkları çok değişti. Artık gerçek zamanlı bilgiye erişmek istiyorlar. Dolayısıyla onların bu beklentisine cevap verecek fiziksel dünya ile dijital dünyayı birleştiren Blippar, markaların, yayıncıların, eğitimcilerin her dinamiğin ve her sektörün rahatlıkla kullanabileceği, arttırılmış, zenginleştirilmiş bir görsel tanıma platformudur.