int(6) Yüzyılın icadı Kindle hangi kolaylıkları sağlıyor
Yüzyılın icadı Kindle hangi kolaylıkları sağlıyor

Yüzyılın icadı Kindle hangi kolaylıkları sağlıyor

Semiha Kara Tarih : 31 Mart 2015

kindleKindle, Türkiye pazarında hakimiyet kuramamış olsa da yurt dışında büyük bir hayran kitlesine sahip. Son yüzyılın en iyi icatlarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Bir kitabı alıp her zaman yanınızda taşıyabileceğinizi düşündüğünüzde daha cazip ne olabilir diye sorguluyorsunuz. Her şeyin mobilinin daha cazip olduğu bugünlerde kitabın içindeki bilgiler demekten öteye gidemiyorum. Peki bir tablet, telefon veya bilgisayardan elektronik kitap okumaktan ne farkı var Kindle’ın? Bu ürünü farklılaştıran iki konsept olduğunu düşünüyorum:

1) Ürün özellikleri
2)Ürünü kitleyle buluşturma yani pazarlaması.

Kindle ürün özelliği olarak çok hafif, ışığı ayarlanabilir, göz yormayan paper-white denen bir özelliğe göre üretilmiş, okuduğun yeri özellikle işaretleyebileceğin, üzerine notlar alabileceğin, kaldığın yeri hatırlayan vb birçok özelliğe sahip.

Birçok tablet ve benzer cihazda ekran parlarken ekranın parlamaması, gece uyurken gözünüze en rahat şekilde ışığın ayarlanması çok büyük bir avantaj.

Ürünü pazarlarken yapılan basılı ya da İngilizce hard-copy denilen versiyona göre genellikle çok daha ucuza satılan kitaplar ise en önemli pazarlama hamlelerinden biri. Bir elektronik kitabı yayın hakları ve yazara saygı duyarak en uygun ve doğaya en duyarlı şekilde alabiliyorsunuz.

İkinci en önemli ürün özelliği ki, burada Amazon’un “Biz her şeyi size sunarız” (We have everything) mottosunun hakim olduğunu düşünüyorum, istediğiniz kitabı hızlıca bulabilmeniz. Özellikle İngilizce okunacak kitaplarda çoğu kitaba ulaşabiliyorsunuz. Bu neden mi önemli? Bugün kaçınız popüler yayınlarda olmadığı için bir kitabı belli bir kitapçıda bulamayıp, kitapçı kitapçı gezmek zorunda kaldı? Bu ulaşım kolaylığı ve almayı kolaylaştırıcı ödeme sistemleri kesinlikle kitap almayı pozitif yönde etkilerken büyük bir kazanç da sağlıyor. Evde kütüphaneler dolusu kitapla dolup taşan evler için oldukça pratik. Ayrıca kitabı okurken Kindle ürününü yanınıza almayı unutursanız indirdiğiniz uygulamadan kaldığınız yerden kitabı okumaya devam edebiliyorsunuz.

Önümüzdeki dönemde Kindle kitap okuma alışkanlığı için önemli bir yerde duracak dersek yanılmayız.

İş dünyasında başarıyı yakalamanın püf noktaları

İş dünyasında başarıyı yakalamanın püf noktaları

Fatih Avşar Tarih : 27 Mart 2015

Dry Clean Express Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Avşar, iş dünyasında başarılı olabilmenin koşullarını anlattı.

İş dünyasında başarılı olmak için öncelikle ciddi bir donanıma sahip olmak gerektiğini ifade eden Fatih Avşar, “Temelinde bilgi olan bütün donanımlar disiplinli çalışmayla kazanılır. Disiplinli çalışma da kişiliğin etkinliğiyle mümkün olur. Disiplinli çalışma başkalarının zorlamalarıyla gerçekleşmez ancak öz disiplinle gerçekleşir. Başarılı olabilmek kişinin yapma arzusu, yapabilme gücü uygun düzeyde ve uygun zamanda olursa başarı gerçekleşebilir.” dedi.

İnsanın yapabilme gücünün her zaman aynı seviyede olamayacağını söyleyen Avşar, “Bu anlamda yeri geldiğinde gevşeme ve rahatlama tekniklerine başvurulmalıdır. Zaten doğru bir çalışma modelinde dinlenmeye ve eğlenmeye de yer verilir. İnsana durup dinlenmeden sürekli çalış demek, haksız yere eleştirmek, küçümsemek, aşağılamak karşıdaki insanın yapabilme gücünü, kendine olan inancını zedeler.” diye konuştu.

“Başarılı olmanın bir diğer koşulu da değerlendirmedir,” diyen Avşar, şunları söyledi:

“Kişiler kendi durumlarını iyi değerlendirebilmelidirler. Kendini değerlendiremeyen biri ne istediğini bilemez, donanımını kavrayamaz ve yapabilme gücünü ölçemez. Böyle bir durumda da hep başkaları tarafından değerlendirilmek durumunda kalır. Bu da kişinin kendine olan güvenini olumsuz etkiler.

Bu durumda onu hep başka birinin değerlendirmesi gerekir ki bu da öz güven eksikliğidir. Kişilik gelişimi eksik sorumluluk ya da sorumluluk alamayan kişiler kendilerini değerlendiremez. Bu durumda hep başkalarının ne dediğine bakılır ki bu da insanı basit bir araç durumuna düşürür. Bu konu başkalarının başarısını ya da başarısızlığının en önemli nedenleridir.”

Türkiye’de Özel Sermaye Fonları Nasıl Gelişir?

Türkiye’de Özel Sermaye Fonları Nasıl Gelişir?

Barış Öney Tarih : 24 Mart 2015

ozelsermayeÖzel Sermaye Fonları Türkiye’de önemli bir boşluğu dolduruyor. Türkiye’de yerleşik olan yaklaşık 20 adet ve ayrıca yurt dışında olan yaklaşık 40 adet Özel Sermaye Fonu, Türkiye’deki şirketlerle aktif olarak ilgileniyor.

Türkiye’deki Özel Sermaye Fonları 15-20 milyon dolar ve üzerindeki yatırımları değerlendiriyor. Bu alan tamamen büyük şirketlerin bulunduğu bir alan. Türkiye’deki en büyük 2 bin şirket bu havuzun içerisine girebiliyor. Fakat Türkiye’de 10 milyon doların altında yatırım yapabilecek Özel Sermaye Fonlarına ihtiyaç var ve bunu yapan çok az Özel Sermaye Fonu mevcut.

Özellikle büyük Türk şirketlerini Özel Sermaye Fonları ile ilgili tereddütte bırakan konu, Özel Sermaye Fonlarının 5-6 sene sonra hisselerini satıp yatırımdan çıkış yapmaları. Bu, Anglosakson yatırım şekli. Bir işe gireceksiniz, büyütüp satacaksınız. Büyük Türk şirketleri de bu şekilde bir düşünce yapısına kavuşurlarsa, Özel Sermaye Fonları ile çok rahat biçimde büyüyebilirler.

Türk Şirketleri Özel Sermaye Fonları ile Yurt Dışına Açılabilir

Türk Şirketleri Özel Sermaye Fonları ile Yurt Dışına Açılabilir

Barış Öney Tarih : 23 Mart 2015

ozelsermayeTürk şirketleri, hem yurt içinde hem de yurt dışında iş yapma konusunda yüksek motivasyona sahip ve dinamik hareket eden genç girişimciler ve genç yöneticilerle çalışıyorlar. Bu, şirketlerimiz için önemli bir avantaj. Bir diğer avantajımız ise genel olarak hem Avrupa şirketlerinden hem de Asyalı şirketlerden çok daha iyi durumda olmamız.

Türk şirketleri dünyanın her yerinde faaliyet yürütebilecek kapasiteye sahipler; fakat henüz bunun farkında değiller. Türk şirketlerinin yurt dışına açılma konusunda yersiz korkuları var. Başarılı olup olamayacakları konusunda da endişe duyuyorlar.

Türk şirketlerinin önünde çok önemli küreselleşme fırsatları var. Bu anlamda karar alan ama sermayeye ihtiyaç duyan şirketler, bunu büyük bir sorun olarak görmemeliler. Böyle bir durumda Özel Sermaye Fonlarını devreye sokarak finansman sağlayabilirler.

Siber ataklar boyut değiştiriyor!

Siber ataklar boyut değiştiriyor!

İlkem Ozar Tarih : 20 Mart 2015

McAfee Ülke Yöneticisi İlkem Özar, boyut değiştiren siber atakları ve bunlara karşı alınabilecek önlemleri paylaştı.

Siber atakların boyut değiştirdiğini ve artık sadece güvenliğin yazılımsal önemlerle alınamayacağını ifade eden İlkem Özar “Atak şekilleri de çok değişti. Çip setleri hayatımıza girdi derken mesela çok yakın bir zamanda aslında galiba geçen aydı. Son yapılan atakta, atağın etkilediği platformun %25’i buz dolapları idi. Ve tamamen buz dolapları durdu ve içindekiler bozuldu. Şimdi bu daha basit gözükmesiyle birlikte yine de rahatsız edici bir durum. Ama düşünecek olursanız eğer arabalar akıllandığında siz ışıklarda durduğunuzda oradaki hackerin size bir şekilde ulaşamaması lazım. Bu kapsamda güvenliğin sadece yazılım olması ya da harvey olması da yeterli değil. Birbirlerine entegre olmaları lazım. Biz İntel ve McAfee olarak buna yönelik çözümlere sağlıyoruz. Yani gerçekten çipin içerisinde güvenlik yazılımının olması ve default olarak güvenli bir ortam sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

Artık hackerların ataklar için yatırımlar yapmaya başladıklarını söyleyen Özar, “Tehlikeli olan bilinçli bir şekilde yatırım yapılarak kurumlara özel yapılan saldırılar ve hiç bilinmemek üzere yapılanlar. Yani sisteminize girerken çok sessiz bir şekilde giriyorlar. Ve hatta kodun içerisinde harekete geçecek olan işte o casusluk yapacak olan kısım mesela şeye odaklanıyor bir ay sonra aktif ol. Dolayısıyla içeriyi görebilen çözümlere çok ihtiyacımız var. Bundan kastım ne standart bilgisayarlarda tabletlerde antivirüslerimiz var. Antivirüs dediğimiz imza bazlıdır. Eğer imza bazlıysa daha önce dünyada rastlandı ve kayıtlara geçtiyse o zaman onun bir imzası olur. Ve antivirüs çözümleri de bu imzayı bilirler. Şimdi artık bunlar yeterli değil çünkü sürekli yenileri çıkıyor ve kurumlara özel şeyler çıkıyor. Dolayısıyla dünyada ilk defa görülüyor veya hiç bilgisi olmuyor. Bu ataklar sistemimize girerken antivirüs sistemi bundan şüphelendim diye bayrak kaldırdığında iletişim halinde olduğu eğer sistem entegre ise biz McAfee olarak bunu sağlıyoruz. İletişim halinde olduğu networkteki güvenlik çözümüne e-maile vb yerlere haber veriyor. Bununla bağlantılı bir hareket görürseniz takip edin şeklinde ve dolayısıyla diyelim ki giren atak networkte trafik üretmeye başlıyor. Çünkü atağı saklamanın ve özelliklerinden bir tanesi o. Normalde networkte trafik olmasında şüphelenecek hiçbir şey yoktur. O yüzden tek başına duran bir network çözüm ürünü ne kadar iyi olursa olsun baktığında sadece network trafiği görecek. Ama eğer o networkte duran çözümünüz pc’de duran çözümünüz ile entegre ise bir bakacak bu network çözümü ama bir pc’den geliyor. Yani bu network trafiğini bir pc yaratıyor. Ve buna baktıklarında bir atak olduğunu görecekler” diye söyledi.

McAfee Ülke Yöneticisi İlkem Özar bu ataklara karşı bağlantılı çözümlerin çok önemli olduğunu ifade etti ve ekledi: Ataklar artık çok sofistikleşti ve atak yapanlar buna para harcıyorlar ve artık atak yapmak çok kolaylaştı. Nasıl ki bir tehlike fark ettiğimizde evimize önemler alıyorsak bu konuya da aynı hassasiyette yaklaşmalıyız.