int(6) Open Up Call’un firmalara sağladığı hizmetler nelerdir?
YSM, yazılım sektöründe nasıl farklılaşıyor?

YSM, yazılım sektöründe nasıl farklılaşıyor?

Sedat Yazıcı Tarih :

YSM Yazılım CEO’su Sedat Yazıcı, YSM Yazılım olarak sektörde farklılaştıkları noktaları Wise TV’ye anlattı.

Telekom ve finans sektöründe bulut konusunda YSM Yazılım olarak Türkiye’nin en tanınmış firmalarından bir tanesi olduklarının altını çizen Yazıcı: “YSM Yazılım olarak şu anda biz hedef kitlemize satış kanalı, bayi kanalımız üzerinden, Telekom ve finans şirketleri üzerinden ulaşıyoruz. En temel farkı bulut konusunda özellikle Telekom ve finans sektöründe Türkiye’deki en tanınmış firmalardan bir tanesiyiz. Temel farklılık olarak baktığımız zaman ürün çeşitliliği ile tanınıyoruz gerek Türk Telekom, İşnet, Türkcell, Vodafone gibi şirketleri bu ürün çeşitliliğimiz ile etkilemiş durumdayız. Çünkü bulut firmaları ya CRM yazılımı yapar ya basit bir ön muhasebe programı yazar bunlarla tanınır biz ise  aylık 20 TL. olan finans nakit akışı dediğimiz en ufak modülden başlar, firmanın kurumsallaşmasına kadar gider. Burada da yaklaşık 64 tane ana paketimiz var. Dolayısıyla firma çok küçükte olsa büyüdüğü zaman YSM ile çalışabilir. Bir müşterimizin tabiri ile onların yazılımından mezun olduklarını söylerler. Yani firma biraz büyüyünce artık o yazılımı bırakmak zorunda kalır. Açıkçası bir okul gibi muhasebeyi o programda öğrenir ama o programı bırakır ve mezun olur. Bizde ise firma büyüdükçe ihtiyaçlarını karşılayacak bulutta başka kapsamlı modüllerde bulunmaktadır” dedi.

6 yaş çocuklar için 1. büyük azı dişi neden önemli?

6 yaş çocuklar için 1. büyük azı dişi neden önemli?

Cüneyt Tunalı Tarih :

Dental Park Ataşehir Klinik Müdürü Cüneyt Tunalı, çocukların 6. yaşlarında çıkardıkları ve ömür boyu kullandıkları 1. büyük azı dişinin bakımının incelikleriniWise TV aracılığıyla anlattı.

6 yaş çocuklar için 1. büyük azı dişinin öneminden ve ebeveynlere düşen görevlerden bahseden Tunalı konuşmasına şöyle devam etti: “İsminden de anlaşılacağı gibi çocuklarımızın 6 yaş civarında toplam 4 tane 6 yaş dişi çıkar. Bu 6 yaş dişleri maalesef karışık dişlenme dönemi dediğimiz hastamızın maalesef 6 ila 12, 13 yaş arasında ağzında hem süt dişlerinin hem gerçek dişlerinin bulunduğu bir dönemde olduğundan buna çok dikkat etmeliyiz. Özellikle ilk birkaç yılında çünkü dişler sürdükten sonra ilk bir yıl daha zayıflar ileri ki yıllarda ise onları daha rahat muhafaza etmek mümkün. Bu yüzden 6 yaş dişlerinde doktorumuz aksine söylemedikçe bizim koruyucu dolgu dediğimiz dolgular yaptırmak lazım. Genelde anneler ve babalar onun arkasındaki ve önündeki dişler süt dişleri olduğundan çürüyebilir düşüncesiyle bu dişin tedavisinden kaçmaktadır Fakat 6 yaş dişleri 6 yaş civarında çıkacak ve hayatımız boyunca hiç değişmeyecek bu bilgiyle beraber oraya minik bir koruyucu dolgu ile ilk 1 yıl koruyarak belki de çocuğumuzun en önemli çiğneme yapacağı dişini bütün bir hayatı boyunca korumuş oluruz. Tabi anneler ve babalar sorabilir 6 yaş dişinin hangisi olduğunu şöyle söyleyelim 6 yaş dişi biraz arka bölgeye doğru olan bizim 1. büyük azı diye adlandırdığımız orta alttan itibaren 6.sıradaki dişimizdir. Ondan sonra bizim yine 12 yaş dişi diye adlandırdığımız 2. büyük azı ve daha sonra da 20 yaşa yakın çıkan 20 yaş dişleri denilen 3. büyük azılar vardır.”

ERA Türkiye ailesine katılan broker’lar hangi eğitimlerden geçiyor?

ERA Türkiye ailesine katılan broker’lar hangi eğitimlerden geçiyor?

Kadir Tümen Tarih :

ERA Türkiye / Franchise Geliştirme ve Satış Direktörü Kadir Tümen, ERA olarak broker adaylarına hangi alanlarda ne tür eğitimler verdiklerini Wise TV aracılığıyla anlattı.

ERA Türkiye olarak Türkiye’nin ilk gayrimenkul akademisini kurduklarının altını çizen Tümen broker adaylarına verdikleri eğitimlerden bahsetti: “ERA özellikle elektrik sistemlerini, teknolojiyi, pazarlamayı kendi bünyesinde çok farklı kurgulayan ve eğitime diğer firmalardan çok daha fazla önem veren, bu anlamda Türkiye’nin ilk gayrimenkul akademisini kuran firma. Eğitim gayrimenkul sektörünün olmazsa olmazı. Çünkü bir gayrimenkul danışmanının sektöründe uzmanlaşabilmesi, bu işten çok iyi paralar kazanabilmesi adına çok iyi eğitimler alması gerekiyor. Örneğin; proje pazarlayacaksa şerefiyelendirme eğitimi alması gerekiyor ya da depo ve lojistik alanında çalışacaksa bu anlamda ticari bilgilere sahip olması gerekiyor. Bu anlamda çok iyi bir eğitim sistemi sağlıyoruz. Pazarlamayı ve teknolojiyi çok iyi kullanıyoruz. Ofislerimizde bir CRM modülü sağlıyoruz. ERA coaching ve ERA clinic başlığı altında sunduğumuz ve Türkiye’de ilk defa uygulanan, ofisin sorunlarına çözüm sağlayan ve bu sorunları bir daha yaşamamasını sağlayan bir süreç söz konusu. Dijital marketing, mobil marketing, PR noktalarında profeyonel, kurumsal ajanslar ile çalışıyoruz. Bu ajanslar aynı zamanda belli noktalarda ofislerimize de destek verebiliyorlar.”

ERA Türkiye olarak çok iyi bir genel merkez kadrosuna sahip olduklarını ve sektörde %96 tutundurma hedeflediklerini  söyleyen Tümen: “Konusunda tecrübeli kişilerden oluşuyor. Ofislere en fazla temas eden firmayız. Çünkü ana hedefimiz %96’lık tutundurma hedefini yakalamak Avrupa’da olduğu gibi. Bu anlamda da her iki haftada bir ofise muhakkak giriyoruz, ofisle beraber iş geliştirme planları üretiyoruz ve ofisin sürekli problemlerinde yanında olmaya çalışıyoruz. Gayrimenkul danışmanlarımızla sürekli bir araya geliyoruz, motivasyon toplantılarımız oluyor. Çok tedbirli ilerleyen bir firmayız. Bulunduğumuz noktalarda uzun süreli olmak ve bölgenin en iyi ofislerini oluşturmak istiyoruz. Burada sadece bir marka yok, aynı zamanda başarısı tüm dünyada kanıtlanmış bir işletim sistemi var” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

Pir şantiye ve müteahhitlik yazılımının sağladığı avantajlar

Pir şantiye ve müteahhitlik yazılımının sağladığı avantajlar

Sedat Yazıcı Tarih : 26 Kasım 2015

YSM Yazılım’ın CEO’su Sedat Yazıcı, Pir şantiye ve müteahhitlik yazılımının sektöre sağladığı avantajları Wise TV aracılığıyla anlattı.

Pir şantiye ve müteahhitlik yazılımının YSM Bulut ailesinin sektörel ürünlerinden biri olduğunu dile getiren yazıcı konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “YSM Bulut’ta herhangi bir yazılım kiralama hizmeti alan bir firma ne avantaj sağlıyorsa Pir şantiye ve müteahhitlik yazılımı alan firmada aynı avantajları sağlıyor. Teknik olarak mobiliteyi sağlıyor, özgürlüğü sağlıyor, 7/24 çalışmayı sağlıyor. Şirketteki bilgisayar kapalı olsa, virüs bulaşsa, formatlansa veya yansa dahi verileri bulutta olduğu için veri kaybı yaşanmaz. Yazılım, firmalara proje bazlı yönetim kültürü getiriyor. Bu kültür, şirketlerimizde maalesef yeterince oluşmamış. Türkiye’de özellikle son 5-6 yıldır marka projeler veya yap sat firmaları türedi. Özellikle %18 KDV avantajı olması bir çok şirketi de inşaat işi yapmaya yöneltmiş oldu. Şirketlerin %1 ile inşaatın faturasını verebiliyor ve %18 ile malzemesinin KDV’sini alabiliyor olması, yaptığı diğer işte KDV avantajı sağlıyor. Doğal olarak birçok firma bu alana girdi ve sadece inşaat mühendisi, mimar yada makine mühendisi gibi şantiye tabanlı işler yapan insanlar değil, bunun dışında işler yapan kişilerde bu sektöre girdi. Bu şekilde hem mektepli hem alaylı insanlardan oluşan bir sektörden oluştu. Pir şantiye ve müteahhitlik yazılımı, alaylı olan yani bu işi teknik olarak bilmeyen, proje yönetimi tecrübesi olmayan, sadece metrekare hesabı yapan firmalar alıp, proje bazlı yönetim felsefesine geçebilirler” dedi.