int(6) Dynamics AX iş ortaklarına ve tedarikçilere ne tür avantajlar sağlıyor?
Windows 8 ile Windows 10 arasındaki farklar neler?

Windows 8 ile Windows 10 arasındaki farklar neler?

Renin Canbolat Çiçek Tarih :

Microsoft Türkiye Windows Kurumsal Ürün Pazarlama Müdürü Renin Canbolat Çiçek, Windows 8 ile Windows 10 arasındaki farkların neler olduğunu Wise TV aracılığı ile anlattı.

Windows 10 işletim sisteminin aslında Windows 10 işletim sisteminin sahip olduğu ve kullanıcılar tarafından sevilen birçok özelliği içinde bulundurduğunu belirten Çiçek konuşmasına şöyle devam etti: “Windows 7 ve daha önceki sürümlerdeki kullanıcılar tarafından çok sevilen ara yüz özellikleri de Windows 10’da bulunuyor. Başlat menüsü bunların başında geliyor. Başlat menüsü Windows kullanıcılarımızın çok severek kullandıkları ve onların hayatını kolaylaştıran bir menüydü. Windows 10’da bu işletim sistemini geri getirdik. Bunun yanı sıra Windows ‘den farklı olarak istenildiği takdirde cihazları tablet olarak kullanma esnekliği sağlıyoruz. Yine kullanıcıların isteğine bağlı masa üstü modun da klavye ve fareyle birlikte de kullanma imkan sağlayan masa üstü modu bulunuyor. Bunun yanı sıra Windows 8’de olmayan yeni web tarayıcımız Microsoft Edge Microsoft 10 ile birlikte hayatımıza girdi. Microsoft Edge Explorer’ in yerine mi geldi diye sorarsanız, tabi ki hayır. Kullanıcı Windows 10’u kurduğu zaman karşısına iki tane tarayıcı çıkacak. Bunlardan bir tanesi zaten bildiğimiz ve kullanmakta olduğumuz İnternet Explorer diğeri Microsoft Edge. Microsoft Edge’in avantajı, çok daha hızlı bir tarayıcı, çok daha basit bir ara yüze sahip olması nedeniyle web deneyiminizi çok daha optimize eden bir yapısı var. Ayrıca web sayfaları üzerine not alabilme ve çizim yapabilme, görselini kaydedebilme ve istenilen kişilerle tarayıcının içinden paylaşılabilme özelliği de mevcut. Dolayısıyla Microsoft sayesinde web etkileşimi çok daha interaktif ve paylaşılabilir hale geldi.”

Sampaş’ın bilişim sektörüne kazandırdığı ilkler neler?

Sampaş’ın bilişim sektörüne kazandırdığı ilkler neler?

Şekip Karakaya Tarih :

Sampaş Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Karakaya, Sampaş’ın bilişim sektörüne kazandırdığı ilkleri Wise TV aracılığıyla anlattı.

Sampaş 1981 yılının başlarında kurulmuş bir iletişim ve bilişim şirketi olduğunu belirten Karakaya yaklaşık 35 yıldır yerel yönetimler ile alakalı başarılı işler yaptıklarını söyleyerek konuşmasına şöyle devam etti: “Başlangıç noktasından 1 sene sonraya kadar ne yapacağını arayan ne yaparsa büyüyebilir şeklinde bir kaygının içine giren bir yıl sonra yerel yönetimler ve şehirler ile alakalı iş yapmaya karar veren ve o yıldan bugüne aşağı yukarı 34 yıldı yalnızca tek bir pazarda çalışan, pazar felsefesine inanan ve yaptığı işi kesinlikle ticari amacı dışında özellikle sosyal, toplumsal yararlara da destek veren Türkiye’nin gelişmesine destek verecek altı çizilmesi gereken işler yapmayı hedefleyen bir Türk şirketi. Sampaş’ın bugün herkese takdir ettiğimiz şekliyle birkaç mottosu var onlar Sampaş’ı daha rahat anlatabilir. Bir tanesi Sampaş Türkiye’nin donanım faaliyetleri dışında ilk defa yazılım hizmetlerini de birlikte vermeye karar veren ve bunu uygulayan Türk şirketi. Başka bir ilki ise 1988 yılında Türkiye’de henüz 3. kuşak diller kullanılırken 4. kuşak dile geçen metafor adında bir motorla çalışmaya başlayan ilk defa 4. kuşak dil kullanan, geliştirici kullanan ilk Türk şirketi. Üçüncü özelliği ise 1981 yılında kurulan çok sayıda Türk şirketinden bugün ayakta kalan 3 şirketten birisi.”

 

 

AKOS, Sampaş’ı kentsel dönüşümde bir adım öne geçirdi

AKOS, Sampaş’ı kentsel dönüşümde bir adım öne geçirdi

Şekip Karakaya Tarih :

Sampaş Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Karakaya, AKOS programının, Sampaş’ı kentsel dönüşüm projelerinde hızlanması için sağladığı desteği Wise TV’ye anlattı.

TÜBİTAK ile birlikte geliştirdiği AKOS programının Sampaş’ı şu anda Türkiye’de kentsel dönüşümde en önde yer alan firmaların başında olmasını sağladığının altını çizen Karakaya: “Akos programının temeli kent mühendisliği yapmaya dayanıyor. Yani imar yetkilileri, plan yetkilileri, haritacılar gibi kişiler çalışarak coğrafyayı evleri, camiyi her şeyi beraber değerlendirerek bir kenti doğru envantarize etmekten başlayan doğru envantere sokan bu envanter sonuçlarına bakıp kenti nasıl akıllandırabiliriz diye önermelerde bulunan bir çalışma akos programı. Kısaca akos programının 10 yılını aşağı yukarı geride bıraktığımızda Türkiye kentsel dönüşüm yasası çıkarttı. Biz fark ettik ki bu yasa ile kentsel dönüşüm için istenenleri biz on yıldır yapıyormuşuz zaten. Kentlerdeki sahaya inip evlerin değerlerine bakıyormuşuz. Evleri ölçüyormuşuz içinde ne var ne yok kimler yaşıyor, baba kimdir, anne kimdir, çocuklar kimdir, nasıl bir hayat istiyor. Bütün bunları biz zaten yapıyorduk. Türkiye’de ki toplam nüfusun aşağı yukarı %35,40’ına yakın bir yerde biz zaten bu çalışmaları yaptık. 400’e yakın büyük yerleşim merkezinde bu envanterleri zaten bitirmiştik dolayısıyla kentsel dönüşüm başladığında biz işin büyük bir çoğunluğunu yapmış bitirmiş bir şirket olarak işin içine girdik ve yapmaya başladık” şeklinde konuştu.

 

T.360 nedir? Ne işe yarar?

T.360 nedir? Ne işe yarar?

Sedat Yazıcı Tarih : 24 Aralık 2015

YSM Yazılım’ın CEO’su Sedat Yazıcı T.360’ı ve sektöre sunduğu çözümleri Wise TV’ye anlattı.

T. 360’ın YSM’nin genel yani horizontal markete hitap eden bir çözüm olduğunu dile getiren Yazıcı konuşmasına şu şekilde devam etti: “Normalde şirketler ön muhasebe programı alır. Bu ön muhasebe programı Türkiye’de 1986 yılından beri olan ve yaygın kullanılan yazılımların yaptıklarının aynısını yapar. Ön muhasebe kısmında aynı işlemleri yerine getirir. Fakat ilave olarak CRM dediğimiz müşteri ilişkilerini yani pazarlama ve çözüm süreçlerini de yerine getirir. Yazılımlarımız altı dilde çalışmaktadır. Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça ve Arapça çalışır. Dolayısıyla altı farklı dilde 3 alfabeyi destekler. Arapçada da sağdan sola çalışmaktadır. Hedefimiz hep yurtdışı, Türkiye ve Türkiye’nin etrafındaki bölgeler olduğu için genelde isimlerimizi T.360, İş360, gibi kolay anlaşılır isimlerle nitelendiriyoruz.”

T.360’ın iki alt birimde incelenebileceğini de konuşmasına ekleyen Yazıcı: “İki temel birimden bir tanesi CRM bir tanesi de ön muhasebedir. CRM’in altında pazarlama, satış, müşteri aktiviteleri, teklif yönetimi, fırsat yönetimi ve bununla ilgili uyarılar vardır. Örneğin teklifin süresi geçtiği aman kırmızı ve ya sarı yapar otomatikman renklerle algıyı kolaylaştırıp uyarmış olur. Muhasebe tarafında en farklı ürünümüz T.360’da finans ve nakit akışı modülümüz var. N. 360 isimli bir modül. Nakit akışı diğer paketlerde yani yazılımlarda yoktur. Müşterimiz nakit akışını grafik olarak görür ve hep ileriyi gösterir bu da ileride sıkışmamalarına yardımcı olur. Finans,  nakit akışı, stok, depo yönetimi, fatura, irsaliye gibi modülleri kapsar” şeklinde konuştu.

Microsoft Dynamics CRM nedir? Ne işe yarar?

Microsoft Dynamics CRM nedir? Ne işe yarar?

Ozan Öncel Tarih :

Microsoft Türkiye İş Çözümleri Direktörü Ozan Öncel, Microsoft Dynamics CRM’i ve sunduğu avantajları Wise TV’ye anlattı.

Müşteri yönetimi denilen CRM süreçlerinin oldukça önemli olduğunu belirten Öncel: “Günümüzdeki satın alma deneyiminde müşterilerin gücünün çok daha fazla arttığını görüyoruz. Bunun iki temel sebebi var. Müşteriler internetin de vasıtasıyla birçok aralıkta ürün ve hizmete erişme imkânına sahipler. Dolayısıyla sadece firmaların kendilerine sundukları seçeneklerle değil tüm dünyadan sınır bağımsız ürün ve ya hizmet alma imkânına sahipler. İkinci en önemli farklılık ise diğer satın almış kişilerin ve ya firmaların deneyimlerini internet sayesinde paylaşma imkânları var. Dolayısıyla bu satın alam deneyimi de müşteriyi çok kuvvetli bir noktaya getiriyor. Günümüzde sınırları aşan bir rekabet durumu da söz konusu olduğu için firmaların müşterilerini kazanma, elinde tutma ve sadakat yaratması açısından müşterilerini tanımalarını ve müşterilerle ilgili olan deneyimlerini de en üst memnuniyet seviyesine çıkartmaları gerekiyor. Satış, pazarlama ve müşteri hizmetleri gibi süreçleri yönetebilecekleri, sosyal medya ile entegre edebilecekleri, sosyal medyanın gücünü de kullanabilecekleri en etkin, en güncel teknolojileri sunan Microsoft Dynamics CRM çözümümüzdür. Bu çözümle birlikte müşterilerimizin hem memnuniyet seviyesini arttırmak hem firmamızın, firmalarla olan deneyimlerini en üst seviyeye çekmek ile birlikte büyüyen satışlara kavuşmak mümkün olabiliyor” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Windows 10 kullanıcıların taleplerine göre mi geliştirildi?

Windows 10 kullanıcıların taleplerine göre mi geliştirildi?

Renin Canbolat Çiçek Tarih :

Microsoft Türkiye Windows Kurumsal Ürün Pazarlama Müdürü Renin Canbolat Çiçek, Windows 10’un geliştirilme sürecinde etkili olan noktaları Wise TV’ye anlattı.

Windows 10’un kullanıcıların yorumları ve talepleri üzerine geliştirildiğini ifade eden Çiçek konuşmasına devam etti: “Windows 8’in yayınlanmasından itibaren çok çeşitli geri bildirimler almaya başlamıştık. Windows 10’un hazırlanma ve son haline getirilme döneminde de kullanıcılarımızın dediklerine, yorumlarına ve ihtiyaçlarına daha fazla yer verebilmek için Windows İnsider diye çok özel bir program yayınladık. Bunu bir seneden önce başlattık ve kullanıcılara Windows 10’un teknik ön izleme sürümünü yayınladık. Bilgisayarla ilgilenen biriyim ve Windows işletim sisteminin yeni sürümünün geliştirilmesine katkı sağlıyorum diyorsanız Windows İnsider programına kayıt olabiliyorsunuz. Birçok kullanıcımız bunu Windows 10 işletim sistemi yayınlanmadan 1 sene öncesinde yapmaya başladı. Windows 10’u tüm dünyadan ve genel kullanıcıdan çok daha önce daha beta sürümündeyken deneyimlemeye başladılar. Bunun ne avantajı oldu diyecek olursanız. Kullanıcılar deneyimledikçe oluşabilecek hatalar ve ya herhangi bir ara yüzsel bir değişiklik talep ettikleri zaman bunu geri bildirim uygulaması üzerinden direk Microsoft’a bildirebilirler. Bu sayede çok güzel geri bildirimler geldi ve bu geri bildirimler kapsamında Windows 10’un hem ara yüzünde hem arka tarafında hem de performans tarafında çok ciddi iyileşmeler yapıldı. Dolayısıyla şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki Windows 10’un işletim sistemi kullanıcılarla birlikte geliştirdiğimiz bir işletim sistemidir. Bunu da devam ettiriyoruz. Şu anda da isteyenler Windows İnsider programına girerek Windows 10’un gelecek yeni sürümlerini deneyimlemeye bu şekilde devam edebilirler.”