int(6) Türkiye’deki patent başvurusu tüm dünyada geçerli mi?
Arama motorları ile nasıl bilgi toplanıyor?

Arama motorları ile nasıl bilgi toplanıyor?

Sinan Yılmaz Tarih :

Nebula Bilişim Proje Müdürü Sinan Yılmaz, arama motorları ile nasıl bilgi toplandığını Wise TV ‘ye anlattı.

Google ve Yandex gibi arama motorlarının hızlı erişimi sağlayabilmek için incelediği verilerin yanında incelenmeyen verilerin de bulunduğunu dile getiren Yılmaz, “Kullanıcılar bir takım araçlarla bu incelenenler içinden istedikleri verileri elde edebiliyorlar. Dolayısıyla aranılan bir kelimeyi, bir kişiyi veya onunla ilişkilendirilen haberlerin hepsine erişilebiliyor. Bu arama motorlarının incelenen kısmıdır. Çok büyük bir kısımda incelenemeyen veriden oluşuyor. Mesela aradığınızda bir kelime çıkmadığında güvende değilsiniz demektir. Örneğin internet üzerinden illegal ticaret yapılıyor ve bu verinin çoğu incelenemiyor. Bunun dışında teröristler bomba imalatı gibi verileri internet üzerinden paylaşabiliyorlar. Ama bunları incelenmeyen kısımlarda tutabiliyorlar. Arama motoruyla bunları bulamıyor olmanız orada olmadıkları anlamına gelmiyor. Mutlaka bir yerlerde yer alıyor ve bunu bulmak için kullanılan yöntemler var. Aradığınızda sizinle ilgili bilgiye ulaşılmaması, dijital ortamda bir bilginiz olmadığı anlamına gelmez. Ne kadar çok kullanırsanız sizinle ilgili o kadar çok bilgi birikiyor. Kendi web sayfanız olmasa bile hangi sınıra girdiğiniz, hangi dosyaları download ettiğiniz, nelere ilgi gösterdiğiniz bilgileri sürekli orada tutuluyor. Dolayısıyla karşı taraf bu bilgiye ulaştığı zaman sizinle ilgili bir çok veriye sahip olmuş oluyor” şeklinde konuştu.

Devlet kurumlarını tehdit eden siber saldırı riskine karşı neler yapılmalı?

Devlet kurumlarını tehdit eden siber saldırı riskine karşı neler yapılmalı?

Sinan Yılmaz Tarih :

Nebula Bilişim Proje Müdürü Sinan Yılmaz, devlet kurumlarını tehdit eden siber saldırı riskine karşı yapılması gerekenleri Wise TV’ye anlattı.

Hacker’ların, özel şirketlerden önce devlet kurumlarını hedef aldıklarını dile getiren Yılmaz, şöyle devam etti: “Burada birkaç yöntem var. Kimi kendisini ispatlamak için bunu yapıyor. Ama oran sızdırılan bilgi çok ciddi ve önemli bilgiler. Dolayısıyla devlet herkesten önce bu konuya özen göstermek zorunda. İstihbarat servisleri yurt dışında değişik ülkelerde devlet desteğiyle yapılmaktadır. Türkiye’de de bunun ciddi anlamda yapılması lazım. Bir adım atıldı ve kurumlarda da SOME ekipleri oluşturuluyor. Bu işin çok daha hızlı ve efektif olarak yapılmasında fayda var. Eğer bu gerçekleşirse devlet kurumlarının kendilerini korumaları bir miktar daha yukarı çıkacaktır. Devlet kurumlarındaki en büyük sıkıntılardan biri de projelerin fiyat üzerinden yürüyor olasıdır. Güvenlik olayı bir ürün almak veya bunu eğitimini yapmakla ilgili değil. Dolayısıyla uçtan uca en iyi korunacak şekilde bunun yapılması lazım. Yetişmiş personelle, yetişmiş dış kaynakla bunların yapılması lazım. Hepsinin birleştirilmesiyle yapılması, değerlendirilmesi ve devreye alınması lazım. Devlet kurumları da bunu anladıkları zaman çok daha iyi bir seviyeye gelecekler.”

Veri merkezi sektöründe ihtiyaç ve trendler ne yönde değişim gösteriyor?

Veri merkezi sektöründe ihtiyaç ve trendler ne yönde değişim gösteriyor?

Aslıhan Güreşcier Tarih :

Zenium Türkiye Ülke Müdürü Aslıhan Güreşcier, veri merkezi sektöründe değişen ihtiyaç ve trendler hakkında Wise TV aracılığıyla bilgiler verdi.

Önümüzdeki dönemde veri merkezinin tam anlamıyla bir sektör haline dönüşeceğinin altını çizen Güreşcier şunları söyledi: “Biliyorsunuz Zenium olarak Istanbul One’ı devreye alırken, biz olmayan bir sektör, bir toptan satış veri merkezi sektörünü yaratmaya soyunuyoruz diyerek yola çıktık. Dolayısıyla bu alanda iddialıyız ve veri merkezi bizim ana işimiz diyoruz. Istanbul One’ın kapasitesi Türkiye’nin toplam amaca özel ve satılabilir olarak inşa edilen veri merkezi alanı kapasitesine eşit. Istanbul One’ı açarak, toplam kabaca 13 bin metrekare olan kapasiteyi ikiye katlamış olduk. Öncelikle bu sektörün oluşması gibi bir öngörümüz var. Akabinde de ihtiyaçların müşterilerin nezdinde de olgunlaşması, bilinç seviyesinin artması, bir veri merkezi yatırımı yaparken neleri beklediğini daha net bir şekilde ortaya koyan müşteri kitlesinin de oluşmasını hedefliyoruz. Bu şekilde bize benzer iş modellerinin pazarda daha fazla görülmeye başlayacağını düşünüyoruz. Bu bizim açımızdan rekabetin geleceği anlamına geliyor. Ancak rekabet iyidir hem bizim nerelerde iyi olduğumuzu gösterme imkânı sağlayacak hem de müşterilerin seçeneklerini arttıracak. Kapasite olarak da şu anda gerçekten özellikle uluslararası standartlarda çalışmaya alışkın yerli ve yabancı müşterilere hizmet verebilecek daha fazla veri merkezinin inşa edileceğini düşünüyoruz.”

Önümüzdeki 5-10 yıllık sürede Türkiye pazarının Bulgaristan’a bir alternatif olabileceğinin kaçınılmaz olduğunu dile getiren Güreşcier, “Bu yönde dün katıldığım bir etkinlikte benzer görüşler paylaşıldı ki tamamen katılıyoruz. Toptan satış veri merkezi operatörlerinin sayısı artacak ya da bizim gibi yatırım yapan operatörlerin veri merkezi kapasitesi artacak. Yani her durumda pazarın büyüyeceğine dair bir öngörümüz var. En az Istanbul One’ın 4-5 katı kadar kapasite İstanbul’da gerekiyor ve buna kamunun ihtiyaçlarını dâhil etmiyorum. Dolayısıyla telekom operatörleri, kamu ve finans kurumları, büyük bulut bilişim sağlayıcıları ve entegratörler bu pazara mutlaka gelecekler. Bunların tamamı veri merkezi toptan satış sektörünün oluşması için kaçınılmaz bir gereklilik” dedi.