int(6) Bankacılık sektöründe doğru veri merkezi seçimi nasıl yapılmalı?
Bankacılık sektöründe doğru veri merkezi seçimi nasıl yapılmalı?

Bankacılık sektöründe doğru veri merkezi seçimi nasıl yapılmalı?

Aslıhan Güreşcier Tarih : 31 Mart 2016
Wise TV’ye konuşan Zenium Türkiye Ülke Müdürü Aslıhan Güreşcier, bankacılık sektörü ve doğru veri merkezi seçimine ilişkin bilgiler verdi.
Bankaların veri merkezi seçiminde dikkat etmesi gereken noktalara değinen Güreşcier, “Bankalarımızda diğer sektörlerle kıyasladığımızda oldukça bilinçli ekipler var. Biz Zenium Türkiye olarak pek çok saygıdeğer banka halinde temas hallindeyiz. Bunlardan bir kısmı ana veri merkezi yatırımı yapmaya başlamış ya da kararını almışlarsa da gündeminde aktif aktif iki veri merkezi olan bankalar ikinci aktif olarak ya da olağanüstü durum merkezi alternatifi olarak bizleri değerlendiriyorlar. Bu çerçevede zaten aslında bizim tavsiye ettiğimiz pek çok konuya dikkat ettiklerini düşünüyoruz. Veri merkezinin altyapısı, yedekliliği, deprem güvenliği, fiziksel güvenlik, uçuş koridorlarından uzaklığı, ulaşımın kolay olması ama bir taraftan korunaklı ve izoleli bir bölgede olması gibi, enerji altyapısının yeterliliği gibi, veri salonlarının onların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanabildiği esnek bir iş modeli gibi pek çok kritere dikkat etmelerini öneriyoruz ki bunları zaten büyük ölçüde de yapıyorlar” dedi.
Istanbul One’ın bankalar tarafından kullanılması tüm bankaları Zenium Türkiye’ye davet eden Güreşcier, bankalara data center alanında ne yönde çözümler sunduklarını şu sözlerle ifade etti: “Türkiye’deki regülasyonlardan ötürü kendi ana veri merkezlerini yapmayı tercih ediyor olabilirler. Ama bu bizi ikinci aktif veri merkezi veya olağan üstü durum eri merkezi olarak kullanmalarına engel değil. Bu anlamda hatta kendi veri merkezlerini inşa ederken uzun süreçlerden geçecekler bu da aşikar. Ancak biz burada hazırız ve işlerini kolaylaştırmak adına buradayız.”
Ad Blocking nedir? Kullanım ne düzeyde?

Ad Blocking nedir? Kullanım ne düzeyde?

Murat Kalafat Tarih :

Ligatus Türkiye Ülke Müdürü Murat Kalafat, Ad Blocking kullanım oranlarını ve yayıncı tarafını Wise TV aracılığıyla değerlendirdi.

Ad Blocking’in tarayıcıda kullanılan bir eklenti olduğunu ve ilerleyen dönemlerde yayıncılar tarafında sıkıntı oluşturacağını belirten Kalafat, “Bunu çok farklı firmalar son tüketicinin kullanımına sunuyorlar. Bu eklentiyi tarayıcınıza yüklediğiniz zaman normalde internette gezerken karşınıza çıkan reklamları hiç görmüyorsunuz sadece o girdiğiniz internet sayfalarındaki içerikleri görebiliyorsunuz. Ad Blocking reklamları bloklamaya yarayan bir eklentidir diyebiliriz. Geçtiğimiz son 10, 15 yıl içerisinde online reklam modelleri çok yaygın bir şekilde kullanılmaya başladı. Başlangıçta bir sayfada 3- 5 reklam görürken şu anda baktığınız zaman çok değişik modellerde reklam modelleri online kullanıcın karşısına çıkmaya başladı. Çok fazla reklama maruz kalan kullanıcılarda artık reklamlardan rahatsız olmaya başladı. Çünkü kullanıcıların internetteki birincil amacı esasında içerik tüketmek, yani kimse internete reklam görmek için girmiyor. Kullanıcılar içerik tüketirken de reklamların kullanıcı deneyiminin arasına girmesinden büyük rahatsızlık duyuyorlar. O nedenle de Ad Blocking kullanımı oldukça arttı. Yurtdışında özellikle Avrupa’da % 20’lerin üzerinde çıktı. Bu yayıncılar için önemli bir kayıp ve sorun haline geldi. Türkiye tarafına baktığımız zaman  bu oran daha % 50’ler civarında fakat diğer ülkelerde olduğu gibi çok hızlı bir şekilde büyüyor. Şu an bir tehlike oluşturmasa da önümüzdeki dönemlerde Türkiye’deki yayıncılar için büyük bir tehlike haline gelecektir bu durum. O nedenle kullanıcı deneyimlerini rahatsız etmeyen doğal reklamlar ileride yaşanacak sıkıntılar dönemler için bir çıkış kapısı olacaktır” şeklinde konuştu.