int(6) Yeni nesil medyanın son örneği: Ofis yayıncılığı
Yeni nesil medyanın son örneği: Ofis yayıncılığı

Yeni nesil medyanın son örneği: Ofis yayıncılığı

Serap Şahin Tunç Tarih : 25 Ocak 2017

Şirketler, ofislerine kurdukları ekranlar sayesinde yepyeni bir yayıncılık türünün ilk örneklerini sunuyor.

Digital signage teknolojisinin gelişmesi ile dijital ekranlar ofislere kadar girdi. Belirli bir yayın planı ve içerikler hazırlayan şirket yöneticileri çalışanlarını ekranlarla bilgilendirmekle kalmayıp onların motivasyonlarını da sağlamış oluyor.

Toplantı zamanları, etkinlik takvimleri, şirket operasyonlarına ilişkin bilgiler ve duyurular artık şirket ekranlarından yapılıyor. Yöneticilerinin işini kolaylaştıran ve verimliliği artıran bu uygulama pek çok şirket tarafından hayata geçirildi. Gittikçe yaygınlaşan digital signage teknolojisinin mümkün kıldığı gelişme, yeni nesil medyanın farklı bir örneği olarak kabul ediliyor.

Donanım maliyetleri ucuzladıktan sonra dijital ekranlara artan talep bu yönde yeni bir sektör oluşturdu. İçerik yönetiminin de kolaylıkla yapılabildiği ekranlar gün boyu şirkette çalışanlarında motivasyon kaynağı oldu. Ekranlarda şirket bilgilerinin yanı sıra hava durumu, yol durumu ve benzeri çeşitli içerikler oynatılabiliyor.

Ofislerden ekranların farklı amaçlarla kullanıldığına dikkat çeken iDisplay Genel Müdür Yardımcısı Serap Şahin, “Herkese sorumluluklarını hatırlatmak için son satış rakamlarını, yaklaşan proje bitiş tarihlerini, şirketin ana hedeflerini ve başarılı olan personelinizi dijital ekranlar üzerinde gösterin, başarısından bahsedin” diyor.

Şahin ayrıca, “Koridorlar, konferans alanları, kafeteryalar gibi çalışanların günde en az bir kez ziyaret ettiği yerlerde ekranlarınızı konumlandırın. Digital signage ekranlarını PR aracı olarak da kullanabilirsiniz. Ziyaretçilere şirket haberleri, çalışan ve şirket başarıları ve işletme yöneticilerinden gelen mesajlar gibi imajınızı olumlu yönde etkileyecek içerikler gösterebilirsiniz. Bu denli faydalar sağlayan fonksiyonel bir sistemi kullanmak bizi oldukça uğraştıracaktır, şeklinde düşünüyor olabilirsiniz. Tam tersine, kullanımı son derece basittir. Dilediğiniz içeriği oluşturmak ve yayınlamak tahmininizden daha az zaman alacaktır. Hazır şablonları kullanarak da içerik hazırlama imkanınız var, bu şekilde zaman kaybınızı minimum seviyeye indirebilirsiniz” diye ekliyor.

 

Maliyetler düştü, digital signage kullanımı yaygınlaşıyor

Maliyetler düştü, digital signage kullanımı yaygınlaşıyor

Serap Şahin Tunç Tarih :

Dijital ekranların donanım maliyetlerinin düşmesi ile digital signage kullanımı yaygınlaşmaya başladı.

Reklamverenlerin dijital ekranların kullanımı konusundaki en büyük çekinceleri olan maliyet düşüş gösterince digital signage’a ilgi arttı. Gerekli donanımların masrafları yüzünden uzak duran reklamverenler basılı materyal kullanımının uzun vadede daha masraflı olduğu görüşünde birleşti.

Digital signage donanımı ve kurulum maliyetleri hakkında bilgiler veren iDisplay Genel Müdür Yardımcısı Serap Şahin, bunun için bir kez ödeme yapılırken, diğer bir seçenek olan basılı materyal kullanımında ise her yenileme işleminde ödeme yapılması gerektiğini söyledi. Bu durumun çok daha maliyetli olduğu belirten Şahin, “Dijital ekranlar yerine basılı materyal kullanmak sadece para olarak değil, zaman olarak da daha maliyetli, üstelik reklamlardan kısa sürede elde edilen gelir, digital signage donanımın masrafını karşılamaya yetiyor” diye konuştu.

“Dijital reklamcılık için digital signage teknolojisi vasıtasıyla içerik yayınlanması neredeyse sıradan bir hale geldi. Baskılı materyal kullanmayı savunan reklamcılar bile her geçen gün digital signage kullanımına doğru yöneliyorlar. Neden yönelmesinler ki? Digital signage’ın sayısız avantajlarından faydalanan reklamcılar, içeriklerini diledikleri gibi çeşitli lokasyonlara dağıtıp, kolayca yönetiyorlar” diyen Şahinhem zamandan hem de maliyet yönünden avantaj sağlandığına dikkat çekti.

İÇERİĞİ YÖNETMEK ZAHMETLİ Mİ?

Reklamcıların en yaygın bir diğer endişesi ise “İçeriği yönetmek çok zahmetli değil mi?” sorusuna cevap veren Şahin şunları söyledi:

“Bu endişenin de bir o kadar yersiz olduğu hemen anlaşıldı. Kullandığınız ekran sayısının önemi olmaksızın içerikler, saniyeler içinde düzenlenebiliyor. Oluşturulan ya da düzenlenen içerikler, istenilen ekranda anında yayınlanabilir veya yayından alınabilir. İçerik oluşturmak ise son derece basittir. Tasarım imkanının yanı sıra hazır şablonlar ile içerik hazırlamak dakikalar alır. İçeriğin yönetilmesi için bilgisayar kullanılması şart değil. Mobil cihazlar aracılığıyla internet bağlantısı olan her yerden içerikler kontrol edilebilir”

NEREDE KULLANILIR?

Şahin, “Aklınıza sadece avm, metro veya otobüs istasyonlarında konumlandırılan gibi dış mekan reklamları gelmesin. Hastanelerden tutun da otel lobilerine, okullardan spor salonlarına kadar daha birçok kapalı alanda digital signage ekranları ile reklam yayınlanabilmektedir” dedi.

Kıvanç Group kimdir? Faaliyet alanları nelerdir?

Kıvanç Group kimdir? Faaliyet alanları nelerdir?

Zeynep Dizici Tarih :

Kıvanç Group Pazarlama Uzmanı Zeynep Dizici, firmanın sektördeki yerini Wise TV’ye anlattı.

Dizici, “Kıvanç Grup olarak sektörün lideri konumundayız. 30 yıllık tecrübemizle faaliyet göstermekteyiz. 3 ana grubumuz var. İş güvenliği bölümü, mühendislik bölümü ve madencilik bölümü. İş güvenliği bölümünde ısı-alev dayanıklı kıyafetlerin üretimini yapmaktayız. Bunun yanı sıra endüstriyel tip kıyafetlerin de üretimini yapıyoruz. Mühendislik alanında insanları koruduğumuz gibi makinelerin de korunmasını sağlayarak izolasyon malzemelerinin üretimini sağlıyoruz. Madencilik bölümünde ise 2 farklı üretim yapıyoruz. Silis kumu ve midye taşı çıkarıyoruz. Böylelikle 3 ana grupta faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz. Kıvanç Grup olarak bizi diğer firmalardan ayıran özellik iş güvenliği alanında kendi testlerimizi kendi içimizde yapıyor oluşumuz. Bu da sektörün lider konumuna gelmemiz açısından bir basamak olmuş oluyor. Bizler testlerimizi kendi içimizde yapıp güvenliğimizi alıp ürettiğimiz ürünlerin durumlarını ölçüyoruz. Daha sonra da yurt dışına gönderip sertifika işlemlerini tamamlıyoruz. Bu neye yarıyor, yurt dışına göndermeden testi kendi içimizde yaptığımızda ürünün sağlıklı olup olmamasını anlayarak o süreçten tasarruf sağlıyoruz. Yurt dışına gönderip olumlu yada olumsuz çıkma aşamasını yaşamıyoruz böylece” diyerek daha güvenli ve daha hızlı bir süreç oluşturduklarının altını çizdi.

 

ERA Türkiye franchise koşulları

ERA Türkiye franchise koşulları

Mustafa Baygan Tarih :

ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, ERA Türkiye franchise koşullarını Wise TV ile paylaştı.

Baygan, “Bütün yabancı franchise firmalarının koşulları birbirine benziyor aslında. Bir giriş bedeli vardır, bu ERA’da 2016 yılı sonuna kadar 20 bin dolardı. 2017 itibariyle bu rakam arttı. Bunun dışında bizim aylık aidatlarımız var. Bunlar minimum bedeller şeklinde hesaplanır ve yıllara göre bunlarda değişir. İlk yıl ikinci yıl ve beşinci yıla kadar her yıl artarak devam eder. Fakat esas önemli olan ofislerin yaptıkları işlem bedellerinden, kazançlarından ERA markasına ödedikleri %9 bedel vardır. Bunun %3’ü reklam, %6’sı marka payıdır. Bütün franchise markaları bu %9 bedelin çok yüksek olmasını arzu ederler. Bunun için de merkez olarak frnachiseları sürekli geliştirip onların daha fazla iş yapmasını sağlamak, daha fazla bölgeye franchise vermek, aynı bölgeden birden çok franchise oluşturup o bölgedeki işlem sayısının büyük bir kısmını kendi markamız altında yapabilmek için çaba gösteririz ki bu %9 payı da ofisin payıyla doğru orantılı şekilde artsın. Böyle bir paylaşım modeli var. Ama bunun dışında ERA’ya özgü farklı bir olay var. Satıştan sonra franshise geliştirme modülümüzün üzerinde çok duruyoruz. Esasen bir girişimci ile bir franchise sözleşmesi imzaladıktan sonra birazcık fark yaratıyoruz. Ofisimizle olabildiğince beraber olup, bu zor sektörde ilerlemeleri için çabalıyoruz” diyerek kayıp ve kaçak çalışmaların önüne geçebilmek adına devletin biran önce yasalarla sektörü güvence altına alması gerektiğini belirtti.