int(6) Bilişim sektöründe “Satış Entegrasyon Modeli”
Kamuda bilgi güvenliği ve alınması gereken önlemler

Kamuda bilgi güvenliği ve alınması gereken önlemler

Murat Eraydın Tarih : 29 Mart 2017

Wise TV’ye konuşan Karmasis Genel Müdürü Murat Eraydın, kamu alanındaki bilgi güvenliği ve alınması gereken önlemler hakkında detaylı bilgi verdi.

Kamu ve bilgi güvenliğinin şu an için uyuşan konular olmadığını dile getiren Karmasis Genel Müdürü Murat Eraydın, “Birçok kamu kurumunda edindiğimiz tecrübelerden ötürü maalesef olay, arka tarafa on beş tane ekran koyup önüne de otuz kişi oturtmakla siber güvenlik olmuyor. Buradaki sıkıntı, kamudaki birçok kurum bazı şeyleri oturup kendisi yapmaya çalışıyor. Örnek verirsem; benim tutup polis görevine soyunmam ne kadar yanlış bir şey ise kamudaki polisin ya da herhangi bir kurumunun kendi başına yazılım üretmeye çalışıp, güvenlik çözümü ortaya çıkartması da sıkıntılı oluyor. Neden? Personeller orada durmuyor. Gerçekten iyi bir şey ürettiği zaman çıkıp gidiyor ve kendi firmasını kuruyor. Mevcut durumları da düşünürsek, atamalar olabiliyor. Dolayısıyla kamuda hiçbir zaman bilgi birikimi gerçekleşmiyor. Durum böyle olunca güvenliği sağlamaya çalıştığınız zaman biraz sıkıntı olmaya başlıyor.” dedi.

“KAMU GÜVENLİĞİ POLİTİKALARI HENÜZ NETLEŞMEDİ”

Kamu güvenliği politikalarının da henüz netleşmediğini vurgulayan Eraydın, Kamuda güvenlik dediğimiz zaman, kamu neyini saklamak istiyor? Ne kamu için önemli? Bunu henüz tam olarak ortaya koymuş durumda değiller. Örneklerle gidersek; Türkiye’deki herkesin, biraz eski de olsa kişisel verilerini satın alabiliyorsunuz. Bu bilgiler nasıl dışarı çıkabiliyor diye düşündüğünüz zaman, hackleme durumu ya da içeriden bilginin sızdırılması olabilir. Bilginin yanlışlıkla çıkması diye bir şey söz konusu değil. Dolayısıyla bütün bunları tek bir büyük resimde görmeye çalıştığınız zaman eksik bazı şeylerin olduğunu görüyorsunuz. Bunlardan bizim özellikle yoğunlaştığımız bölüm; bilgiye kim eriştiğinin, ne zaman eriştiğinin, hangi araçla, hangi bilgisayarla eriştiğinin takibi oluyor.” dedi.

“ÖNLEMLER ALINIRKEN, DENETLEME DE YAPILMALI”

“Artık herkes şunun farkında; veriler data centerda tutuluyor, data centerda her şeyi yapıyoruz, gözetliyoruz ama bu veri data centerı terk edip kullanıcının bilgisayarına ya da telefonuna gittiği anda bunu takip edemediklerinin farkına vardılar. Yetkili kullanıcıların ne yaptıklarını takip etmelerinin artık önemli olduğunu biliyorlar. Çünkü kritik bir veri tabanını takip eden kişiye, çeşitli şekillerde yaklaşıp o veriyi dışarıya çıkartmak mümkün olabilir.” diyen Eraydın, “Ben bir database’in başında duruyorum. Biri bana gelip, “Sana 10 milyon dolar vereyim bilgileri bana verir misin?” dediğinde ben muhtemelen verirdim, 10 milyon dolar fena para değil. Güvenlikteki en zayıf halka insan faktörü. Bu insan faktörünü tek bir şekilde kırabilirsiniz; bana 10 milyon dolar verdiğiniz zaman o bilgiyi paylaştığım zaman hapse gireceğimi bilmeliyim. O zaman o para bir işe yaramayacak. Ancak denetlemeyle güvenliği belli bir noktadan sonra sağlayabilirsiniz. Bizim yaptığımız işte tamamen bu. Tıpkı polis ve müfettişler gibi. Polisin elinde silah vardır ve silahı kullanma yetkisi vardır ama istediğini çekip vuramaz, denetlendiğini bilir. Bizde aynı noktada sistem yöneticileri istediğini yapabilir ama aynı zamanda denetlendiklerini de bilmeleri gerekiyor.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

Microsoft Dynamics CRM ve Pargesoft’un akaryakıt sektörüne sağladığı katkılar

Microsoft Dynamics CRM ve Pargesoft’un akaryakıt sektörüne sağladığı katkılar

Serhat İnce Tarih :

Wise TV’ye konuşan Total Oil Türkiye Bilgi Teknolojileri Müdürü Serhat İnce, Microsoft Dynamics CRM ve Pargesoft akaryakıt sektörüne sağladığı katkılar hakkında bilgi verdi.

Firmaların Yakıtmatik gibi standart çözümlerin için kurgulanması zor ERP ya da otomasyon uygulamaları seçtikleri için hedefe ulaşmada zorluk çektiklerinin altını çizen Total Oil Türkiye Bilgi Teknolojileri Müdürü Serhat İnce, “Yakıtmatik gibi standart çözümler uygulama platformlarında firmalar bu çözümleri iyi hissettikleri ve çok yatırım yaptıkları platform ile çözme eğilimine gidiyorlar. Bunlar; ERP ya da otomasyon uygulamaları oluyor. Müşteri ilişkilerine dayalı bu tarz sistemleri çözerken ise hem kendileri zorlanıyor hem de platformu zorluyorlar. Dolayısıyla sonuçta istenen ürün ve hizmet hiçbir zaman hedeflenen performans kriterlerine ulaşmıyor.” dedi.

Microsoft Dynamics CRM adı üzerinde müşteri ilişkileri için tasarlanan bir platform olduğunu belirten İnce, “Çok farklı segmentlerdeki müşterilerimize istenen sonuçları, sistemleri kurgulamamıza yardımcı oldu. Pargesoft’un burada yarattığı farklılık, tıpkı ticari birimlerimizdeki bir satış müdürü, sahadaki satış personeli yada satış destek personelimiz gibi bizimle beraber süreçleri incelemeleri, analiz etmeleri ve buna dönük akaryakıt sektörüne bu özel çözümü geliştirmeleri bize en büyük katkıyı sağladı.

 

Total Oil Yakıtmatik Uygulaması ne gibi geri dönüşler alıyor?

Total Oil Yakıtmatik Uygulaması ne gibi geri dönüşler alıyor?

Serhat İnce Tarih :

Wise TV’ye konuşan Total Oil Türkiye Bilgi Teknolojileri Müdürü Serhat İnce, Total Oil Yakıtmatik Uygulaması ile aldıkları geri dönüşler hakkında bilgi verdi.

Yakıtmatik Sistemi’nin içinde birçok farklı süreç sahibinin yer aldığı bir sistem olduğunu söyleyen Total Oil Türkiye Bilgi Teknolojileri Müdürü Serhat İnce , “Ürünün müşteriyle buluşmasını sağlayan saha satış ekiplerimiz var. Müşterilerin genleri var ki, kurumsal müşteri dediğimiz organizasyonlar, Yakıtmatik Sistemini farklı departmanlarla yönetebiliyorlar. İdari işler, büro yönetim ya da satın alma departmanları olabiliyorlar. Bunların her biri Yakıtmatik Sistemi’nin kendi ERP’lerine ve iş akışlarına uygun şekilde uygulanmasını istiyorlar.

Çünkü satışın gerçekleştiği noktalar olan istasyonları ile Yakıtmatik Sistemi için her dönem mutabakat yapmaları gerektiğini vurgulayan İnce, “Bütün birimlerin bu sistemden beklentilerini karşılayabilmek adına, bizim esnek ve istenen bilginin istendiği koşullarda erişilebildiği bir yapı herkeste bir memnuniyet sağlıyor. Özellikle farklılık yaratan şey yani müşterilerin bize en olumlu geri bildirimleri, kendi ERP’lerine diğer firmalara göre daha esnek ve hızlı bir şekilde entegre olabilmemiz. Bu onların iş yapış şekillerini hızlandırdığı gibi hayatlarını da kolaylaştırıyor.”

 

Sektör profesyonelleri deneyimlerini YTÜ öğrencileriyle paylaştı

Sektör profesyonelleri deneyimlerini YTÜ öğrencileriyle paylaştı

Editör Tarih :

Uluslararası ve yerel birçok markaya iletişim danışmanlığı hizmeti veren Alya İletişim Danışmanlığı, Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri ile bir buluşma gerçekleştirdi.

Wise TV’nin de katıldığı buluşmada, Alya İletişim’in Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi için hizmet verdiği WittyCommerce Yönetici Ortaklarından Aytek Ekici ve Platin Bilişim Genel Müdürü Ayhan Bamyacı, öğrencilere faydalı olabilecek deneyimlerini paylaştılar.

GENÇ MÜHENDİSLERE İPUÇLARI

Alya İletişim olarak kurumsal sosyal sorumluluk projesi için hizmet verdikleri markalarla YTÜ’lü öğrenciler için ortak bir buluşma düzenlediklerini belirten Alya İletişim Ajans Başkanı Firuze Kaymaz, “Genç mühendislere, geleceğin başarılı iş adamlarına kariyerlerinde etkin bir şekilde kullanabilecekleri ip uçları vermek yeni nesil meslekler hakkında bilgi vermek istiyoruz. Özellikle siber güvenlik ve e-ticaret alanında ülkemizin ciddi anlamda donanımlı genç mühendislere ihtiyacı var. Fakat sadece okullarda bu eğitimleri almak yeterli değil. Okullardan mezun olduktan sonra bir adım öne geçebilmek için farklı uzmanlık alanlarında bilgi sahibi olmaları bekleniyor.” dedi.

“ANLAMLI BİR BULUŞMA OLDU”

Buluşmanın geleceğe yönelik hem öğrenciler acısından hem de katılımcılar açısından önemli olduğunu belirten WittyCommerce Yönetici Ortaklarından Aytek Ekici, “Bugün burada üniversite kulüplerinin ve üniversitelerin bizim yaptığımız işe adım atan ya da atacak olan öğrencilerin sorularını cevaplama noktasında son derece faydalı bir etkinlik oldu. Şimdiye kadar neler yaptık, hangi hatalar yaptık onları anlatmak ve belki de onların geleceğini planlamalarına dair bir adım, bir ufak bilgi vermek adına, hem onları hem de kendimizi onlara tanıtmak adına buradayız. Belki ilerisi için birlikte çalışma seçeneklerini değerlendirmek için buradayız. Büyük bir organizasyon olduğunu ve öğrenciler için anlamlı bir buluşma olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

SEKTÖR DE DİNAMİK YENİ NESİL DE

Buluşmanın bir diğer katılımcısı olan Platin Bilişim Genel Müdürü Ayhan Bamyacı, sektörün ve yeni neslin aynı dinamizmi yakaladığına vurgu yaparak, “Sektör son derece dinamik. Öğrenciler de, yeni nesil de oldukça araştırmacı, dinamik, çok çabuk gelişen ve değişen şeylere uyum sağlayabilen bir nesil. Bu yüzden son derece heyecanlıyız. Onları çok daha şanslı görüyoruz. Keşke benim öğrencilik zamanımda bu ortam olsaydı diye düşünüyorum. Ama teknoloji o kadar gelişiyor ki, biz bile yetişmekte güçlük çekiyoruz. Bu nedenle hız ve kalite son derece önemli. Bunu da öğrencilerle paylaşmak istedim.” şeklinde konuştu.

Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nizamettin Aydın, katılımcıların anlatılanlarını öğrencilere üniversite hocaları olarak anlattıkları zaman öğrencilerin işin pek farkına varamadığını vurgulayarak, “Dışarıdan bir uzman arkadaş bu konuları anlattığı zaman bunun etki faktörü son derece yüksek oluyor. Bu yüzden biz bu etkinliklerin daha fazla düzenlenmesini arzuluyoruz.” dedi.

Data Market – Microsoft işbirliği ve cloud çözümleri

Data Market – Microsoft işbirliği ve cloud çözümleri

Didem Çelik Gülpınar Tarih :

Data Market – Microsoft işbirliği ile cloud tarafında ne gibi çözümler sunuyor? Wise TV’ye konuşan Data Market İş Çözümleri Geliştirme Direktörü Didem Çelik Gülpınar, data marketin Microsoft iş birliği ile cluod tarafında ürettikleri çözüm önerilerinden bahsetti.

Data Market olarak Microsoft iş ortakları ekosisteminde, aynı zamanda LSP, SAM ve SAP gibi üç uzmanlığı birlikte taşıyan tek iş ortağı olduklarını belirten Data Market İş Çözümleri Geliştirme Direktörü Didem Çelik Gülpınar, “Cloud tarafında çözüm sağlayan envanter yönetiminin modellenmesini sağlayan ve büyük kurumlarda da kurumsal anlaşmayla uzun süreli lisans anlaşmaları yapabilen tek iş ortağıyız.” dedi.

Kısaca nasıl bir çalışma disiplinine sahip olduklarından bahseden Gülpınar, “Biz ne yapıyoruz? Kurumlarda envanter yönetiminden yola çıkarak, envanter ihtiyacının bir sonraki teknolojide, cloudda nasıl kullanılabileceğini, clouda nasıl dönüşebileceğini, kurumların var olan envanterini cloud çatısı altında nasıl kullanılabileceğini modelliyoruz. Burada Microsoft ile birlikte çok yakın çalışıyoruz. Hem uzmanlıklarımızın gelişmesi hem bu uzmanlıkların işe dönüşü hem de değerlerin arttırılması anlamında birlikte yakın çalışarak belli iş planları oluşturuyoruz. Bu iş planlarının pazarda sunulması için birlikte pazarlama aktiviteleri yapıyoruz.” dedi.