int(6) Dünden bugüne siber güvenlik
Phusion kimdir?

Phusion kimdir?

Fikret Küçükkoyuncu Tarih :

Wise TV’ye konuşan Phusion Eğitim Danışmanlık Yönetici Ortağı Fikret Küçükkoyuncu merak edilen soruları yanıtladı.

Eczanelerin bireysel yapılarını koruyarak, profesyonel bir yönetim ve iş geliştirme desteğiyle geleceğe çok daha güvenle bakmalarını sağlama amacıyla ve sektörün tüm oyuncularının bundan fayda sağlayabileceği bir eczane birlikteliği projesini hayata geçirdiklerini belirten Phusion Eğitim Danışmanlık Yönetici Ortağı olan Fikret Küçükkoyuncu, “Phusion tüketicilerin eczane içerisinde alışveriş deneyimini daha iyi yaşayabileceği çok daha etkili bir danışmanlık hizmeti alacağı bir eczane hayal ediyor. Bunu yapmak için de birtakım hizmetler sunuyor eczanelere. Bu hizmetler, mağazacılık, perakendecilik anlamında yani eczanenin tüketici ile temasta olduğu tüm alanlarda görsel yönetim, kategori yönetimi, fiyatlandırma stratejileri, tematik aktivitelerin çok daha nitelikli olmasını amaçlıyor. Bu anlamda eczaneleri yönlendiriyor ve geliştiriyor.” dedi.

Eczacılık sektörünün kurucu oyuncuları olan firmalarla birlikte ciddi bir eğitim akademisi planladıklarını belirten Küçükkoyuncu, “Teknisyen arkadaşların medikal bilgi seviyesini, iletişim becerilerini ve satış becerilerini arttıracak bir akademi kuruyoruz. Önümüzdeki dönemde de katılım belgesi olan düzenli bir kadrosu olan eğitim akademisini sektöre sunuyor olacak.” dedi. Öte yandan eczanelerin arka tarafındaki işletme yönetimini çok daha iyi hale getirebilmek için eğitim projeleri geliştirdiklerini söyleyen Küçükkoyuncu, “Finansal danışmanlık ve ekip performans yönetimi gibi hizmetleri de eczanelere sunarak onları farklılaştırmaya ve işleyişlerini geliştirmeye çalışıyoruz. Beraber teşhir ve satış aktiviteleri yaparak, ortak bir satın alma platformu oluşturuyoruz. Firmalarla bir kazan kazan modeli, bir iş birliği ve iş ortaklığı kurarak pazarı ve kategorileri büyüterek, eczaneleri gelecekte oluşabilecek farklı rekabet alanlarından güçlü kılacak bir yapı oluşturmaya çalışıyoruz.” dedi.

Kanada’da üniversite okumanın avantajları

Kanada’da üniversite okumanın avantajları

İsmail İnce Tarih : 27 Mayıs 2017

Kanada Kültür Merkezi Müdürü İsmail İnce, Kanada’da üniversite okumanın avantajlarını Wise TV’ye anlattı.

İnce, “Kanada üniversitelerinden mezun olan öğrencilerin en önemli avantajı dünyanın her yerinde çalışabilme imkânlarına sahip olmalarının önünü açmaktadır. Kanada üniversitelerinin prestijli olması iş bulabilmeyi daha da kolaylaştırmaktadır” dedi.

SPL’de Lisanslama Sınavları Artık Elektronik Ortamda

SPL’de Lisanslama Sınavları Artık Elektronik Ortamda

Tuba Ertugay Yıldız Tarih : 08 Mayıs 2017

Sermaye Piyasası Lisanslama sınavlarında elektronik dönem başladı. SPL tarafından kâğıt ortamda yürütülmekte olan lisanslama sınavlarının elektronik ortam üzerinden de gerçekleştirilmesine imkân veren Elektronik Lisanslama Sınavlarının (e-LS) ilk aşaması devreye girdi.

Teknoloji odaklı çalışmalara özen gösteren Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu (SPL), lisanslama sınavlarındaki dijital dönüşüm süreci ile fark yaratan şirketler arasında yer alıyor. Bu kapsamda; ülkemizde sermaye piyasalarının küresel bir marka olma yolunda ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün yetiştirilmesine ve sürekli gelişiminin sağlanmasına lisanslama, sicil ve eğitim hizmetleri ile katkıda bulunan SPL, lisanslama sınavlarında elektronik dönemi başlattı. Elektronik Lisanslama Sınavları (e-LS); ilk aşamada 6 sınav konusu için, SPL merkezinde bulunan bilgisayarlı sınav salonunda hafta içi 3 gün ve her gün 6’şar seans olmak üzere düzenleniyor.

SPL Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Yusuf Kaya, “Tüm kurum ve kuruluşlarda dijital dönüşümün konuşulduğu bu dönemde biz de SPL olarak teknoloji yatırımlarına ağırlık veriyoruz. İçinde bulunduğumuz inovasyon çağında, dijitalleşmenin ve teknolojik adımların hızına yetişebilmek ve sektör beklentilerini daha iyi karşılayabilmek amacıyla SPL olarak sistem altyapımızı geliştirme çalışmalarına oldukça önem vermekteyiz. Sermaye piyasalarımızın gelişimine süreklilik kazandırmak için teknolojik yapılanmaların önemine inanıyor ve kendimizi bu alanda sürekli geliştiriyoruz” dedi.

e-LS’nin, sermaye piyasası kurumlarının ve halka açık ortaklıkların lisanslı personel ihtiyacını karşılamada önemli bir adım olduğuna inandığını belirten SPL Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Tuba Ertugay Yıldız ise şunları söyledi:

Sınav sonuçları artık 5 gün sonra açıklanacak

e-LS yani elektronik sınav ile sınav katılımcılarının sınavlara girebilmek için 6 ay beklemesine gerek kalmadı. Yeni yapı ile bir lisansa ait tüm sınav konularına aynı gün girmek yerine 45’er dakikalık sınav konularına istenilen günlerde ayrı ayrı girilebilmekte ve sınav sonuçları 5 iş günü gibi çok kısa bir süre içerisinde öğrenilebilmekte.

Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Dr. Vahdettin Ertaş ise etkinlikte yaptığı konuşmada şöyle konuştu: “Elektronik lisanslama sınavlarının başlamasıyla, lisanslama sistemimiz daha etkin ve çağdaş bir boyut kazanmış, daha güncel bilgilerle daha hızlı sınav yapma imkânı oluşmuştur” dedi.

Lisanslama çalışmalarını finansal okuryazarlığın bir parçası olarak gördüğünü ve toplumun tüm bireylerinin finansal okuryazarlık düzeyini yukarılara çekmenin temel amaçları olduğunu da sözlerine ekleyen Dr. Vahdettin Ertaş şöyle devam etti: “Hedefimiz İstanbul’u uluslararası bir finansal eğitim merkezi yapmak ve SPL’nin verdiği lisansların CFA lisansları gibi dünyanın her tarafında kabul göreceği bir lisanslama sistemini oluşturmak.”

Technolera ile doğru adımlar atıp hızlıca başarıya ulaşmak mümkün

Technolera ile doğru adımlar atıp hızlıca başarıya ulaşmak mümkün

Altan Atabarut Tarih : 04 Mayıs 2017

Wise TV’ye konuşan Technolera Kurucu Ortağı Altan Atabarut, Technolera olarak müşterilerine ne tür çözümler sunduklarını ve faydalar sağladıklarını anlattı.

Technolera olarak yapmış oldukları analizlerde tek kişilik girişimlerin çok başarılı olmadığına dikkat çeken Atabarut, “One Man Show, tek kişilik bir aksiyon. Mümkünse 2 ya da 3 kişi olmak çok avantajlı. 3’ten sonra kalabalıklaştığınız zaman da problemler ortaya çıkıyor. Yaptığımız testlerle ölçtüğümüz gibi psikometrik değişkenlerle insanların davranışlarını ön görebiliyoruz. Böyle olunca 3’ten fazla insan bir araya geldi mi çeşitli problemler, kavgalar ve uyumsuzluklar ortaya çıkıyor. Bir kişinin diğerleri üzerinde daha baskın görüşlü olması, bir kişinin daha strese ve oluşabilecek finansal problemlere veya zorluklara katlanamıyor olması gibi şeyler ortaya çıkabiliyor. 3-4 kişiden fazla bir ortaklık söz konusu ise ciddi anlamda problemler, bir arkadaşın yarı yolda kalması, ayrılmak zorunda kalmak, kavga edip ortadan ikiye ayrılmak gibi şeylerle sonuçlanabiliyor.” dedi.

“KREDİ SKORU GİRİŞİMCİLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

“Kredi skoru dediğimiz şeyler girişimciler için de çok önemli” diyen Atabarut sözlerine şöyle devam etti: “Kendi finansalını yönetemeyen bir insana kimse yatırım yapmak istemiyor. Hayatı boyunca hiç kendi aile bütçesini yapmamış, sonra dönmüş bir şirket bütçesi yapmak isteyen bir insana, kimse 1 milyon dolar vereyim demez. Türkiye’de yatırım ortamı biraz enteresan. Darbeler oluyor, sık sık seçimler oluyor. Seçim öncesi, seçim sonrası derken ciddi anlamda problem oluyor. Bu dalgalanmalar girişimleri ok ciddi anlamda etkiliyor. Diyelim ki girişim bunlardan sıyrıldı. İyi bir ekibiniz var, ekonomik problemlerden de sıyrıldı büyümeye başladı vesaire, Türkiye yatırım yapılabilir bir ülke seviyesinde değil. Böyle olunca şirketinizi, Hollanda, İngiltere gibi bir yere taşıyıp orada gözükmeniz lazım. Bunu yapabilmek için de avukat, muhasebeci gibi çeşitli ihtiyaçlar oluyor. Bunlar olmazsa yine yarı yolda kalıyorsunuz. Tam da bu esnada girişimcilere yardım etmek ve onlara destek olmak ihtiyacı doğuyor. Technolera olarak biz burada onların kollarına giriyoruz ve doğru adımlar atarak başarıya hızlıca ulaşmalarında yardımcı oluyoruz.”

 

 

 

 

 

“Kira Plus ile kiranızı kredi kartınızla ödeyebilirsiniz”

“Kira Plus ile kiranızı kredi kartınızla ödeyebilirsiniz”

Altan Atabarut Tarih :

Wise TV’ye konuşan Technolera Kurucu Ortağı Altan Atabarut, Technolera’nın bünyesinde bulunan bir girişimcilik olan Kira Plus ile ev sahibi ile kiracı arasındaki ilişkiyi nasıl güvenli hale getirdiklerini anlattı.

Kira Plus olarak Türkiye’de nispeten açıkta olan bir piyasa ile ilgilendiklerini belirten Atabarut, “Ev sahibi ile kiracı ilişkisi net standardize olmamış ilişkilerden bir tanesi. Kira Plus’ta biz kiranızı kredi kartınızla ödeyebilirsiniz dedik. Kredi kartında 30 gün bir vade söz konusu, bundan faydalanmaları istedik. Kiranızı zor dönemlerinizde taksitlendirme fırsatınız var. Evden eve taşınmak büyük meşakkat, depozito ödemek zorunda kalırsınız, yüklü bir ödeme olabilir ya da emlak danışmanlarına bir komisyon ödemeniz gerekebilir, tam taşınma aşamasında sıkıntı çıkabilir, taşınma masrafları, yeni mobilya gibi. Bunların tamamını taksitlendirebileceğiniz bir ortam olarak düşünebilirsiniz.

“KİRACI NASIL EN GÜZEL EVLERİ SEÇEBİLİYORSA, EV SAHİPLERİ DE EN İYİ KİRACIYI SEÇEBİLİR”

“Sadece kiracının problemlerini çözmüyoruz, ev sahibinin de problemlerini çözüyoruz” diyen Atabarut sözlerine şöyle devam etti: “Bir eve beş ya da 10 kişi ev kiralamak üzere geldi ama acaba hangisi kirası sektirmeden ödeyebilecek? Hemen kredi skoruna bakıyoruz. Kredi skoru ile yetinmeyip, kredi notunun içerisinden KKB’den alınan raporun içerisinde limit bilgileri var. Ne kadar limiti var, kirasını ödeyebilecek mi? Bunu bir adım öteye götürmek söz konusu oluyor. Çok kısa bir psikometrik test yapıyoruz kiracılara. Kiracılar buradan aldıkları skorlarla ev sahiplerine ne kadar tiziz olduklarını ve evlerine ne kadar iyi bakacakları ve ödemelerini neden sektirmeyeceklerini göstermiş hale geliyorlar. Dolayısıyla kiracı nasıl en güzel evleri, en ekonomik evleri seçebiliyorsa, ev sahipleri de en iyi kiracıyı seçebilir hale geliyor.”

 

 

 

 

Altdata kimdir?

Altdata kimdir?

Altan Atabarut Tarih :

Wise TV’ye konuşan Technolera Kurucu Ortağı Altan Atabarut, Technolera’nın veri analitiği girişimlerinden bir tanesi olan Altdata’nın müşterilerine sağladığı faydalardan bahsetti.

Techolera’nın veri analitiği odağındaki girişimlerinden bir tanesinin Altdata olduğunu belirten Atabarut, “Altdata alternatif veriden geliyor. Alternatif veri dediğimiz şey; çoğu şirketin inanılmaz ölçüde topladığı müşteri verileri, kendi operasyonlarına yönelik veriler, finansal verileri gibi şeyler var. Fakat bunların %90’ı kullanılmıyor. Halbuki bunları kullanarak çok daha düşük maliyette servisler vermek ve çok daha karlı işler yapıp, bir yandan müşterileri memnun etmek söz konusu olabilirdi. Biz de tam bu noktalara odaklanıyoruz. Farklı verileri, coğrafi verileri, haritaları ve hava durumunu kullanarak şirketlere yardımcı oluyoruz. Temelde yaptığımız şey şu; şirketlerin verilerini alıyoruz ve incelemeye başlıyoruz. Hatta onlara da incelemeleri yolunda çeşitli yardımlarda ve danışmanlıklarda bulunuyoruz. Veriyi nasıl temizleyecekleri ve nasıl faydalı hale getirebilecekleri konusunda yardımcı oluyoruz.  Bunu yaparken büyük veri analizinden, büyük veri analizi yazılımlarından faydalanıyoruz. Görselleştirme dediğimiz yazılımlardan faydalanıyoruz. Dolayısıyla bir şirkette bir patron veya yönetim kademesindeki bir kişi, aklına bir soru geldiği zaman bunu aylar haftalar beklemeden cevaplandırabilsin ve bu cevaplarla birlikte hızlıca karlı aksiyonlara çevirebilsin.” dedi.

 

 

 

 

“Türkiye’de melek yatırımcı fırsatları zayıf”

“Türkiye’de melek yatırımcı fırsatları zayıf”

Altan Atabarut Tarih :

Wise TV’ye konuşan Technolera Kurucu Ortağı Altan Atabarut, Türkiye’de girişimcilik çalışmalarının hangi seviyede olduğunu değerlendirdi.

Türkiye’de girişimcilik biraz daha yeni duyulan ve yeni popüler olmaya başlayan bir şey olduğunu söyleyen Atabarut, “Tabi ki dünyadaki terendi takip ediyoruz. Devlet de bunun farkında, işsizlik oranlarının ne kadar arttığının farkında. Özellikle kobilerden başlayarak, yeni girişimlerin buna ne kadar pozitif katkı sağlayacağının farkında. Son dönemde buna ağırlık veriyor. Öte yandan yatırım ortamımız çok zengin değil. Çok fazla yatırımcımız yok. Yeni filizlenen yatırımlara yatırım yapabilecek, hem firma olarak hem birey olarak melek yatırımcı fırsatlarımız biraz zayıf ve melek yatırımlarının buluşma ortamı da yeterince zengin değil.” diyerek sözlerine devam etti.

 

“TÜRKİYE’DEN ÇIKMIŞ BİR GİRİŞİM DÜNYAYI KASIP KAVURMUŞ BİR DURUMDA DEĞİL”

Technolera olarak girişimcilik noktasındaki çalışmalarından bahseden Atabarut, “Biz de zaten bir miktar bu noktaya dokunuyoruz. Doğru kişileri doğru insanlarla tanıştırmaya, doğru işleri doğru kişilerle, doğru kişileri doğru şirketlerle tanıştırmaya çalışıyoruz. Dünyada girişimleri hızlı bir şekilde duyuyoruz, başarılar var başarısızlıklar var. Türkiye’de henüz bu anlamda bildiğimiz net örneklerimiz yok. Türkiye’den çıkmış çok başarılı bir girişim dünyayı kasıp kavurmuş bir durumda değil. Aynı durum Avrupa için de geçerli. Birkaç tane Spotify gibi bir iki tane girişim biliyoruz. Genellikle bunlar Kuzey Avrupa’dan çıkıyor. Silokon Vadisi’nden, New York kökenli ve ya bir miktarı Kanada’dan çıkıyor. Henüz biz birazcık geriden geliyoruz ve başarıya açığız. Tabi bunu değiştirmek için bizim daha çok çalışmamız ve yeni teknolojilerle buluşmamız gerekiyor. Bunları müşteriyle buluşturmamız, sonra da yatırımcılarla buluşturup hızla büyümemiz gerekiyor.” dedi.

 

 

 

 

“Excel’in içine sığan veriler büyük veri değildir”

“Excel’in içine sığan veriler büyük veri değildir”

Altan Atabarut Tarih :

2. CRM & CEM Çözümleri Konferansı’nda Wise TV’ye konuşan Altdata Managing Partner’ı Altan Atabarut, CRM’deki büyük veriyi kurumların nasıl kullandığına dair bilgi verdi.

Excel’in içine sığan verilerin veya beş on tane Excel’in içine sığan verilerin büyük veri olmadığına dikkat çeken ve bu ayrımın öncelikle yapılması gerektiğini vurgulayan Atabarut, “Büyük veri; 10 milyon müşterinizin son iki senelik kredi kartı harcamaları. Ekstreleri ucuca koyun düşünün ve bundan 10 milyon tane daha düşünün. Çok ciddi anlamda veriden bahsediyoruz. Bu bir beyaz eşya üreticisinin ürünlerinin hangi sıklıkla nasıl kullandığı ile ilgili bilgiler silsilesi olabilir. Bu veriyi genelde CRM’ciler işlemiyorlar. Bir yerlere depoluyorlar ve kaldırıyorlar. Niye işlemesi zor, Excel’e sığmıyor. Başka bir metot bulduk sığdırdık. Peki hangi analizi yapacağız çok uzun sürmeyecek mi? Burada temel istatistik ve tahminsel analitik devreye giriyor.” Diyerek sözlerine devam etti.

“VERİYİ İŞLEYECEK KİŞİ YOK, ÇÜNKÜ KOD YAZILMASI GEREKİYOR”

Temel sıkıntının Türkiye’de bu konuların üniversitelerde okutulmamasından kaynaklandığını belirten Atabarut, “Ancak master seviyesinde, O da MEF’te, Bahçeşehir ve Sabancı Üniversitesi’nde programları var. Bu programlardan da seneden 70-80 kişi mezun oluyor. Mezun sayısı az olunca da, veriyi işleyecek kişi yok, çünkü kod yazılması gerekiyor. Biz biraz bu alanı hedefliyoruz. Diyoruz ki; kod yazmadan da bu iş yapılabilir. Temel istatistiği birazcık bilsek ve öğretsek, yani üniversite seviyesinde bir şeye de ihtiyaç yok. Temel iç görüler kazandırabiliriz. Hangi müşteriyle iletişim daha değerlidir? Bunu tahmin edebiliriz. Müşterileri uygun segmentlere ayırabilirim. Raflarda hangi ürün bulunması gerekir ve hangi sıklıkta bunlar tüketilebiliyor bakabilirim. Ve bunun için gerçekten roket bilimine ihtiyaç yok.” dedi.