int(6) Sistem Global Danışmanlık ar-ge merkezi hizmetleri
Sistem Global Danışmanlık ar-ge merkezi hizmetleri

Sistem Global Danışmanlık ar-ge merkezi hizmetleri

Ülkü Şengül Tarih : 31 Temmuz 2017

Sistem Global Danışmanlık Denetim Müdürü Ülkü Şengül  ar-ge merkezleri için sundukları hizmetleri Wise TV’ ye anlattı.

Sistem Global Danışmanlığın ar-ge merkezleri için analiz, başvuru ve sürdürme olmak üzere üç aşamalı bir hizmet verdiğini belirterek sözlerine başlayan Şengül, bu hizmetlerin detaylarını Wise TV’ ye açıkladı.

Analiz aşaması, seçeceği projeler ve personel ile ar-ge merkezinin bir yıllık süreçte ne kadar avantaj elde edebileceğini, hem teknik hem mali açıdan uygun notları değerlendirilmesini, yıllık avantajlarının hesaplanmasını ve bunun sonunda da firmalara bir rapor tanımı sununulmasını içeriyor diyen Şengül,  analiz sonuçlarına göre firmaya ar-ge merkezi kurabileceğini onun için sürdürebilir olacağını ya da ar-ge merkezi oluşturmak için henüz erken bir aşama olduğunu, geliştirmeye yönelik hareket etmesi gerektiğini bildiren bir rapor sunulduğunu dile getirdi. Analiz aşamasını takip eden sürecin başvuru aşaması olduğunu söyleyerek sözlerine devam eden Şengül, bu aşamanın anahtar teslim yönetilen bir süreç olduğunu vurgulayarak, hangi personel, hangi proje, fiziki alan uygunluğu, hem teknik altyapının olgunlaştırılması hem de mali altyapının olgunlaştırılması gibi ar-ge merkezi başvurusuna yönelik tüm hazırlık süreçlerini içerdiğini sözlerine ekledi. Ar-ge Merkezi başvuru süreci bitip belge alındığında ise sürdürme hizmetinin devreye girdiğini belirten Şengül , sürdürme hizmetinin teknik sürdürülebilirlik ve mali sürdürülebilirlik olarak iki aşamalı bir süreç olduğunu dile getirdi.

Dijital ekranlar hastanelerin havasını değiştirdi

Dijital ekranlar hastanelerin havasını değiştirdi

Serap Şahin Tunç Tarih : 27 Temmuz 2017

Son yıllarda yaygınlaşan dijital ekranlar hastane ortamını daha sıcak hale getirdi.

Digital signage çözümlerinin hastanelerde kullanılmasıyla olumlu sonuçlar elde edildiğini açıklayan iDisplay Genel Müdür Yardımcısı Serap Şahin Tunç hastanelerdeki değişimi anlattı.

İnsanların hastane ortamında stresli olduklarını hatırlatan iDisplay Genel Müdür Yardımcısı Serap Şahin Tunç, hastane girişleri, bekleme salonları, resepsiyon ve ortak kullanım alanlarında dijital ekranların hasta ve hasta yakınlarını rahatlattığını ve pozitif bir ortam sağladığını söyledi.

Son dönemde kullanımı artan digital signage çözümlerinin hastanelerde tercih edildiğini belirten Tunç, doktor odalarının önündeki küçük ekranlardan, hastane girişindeki videowall ekran çözümlerine kadar çeşitli lokasyonlarda dijital ekranlara yer verildiğini ve bu ekranlarda faydalı, bilgilendirici, rahatlatıcı ve hasta yakınlarına güven aşılayan içerikler sunulduğunu kaydetti. “Hastanelerde kullanılan ekranlar hastalara bilgi verirken aynı zamanda hastalar ve hasta yakınları için rahatlatıcı bir etki oluşturabiliyor” diyen Tunç, doktorların odasının önündeki küçük ekranlarda doktor hakkında bilgiler verildiği takdirde hastam emin ellerde, yetkin bir doktor ilgileniyor hissi uyandırılabiliyor ve bu sayede hasta yakınlarının gerginlik seviyesi azalıyor” diye konuştu.

Hastalara ve hasta yakınlarına güven telkin eden içeriklerin olumlu sonuçlar verdiğine değinen Tunç şöyle konuştu: “Dijital görüntüleme çözümleri hastane ortamını daha modern ve daha teknolojik hale getiriyor. Artık hastalar hastaneye girdikleri andan itibaren bu dijital ekranlar sayesinde yönlendiriliyor, gerekli bilgiyi edinebiliyor, doktorunu izleyebiliyor, muayene sırasını öğreniyor ve varsa hastanenin özel yayınını yine bu ekranlardan takip edebiliyor”

Dijital ekranların hastane-hasta iletişimini daha ideal seviyeye taşıdığının altını çizen Tunç, hastanelerin, insanların kendini iyi hissettiği sıcak bir ortama dönüştürülebileceğini sözlerine ekledi.

Uber Kimdir?

Uber Kimdir?

Neyran Bahadırlı Tarih :

Uber Türkiye Genel Müdürü Neyran Bahadırlı Uber’i ve faaliyetlerini Wise Tv’ye anlattı.

Uber’in  şu anda Türkiye’de yalnızca İstanbul’da faaliyet gösterdiğini vurgulayan Bahadırlı, İstanbul’da geleneksel sarı taksi hizmeti sunan ‘uber taksi’ ve vip hizmet sunan ‘uberXL’  isminde iki  ürünleri bulunduğunu belirtti. Uber’in  Türkiye’ye girdiğinden  bu yana lisansı araçlarla çalışmaya yönelik bir strateji izlediğinin altını çizen Bahadırlı, Uber sistemine kendi aracı olan, isteyen herkesin dahil olamadığını, ulaştırma bakanlığından ve belediyeden gerekli lisansları olan araç sahipleriyle çalıştıklarını sözlerine ekledi. 

Bahadırlı Uber’in  gelecek planlarına da değinerek  Türkiye’deki hedeflerinin genişlemek olduğunu, sistemi Ankara gibi diğer büyük şehirlere de taşımayı amaçladıklarını, belediyeler ve bakanlıklar ile  ortak stratejik çalışmalar yaparak, yeni lisanslar çıkarılmasını sağlamayı ve yeni ürünleri hayata geçirebilmeyi istediklerini belirtti.

İstanbul’un Uber uygulamasını çok sevdiğini sözlerine ekleyen Bahadırlı, şehri ziyarete gelen, kendi ülkelerinde uygulamayı kullanan ve bu teknolojiye aşina olan turistlerin  Uber’i burada da kullanabilmelerinin hem İstanbul’a  hem de Türkiye’de yatırım yapmayı planladıkları diğer şehirler’e  büyük bir katma değer sağladığını vurguladı.

 

Araştırma şirketleri akıllı şehirler konusunda ne gibi çalışmalar yürütebilir?

Araştırma şirketleri akıllı şehirler konusunda ne gibi çalışmalar yürütebilir?

Çiğdem Penn Tarih :

XSights  Genel Müdürü Çiğdem Penn  araştırma şirketlerinin akıllı şehirler konusunda ne gibi çalışmalar yürütebileceğini Wise TV’ye açıkladı.

XSights  Genel Müdürü Çiğdem Penn, akıllı şehirler konusunda araştırma şirketlerinin ne gibi görevler üstlenebileceğini  “Araştırma şirketlerinin  akıllı şehirler konusundaki fonksiyonu vizyon geliştirici, uygulamaya, aksiyona ve vatandaş ihtiyaçlarını anlamaya yönelik çalışmalar yapmak; tüm bunları ticari ve kamusal fayda sağlayacak ürünlere dönüştürmektir.” sözleri ile ifade etti.

XSights’ın bu konudaki çalışmalarını örnek gösteren Penn, kamu teknoloji platformunda hazırladıkları bir masabaşı çalışmalarının bulunduğunu, çalışmada ‘dünyanın farklı yerlerinde akıllı şehir uygulamaları neler?’, ‘hangi şehirler hangi uygulamalarla  öne çıkıyor?’, ‘burada uygulanabilecek çözümler neler olabilir?’ gibi başlıkları derinlemesine ele aldıklarını ifade etti. Söz konusu çalışmalarının tüm belediyelere ve kamu paydaşlarına açık olduğunu sözlerine ekleyen Penn konu ile ilgilenen özel sektörlerin de çalışmalarını inceleyebileceğini belirtti. 

Penn ayrıca XSight’ın bazı belediyeler için çalıştaylar yaptığını ve bu çalıştaylar çerçevesinde  söz konusu belediyenin sınırları içerisinde ‘akıllı şehir uygulamaları neler olabilir?’, ‘belediye yönetiminin ve o il içerisinde yaşayan vatandaşların  ana sorunları neler?’, ‘bu sorunlar akıllı şehir uygulamaları ile nasıl çözümlenebilir?’, ‘bir yerden başlamak gerekirse bu yer neresi olmadır?’ gibi soruların cevaplarını belirlediklerini ifade etti. 

Akıllı Şehirler temasına Microsoft’un katkıları

Akıllı Şehirler temasına Microsoft’un katkıları

Onur Koç Tarih : 26 Temmuz 2017

Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı ve CTO’su Onur Koç Microsoft’un Akıllı şehirler teması üzerine yürüttüğü çalışmaları Wise TV’ye anlattı.

Wise TV sorularını yanıtlayan Onur Koç şehir nüfuslarında yaşanan artışın beraberinde kaynak kullanımı ve alt yapı sorunlarını getirdiğini ifade ederek teknolojinin bu sıkıntılı noktalarda devreye girdiğini ve Microsoft olarak teknolojinin gücünden yararlanıp dünya şehirlerini ‘akıllı şehirler’ e dönüştürmeye yönelik çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Şehirleri akıllı yapan unsurların binalar değil, içinde mutlu, huzurlu ve güvenle yaşayan vatandaşlar ile teknolojisi olduğunu vurgulayan Koç, Microsoft’un şehirlerin sağlığına, şehirlerdeki innovasyonu ve insan kalitesini arttıran eğitimine çok önem verdiğini, bu nedenle bu alanlara ciddi yatırımlar yaptığını sözlerine ekledi.  Şehir kaynaklarının sürdürülebilir olmasının  ve sürdürülebilir kaynaklarla çözümler üretilmesinin ayrı bir önem taşıdığını vurgulayan Koç bu alanlarda da ciddi çalışmalar yürüttüklerini sözlerine ekledi.

Koç son olarak şehir vatandaşları ile belediyeler arasında kurulacak ilişkilerin dijital bir ortam üzerinden gerçekleşmesinin bir çok pozitif çözümü beraberinde getireceğini belirterek  Microsoft’un bu alanlardaki temel stratejisinin, güvenli, digital, sağlıklı, akıllı ve sürdürülebilir şehir konseptlerinin her biri ile ilgili çözümler üreten, yerli yazılımlara sahip Türk firmalar yaratmak olduğunu söyledi.

Blockchain’in etkileri neler olacak, buna paralel IBM neler yapıyor?

Blockchain’in etkileri neler olacak, buna paralel IBM neler yapıyor?

Simge Alpargun Tarih :

IBM Hizmetler Satış Yöneticisi Simge Alpargun blockchain teknolojilerinin ne gibi etkileri olacağını ve bu konuda IBM’in ne gibi çalışmalar yürüttüğünü Wise TV’ye anlattı.

Blockchain’in tüm sektörlerdeki oyuncuların birbirlerine güvenmesini, daha şeffaf olup birbirleri ile ilişkilerini daha gerçek zamanlı ve anlaşılan şartlar çerçevesinde yürütmelerini gerektiren, nispeten yeni ve halen gelişimini sürdüren bir teknoloji olduğunu belirten Alpargun bu teknolojinin gelişimini tamamlayıp olgunlaştığı zaman tüm sektörlerde büyük değişimlere neden olacağını sözlerine ekledi.

IBM’in blockchain teknolojileri alanında ne gibi çalışmalar yürüttüğüne de değinen Alpargun bu noktada IBM’in önemli bir rol üstlendiğini ve blockchain consortium’nun kurucu üyesi olduğunu, dünya genelinde yüzden fazla proje geliştirerek müşterilerinin süreçlerini, birbirleri ile olan etkileşimlerini, aracılar vasıtasıyla gerçekleştirdikleri işlemleri gözlemleyip buralarda ortaya çıkan verimsizlikleri ortadan kaldırmaya yönelik teknolojik senaryolar uyguladıklarını ifade etti.

Alpargun gün sonunda aldıkları feedback’ler ile verimlilik, hız ve maliyet tasarrufu açısından olumlu sonuçlar ortaya çıktığını görebildiklerini belirterek blockchain teknolojilerinin hızlı bir şekilde norm haline dönüşeceğini, herkes tarafından benimsenip kullanılacağını düşündüklerini ve burada hızlı hareket etmenin büyük önem taşıdığını sözlerine ekledi. Blockchain teknolojilerinde tek başına atılacak adımların hiçbir fayda sağlamayacağını vurgulayan Alpargun hız ile beraber paylaşım modelini benimseyerek hareket etmek gerektiğinin altını çizdi. Özellikle bankaların farkındalık seviyelerinin son derece yüksek olduğunu ve bu konuda pozoitif bir yaklaşım sergilediğini dile getiren Alpargun yakın zamanda Türkiye’de paylaşım modelini benimsemiş çalışma gruplarının oluşacağını ve blockchain teknolojilerinin yaygınlaşacağını düşündüklerini belirtti.

IBM, teknoloji üretirken sektörleri izliyor ve proaktif davranıyor

IBM, teknoloji üretirken sektörleri izliyor ve proaktif davranıyor

Simge Alpargun Tarih : 25 Temmuz 2017

IBM Hizmetler Satış Yöneticisi Simge Alpargun IBM’in teknoloji üretiminde nasıl bir yol izlediğini Wise TV’ye açıkladı.

Wise TV’nin sorularını yanıtlayan Alpargun, bugün üretilen çözümlerin bir yıl sonra eskiyebileceğini, geçersizleşebileceğini veya yanlış olabileceğini dile getirerek IBM’in gelecekte oluşabilecek bu tür durumlara karşı research ve garaj yatırımları olduğunu, tüm dünya genelinde belirli noktalarda garajlar açarak, konunun uzmanları ile çalışıp, ‘bir adım sonrasında pazarın beklentileri ve ihtiyaçları neler olabilir?! sorularına cevaplar aradığını, bunun için ar-ge çalışmaları yaptığını belirtti.

Alpargun IBM olarak yalnızca bir ürünü pazara çıkarıp, onun adaptasyon sürecine ve kullanımına odaklanmadıklarını, ürünün gelecekte nasıl değişmesi ve gelişmesi gerektiğine yönelik tahminlemelere de odaklandıklarını, böylece pazarların şekillenmesinde de oyuncu olarak yer almak istediklerini sözlerine ekleyerek, finans, sağlık, üretim ve kamu gibi birçok sektörün artık teknolojiden bağımsız düşünülemeyeceğini ve teknolojinin sektörleri şekillendirdiğini, IBM’in ise bu teknolojik gelişmeler ortamında kurumların yaşadığı olumsuzlukları gidermeye yönelik ve fırsatları görmelerini sağlamayı amaçlayan teknolojiler ürettiğini belirtti.

Cognitive banking teknolojileri banka müşterilerini etkileyecek mi? Nasıl?

Cognitive banking teknolojileri banka müşterilerini etkileyecek mi? Nasıl?

Serdar Turan Tarih :

Bloomberg Businessweek Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turan  cognitive bankacılığın banka müşterilerini nasıl etkileyeceğini Wise TV’ ye değerlendirdi.

Cognitive bankacılığın banka müşterilerini nasıl etkileyeceğini anlayabilmek için iki farklı bakış açısına sahip olmak gerektiğini belirten Turan  müşterilerin hizmet alırken arka planda nasıl bir sistem ve teknoloji işlediğini bilmek zorunda olmadıklarını ifade ederek, müşteri deneyiminden yola çıkmanın bankalar için daha doğru olacağını vurguladı. Tüm sistemi müşteri deneyimine göre hareket ederek kurgulamak gerektiğini ve  müşteriye sunulan hizmetin, sistemin yapısından farklı  bir görüntüye sahip olmasının müşteri açısından bir önem teşkil etmeyeceğini belirten Turan, müşterilerden bu konuda bir bilinç  beklemek yerine aslında müşteriye sunulan deneyim ve onlar için üretilen çözümlerin ve bu çözümlere  nasıl katma değer sağlarız? sorusunun daha önemli olduğunu dile getirdi.

Türkiye’de özellikle finansal okur yazarlığın çok yüksek seviyelerde olmadığını fakat bu konuda hızlı gelişimlerin yaşandığını, özellikle yeni kuşağın daha aktif teknoloji kullanıcısı olduğunu hatırlatan Turan tüm bu süreci bir geçiş evresi olarak değerlendirerek geçmişte Türkiye’de teknoloji ile ilgili yaşanan adaptasyon sorunları nasıl kendiliğinden aşıldıysa yeni teknolojilere ve yeni  finans teknolojilerine  de benzer süreçlerden geçilerek adaptasyon sağlanacağını ifade etti.

Turan ayrıca tüm bu süreçleri beklemek yerine sürece hazır olmanın ve öncü yenilikleri ortaya çıkarabiliyor olmanın çok önemini vurguladı.

Bankalar cognitive bankacılığa doğru nasıl evriliyor?

Bankalar cognitive bankacılığa doğru nasıl evriliyor?

Serdar Turan Tarih :

Bloomberg Businessweek Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turan bankaların cognitive bankacılığa geçiş süreçlerini Wise TV’ye değerlendirdi.

Cognitive Bankacılığa geçiş sürecinde bankalar için müşteri deneyimi, operasyon süreci ve iş modellerini içeren 3 ana başlığın  öne çıktığını dile getirerek sözlerine başlayan Serdar Turan  yeni teknolojik gelişmelerle beraber farklı sektörlede gördükleri bir çok yeniliği bankacılıktan da talep eden müşterilerin istek ve beklentilerinin sürekli değiştiğini, dolayısıyla finans sektörünün hızlı ve kolay işlem yapma arzusu içinde olan müşterilerin deneyimlerine yönelik, günlük, aylık ve yıllık olarak yeniden şekillendirmeler yapmaları gerektiğini vurguladı. İçe yönelik operasyon ve süreçlerin de yenilenmesi gerektiğinin  altını çizen Turan “burası olgunlaşmış bir alan gibi görünse de bir birimlik bir artış bile çok ciddi kazançları beraberinde getirecektir.” diyerek, yakın zamanda bu alandaki  yansımaların ciddi şekilde gözlemleneceğini belirtti.

Turan teknolojik gelişmelerin geleneksel iş modelleri üzerindeki etkisini “artık hiçbir banka veya şirket tek başına birşeyler yapabileceğini iddia edemeyecek, ekosistemler, platformlar, yeni deneyim noktaları devreye girdi” sözleriyle açıklayarak  geçiş sürecinde oluşan büyük resmi görmeye çalışan ve rotalarını belirlemeye çabalayan bir çok kuruluş olduğunu, tüm bu sistemi hayata geçirmenin stratejik anlamda zorluklar içerdiğini fakat bunu başaran kuruluşların büyük bir rekabet avantajı yakalayacağını ifade etti.

Turan ayrıca her zaman teknoloji dalgalarını yakalayıp iyi bir şekilde değerlendirebilen bankacılık sektörünün teknolojideki yeni gelişmeleri analiz edip anlamlandırma ve neler yapabileceklerini belirleme aşamasında bulunduklarını, şimdilik öncü uygulamaların ön planda olduğunu fakat kısa vadede hızlı gelişmelerin sonuçlarının görüleceğini belirtti.