Mr. Cooper tarafından ilk mobil konuşmanın gerçekleştiği 1973’ten bugüne mobil iletişim elektronik iletişimin vazgeçilmez unsuru haline geldi. ITU tarafından dünya mobil hücresel haberleşme sistemleri üzerinden hizmet alan abone sayısının 2013 yıl sonu itibariyle 6.8 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor. Dünya nüfusunun 7.1 milyar olacağı varsayımı ile küresel abone yaygınlığının (penetrasyon) yüzde 96’ya ulaşması bekleniyor. Bu gelişmeye paralel olarak bilişim hizmetleri de hızla mobil cihazlara kayıyor.

akilli internet

İnternet erişim cihazı olarak daha bir kaç yıl öncesine kadar ağırlıklı olarak kullanılan kişisel bilgisayarlar (desktop PC, portable PC) giderek azalıyor. IDC tarafından yayınlanan yukarıdaki verilere göre 2012 yılında dünyada satılan 1,216 milyar akıllı erişim cihazı içinde kişisel bilgisayarların sayısı 350 milyon, oranı yaklaşık %29 iken, 2013 yılında satılacak 1,510 milyar cihaz içinde kişisel bilgisayarların sayısı yaklaşık 320 bine, oranı ise yüzde 21’e gerileyecek.

Akıllı telefonlar, konuşma ve mesajlaşma gibi haberleşme işlevi yanında kişisel bilgisayarların yapabildiği hemen hemen her türlü uygulamayı yapabilir hale geldi. AV Comparatives tarafından yapılan bir araştırmaya göre akıllı cep telefonu sahiplerinin yüzde 95’i telefonunu kullanarak internete giriyor ve elektronik posta alıp gönderiyor.

Ahmet Hamdi Atalay 13.08.2013 - 9:59’de yazdı, Kategori : Blog

BENZER YAZILAR