Android işletim sistemli mobil cihazların sayısı arttıkça bu cihazları hedef alan siber suçların sayısı da artıyor. Siber güvenlik firması Trend Micro tarafından yayınlanan verilere göre 2011 yılında 1000 civarında olduğu tespit edilen mobil cihazlara bulaşmış kötücül ve yüksek riskli Android uygulaması sayısı bir yıl içinde olağan üstü bir hızla artarak 2012 yılında yaklaşık 350 bine ulaştı. 2013 yılı sonuna kadar bu kötücül ve yüksek riskli Android uygulama sayısının 1 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.

image015

Mobil cihazlarda görülen virüs türleri

Siber güvenlik firması Kaspersky tarafında yapılan analizlere göre 2012 yılında Android işletim sistemli mobil cihazlarda tespit edilen kötücül yazılımların türlerinin dağılımı aşağıdaki grafikte görüleceği üzere;

%49 Truva atı,
%24’ü SMS atan Truva atı,
%18 oranında da Arka kapı şeklinde.

image017

Mobil cihazlarda görülen virüsler nelere yol açıyor?

Truva atları, bilgi çalmak ve/veya diğer her türden haberleşme ve bilgi güvenliği ihlalleri yoluyla kişi ve kurumlar için çok önemli zararlara yol açıyor.

SMS atan Truva atlarının amacı ise bilgi çalmak değil, akıllı telefonu ücretli hatlara abone yaparak birilerine para kazandırmak. Örneğin, Boxer adlı Truva atı, bulaştığı cep telefonundan kullanıcının bilgisi olmadan ücretli hatlara SMS atıyor.

“Android/TrojanSMS.Boxer.A” adıyla etiketlenen virüs, çeşitli uygulamalar ya da oyunlarının içine gömülerek bulaşıyor. Kullanıcı bu uygulamayı çalıştırdığında ise ücretli numaraya bir SMS gönderilerek faturaya yansıyacak abonelik başlatıyor.

Ahmet Hamdi Atalay 26.08.2013 - 9:22’de yazdı, Kategori : Blog

BENZER YAZILAR