thinkHead2Big data yani büyük veri geleceğin en önemli konuları olacak gibi görünüyor. Dev şirketler bu alana çok büyük yatırımlar yapıyor. İnternette biriken verilerin yorumlanabilmesi bir anlamda geleceği öngörebilmemizi sağlıyor. Bunun en güzel örneği beyzbol istatistikleri üzerine çalışan Nate Silver’ın topladığı veriler ışığında 2008 ABD seçim sonuçlarını tahmin etmesidir.
Hayatın her alanında enformasyon bombardımanına tutulan çağın bireyi bu bolluğun içinde bilgiye ulaşmakta güçlük çekiyor.

İnternette inanılmaz bilgi olduğu söyleniyor. Evet, internette yığınla enformasyon var ama bu dağınık verileri birleştirerek anlamlı bir sonuca ulaştığınızda büyük resmi ortaya çıkarmış büyük veriye ulaşmış oluyorsunuz.

Big data son yıllarda iş dünyasının da gündeminde. Tüm verilerini kendi çatısı altında bulundurmak isteyen şirketler için teknoloji tedarikçileri yüksek performanslı sunucu ve depolama çözümleri ile bunlara bağlı olarak çok büyük miktarda veriyi ve bilgiyi işleyebilecek veritabanı uygulamaları sunuyor. Depolanan yığınla verinin işlenerek güvenli ve değer yaratacak bilgiye dönüşmesi için yapılan çalışmalar üzerinde hassasiyetle durarak bu konuda yatırımlarını arttırıyor.

Büyük veri sayesinde iş zekası araçları yeniden şekilleniyor. Geliştirilen iş zekası araçları sayesinde önemli analizler saniyeler içinde yapılabiliyor. Yeni mezun yazılımcılar Java, Dot net öğrenmek için uğraşacaklarına bu alana yönelmeli. Businnes intelligence’ye ağırlık vermeleri onları kariyer ve maaş anlamında tatmin edecektir.

 

Eyüp Ödemiş 29.05.2013 - 14:03’de yazdı, Kategori : Blog

BENZER YAZILAR