Stream of digital data and eyeBüyük veri deyince sadece yapısal olan verinin analizini değil makinelerin ve insanların oluşturduğu ses, video, resim, sosyal medya benzeri veriler üzerinde de analizler yapmaya başladık. Bu tür veri analizleri önümüzdeki dönemlerde çok daha fazla kullanılacak gibi görünüyor. Dünyada birçok şirket bu tür analizleri yapmaya çoktan başladı. Türkiye’de de birkaç şirket büyük veri analizleri yapmaya başladı.

Gelecekte artık her şeyin analizini yapabilmek mümkün hale gelecek. Örneğin, güvenlik görevlilerine gerek kalmadan kamera görüntüleri üzerinde anlamsal analiz yapılarak güvenlik ya da risk kontrollerinin yapılması ve ilgili alarm sistemlerini kurmak mümkün olabilecek. Aynı şekilde ses, metin gibi veri tipleri üzerinde de analizler yapılabilecek.

Gün geçtikçe genişleyen bir yapı görüyoruz aslında herkes buraya doğru yönelmeye başlıyor. Türkiye’de de birkaç şirket bu konuda çalışmalara başladı. Özellikle sosyal medya ve ses analizi üzerinde analizler yapılıyor. Bu aynı zamanda sesin daha fazla geliştirilmesi, kurumların bunu daha fazla kullanabilmeleri ve bunun aynı şekilde videoya doğru yansımasını görmek de mümkün olacak.

Eyüp Bay 30.10.2013 - 14:35’de yazdı, Kategori : Blog

BENZER YAZILAR