Fotolia_11880956_MHarvard Üniversitesi’nde bir profesörün yaptığı araştırmaya göre dünyada geliştirilmiş bütün projeler değerlendirildiğinde kullanılarak başarıya ulaşmış, memnuniyet doğurmuş, proje oranı yüzde 20 seviyesinde. Araştırmayla bu projelerin toplamda yüzde 40’ının kullanılabilir olduğu, yüzde 60’ının kullanılmayan çalışmalara dönüştüğü tespit edilmiş.

Bu araştırma bize şu mesajı veriyor: Bilişim projeleri çok riskli projelerdir. Çok emek harcanır, çok fazla zaman sarf edilir  çok kaynak kullanılır, ama gelinen nokta da yüzde 20 ölçeğinde memnuniyet doğurmuş bir resimle karşı karşıyayız.

Ulusal ölçekte değerlendirmeler yaparsak, yazılım projelerinin iplementasyonları çok önemli operasyonlardır. İşin hem sosyolojik hem de teknik tarafı vardır. Teknik taraftaki sorunları aştığınız takdirde iplementasyonların başarılı olması için;

Finansörün inanması

Sponsorun inanması

İyi bir takım oluşturma

Doğru zamanlama

Doğru kaynak planlaması

Ekibin inanması

İş süreçlerinin analiz edilmesi gerekiyor.

Tüm bunlar bir araya gelirse başarıya ulaşılır. Tüm bunların dışında bir de uluslararası standartlara uygunluk söz konusu. Uluslararası standartlar doğruluğu kanıtlanmış kurallar bütünüdür. Bunlara uymak da başarı için gerekli koşullardan biridir.

Mustafa Eşgin 05.04.2013 - 12:07’de yazdı, Kategori : Blog

BENZER YAZILAR