information_technologyBilişim teknolojilerinin geleceğini kestirebilmek çok zor. Öngörülerde bulunmak yerine süreci çok iyi takip ederek bunu faydaya dönüştürmeliyiz. 10 yıl sonrasını hesap ederek yatırım yapmak doğru bir adım olmaz. Güncel haliyle şu an nerede ve nasıl bir fayda doğurabiliriz algısıyla hareket etmek lazım.

Ülke olarak teknolojiyi üreten değil teknolojiden üreten bir ülkeyiz. Bu nedenle teknolojik gelişmeleri çok iyi takip etmek ve ondan doğacak faydayı da iyi analiz etmek gerekiyor.

Bundan 5-6 yıl kadar önce Projecth Natal adında bir projeden söz ediliyordu. Bu teknolojiyle; elinizdeki bir A4 kağıdına bir şeyler yazıp o kağıdı LCD ekrandan soft ortamdaki karaktere uzatıyorsunuz, soft ortamdaki karakter o dokümanı okuyabiliyor. Yani teknolojinin nereye gideceği insanın hayal gücüne kalmış. Odaklanılması gerekilen nokta, o gün üretilen bilişim ürününün yarattığı fayda ve katma değerdir.

Bilişim altyapısının en önemli kalemlerinden bir tanesi de bütçedir. Kaynaklar sadece insan kaynağı değildir. Lisanslar yüksek ve yatırımlar mecburiyet oluşturabiliyor. Bilişim dünyası nereye giderse gitsin biz kendi bütçemizle en yüksek faydayı sağlamalıyız.

Mustafa Eşgin 05.04.2013 - 12:05’de yazdı, Kategori : Blog

BENZER YAZILAR