information-technologyTürkiye’de bilişim sektöründe çok sayıda girişim ve proje olmasına rağmen  henüz istenilen seviyeye ulaşabilmiş değiliz. Yerli yazılımlarımız yeterli düzeye ulaşamadı. Küresel yazılım firmaları karşısında biraz etkisiz kaldığımızı söyleyebilirim.

Aslında bir ERP konusunda illaki SAP’yi tercih etmek zorunda değiliz firmalarımız. Yerel yazılımlar ihtiyaçlara cevap verebilir. Ama bu konuda maalesef etkili yazılımlar geliştirilip öne çıkamıyor. Çıksa da pek çok firma maliyetli olmasına rağmen uluslararası yazılımları tercih ediyor.

Türkiye’de bilişim alanında atılması gereken önemli adımlar var. Öncelikle Türkiye’nin bilişim sektöründe yazılımcı ve teknik kadroya, kalifiye elemanlara ihtiyacı var. Klasik bir söylem, ama nitelikli eleman yetişmiyor. Bunun nedenini ben eğitim sisteminde görüyorum. En geç lise çağında meslek seçimleri yapılmalı ve uzmanlık sürecine başlanmış olmalı. Ancak bu sayede iyi yazılımcılar ve iyi proje yöneticileri yetiştirebiliriz.

Problemin nitelik elemanın yetişmiyor olması her şeyi özetliyor. Alttan kaliteli insanlar yetiştirdikçe şirketlerimiz güç kazanacak ve pek çok şeyin kapısı açılacak.

Murat Demirci 04.03.2013 - 18:24’de yazdı, Kategori : Blog

BENZER YAZILAR