career-pathİşe yeni başlayan genç profesyonellerin öncelikle ilk hedefi iş yaşamına adaptasyonlarını en iyi şekilde tamamlamak ve çalıştıkları yerin kültürünü edinmek olmalı.

Toplumda genel olarak saygın bir kimlik edinmek için iyi bir yerde çalışmak önemli kabul edilirken işe başladıktan yaklaşık bir yıl sonra buna zıt olarak maaş kaygıları başlıyor. Ve akabinde hatalar yapılabiliyor. Bu kaygının yarattığı hırs açıkçası genç profesyoneller için bir dezavantaj.

Kariyer hedeflerindeki yanlış seçimler de genç profesyoneller için bir tehdit. Örneğin, herhangi bir birimin müdürü olmak ya da yukarı tırmanarak başka üst düzey pozisyonlara gelmek bir hedef olabiliyor. Bu elbette hedeflenebilir; ancak unutmamak gerekir ki yaptığınız işte başarılı olursanız kapılar size açılır ve yükselirsiniz. Bu süreci hızlandırmaya çalışmak doğru değil.

Genç profesyonellerin düşebildiği bir diğer yanlış da yanlış yönlendirmek… Doğru kişiden doğru fikri almadıkları zaman aceleci davranıyor ya da başka hatalar yapıyorlar. O nedenle ben özellikle İK yöneticilerinin genç çalışanlarla ilgilenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Yöneticilik en çok istenen ve hedeflenen şey. Bu noktada genç profesyoneller şunu unutmamalı. Hani gerçekten çok başarılı genç arkadaşlar var ve yönetici olmayı hak ediyorlar ama yine de unutulmaması gerektiği için vurgulamak istiyorum: Yöneticilik sadece bir işi yönetmek değildir. Birçok yerde insanları da idare etmenizdir. Bu ise tecrübe ister ve beraberinde pek çok donanım gerektirir. O nedenle yönetici olmak isteyen biri bunun gerçekten çok kapsamlı bir iş olduğunu hesaba katarak kendini çok yönlü olarak geliştirmesi gerektiğini bilmelidir.

Elif Soyvural 14.05.2013 - 11:17’de yazdı, Kategori : Blog

BENZER YAZILAR