No Google com palavrasGoogle Adwords’le iki şekilde reklam verebilirsiniz; görüntülü reklamlar ve arama reklamları. Bunlardan görüntülü reklamlar daha çok marka bilinirliğini arttırmak için tercih diliyor. Arama reklamları ise site trafiğinin artmasında etkili oluyor. Bunun için hedef kitlenizi çok iyi belirlemeli ve onların arama motoruna hangi kelimeleri yazarak size ulaşabileceklerini tahmin etmelisiniz.

Doğru kelimeler ile geldiğinde doğru kitleye ulaşmış ve satın alma, form doldurma ya da üyelik gibi işlemleri başarılı bir şekilde yürütmüş ve site trafiğini kaliteli bir şekilde arttırmış olursunuz.

Google Adwords reklamları yayınlanmaya başlandığı andan itibaren reklamın gösterimi, tıklanma sayısı gibi veriler sunuyor. Tıklanma oranına bakarak reklam verimliliğini ölçebilirsiniz.

Hedef kitlenin hangi ilden, ilçeden ya da ülkeden geldiğini görerek il, ilçe ya da ülke hedefleyebiliyorsunuz.

Saat aralıkları belirleyerek bu aralıkta reklamların ne kadar tıklandığını ve ne kadar geri dönüşüm olduğunu görebiliyoruz.

Google Adwords sayesinde reklam stratejinizin başarılı olup olmadığını ölçerek yeni stratejiler geliştirebilirsiniz. Adwords’ten topladığınız istatistikler ışığında geliştireceğiniz stratejilerle reklam verimliliğini arttırabilirsiniz. Örneğin, tıklama oranı yüzde 2 olan bir reklamın tıklanma sayısını arttırmak için birkaç farklı reklam metni oluşturmak gerekiyor. Tek bir reklam metniyle ilerlememek yerine iki ya da üç reklam metni oluşturarak ve çalışmayan reklamları durdurarak verimliliği arttırabiliriz.

Kazım Sevil 05.04.2013 - 12:21’de yazdı, Kategori : Blog

BENZER YAZILAR