Hangi sektöre ilgi duyulursa duyulsun tüm adayların izlemesi gereken belli başlı yol haritaları vardır. Bunlardan ilki her adayın kendi kişilik analizini doğru yapması. Soru soran merak eden ve yanıtı bulmak için emek harcayan gençler hayata bir adım önde başlıyorlar.

Peki, kendilerini nasıl analiz edecekler?

Okul bitti; artık iş bulma zamanı geldi. Aldıkları eğitim sonrasında neleri daha iyi yapabilecek duruma geldiler? (Listelenmeli)

Bu işi nerelerde yapabilirler? (Araştırılmalı) İş başvurularında bulunmayı düşünenler, başvurulacak pozisyonla ilgili hangi koşullar gerekiyor?

  • Askerlik
  • Yabancı dil
  • Seyahat engeli
  • Bilgisayar bilgisi
  • Deneyim
  • Düzgün diksiyon

Hangi işe başvurulursa başvurulsun, işin gerekliliklerinin kendilerinde olup olmadığı doğru analiz edilmelidir. Bu özelliklerden herhangi biri ile ilgili bir çözüm üretebiliyorsa hemen uygulamaya geçilmelidir. Temel kriterlere çok uygun olmanın yanı sıra psikolojik kriterlerin de uygunluğu bir o kadar gerekli ve önemlidir. Evet, bu işin eğitimi alındı; ama bu işe psikolojik olarak ne kadar uygunlar?

İnsan ilişkilerinde kendilerini nasıl değerlendiriyorlar?

Hanımları ilgilendirmiyor belki ama yeni mezun beyler için askerlik konusunun belirsizliği de bir sorun.

“Tam kariyerime başlayacağım anda askere gitmek kariyerimi aksatır.” diye düşünenleriniz olacak; ama kariyerinizin oturmaya başladığı bir dönemde işinizi bırakıp gitmeniz sizin için daha iyi bir karar olacak mı? Bunu da iyi analiz etmeliler.

Yine iş ilanlarında en çok karşılaşacak satır, en az bir dili mükemmel konuşmak ve yazmak olacak. Hangi konuda çalışılıyorsa çalışılsın yabancı dil bilmek dünyanızı zenginleştirir. İş Başvurularında özgeçmişin önemi de çok büyük kuşkusuz.

Ramazan Koç 22.01.2013 - 17:02’de yazdı, Kategori : Blog

BENZER YAZILAR