KOBİMevcut durumda Türkiye’de faaliyet gösteren firmaların büyük bir çoğunluğu KOBİ’lerden oluşuyor. KOBİ’ler sektörleri ne olursa olsun makine, imalat, otomotiv, yazılım ve diğer sektörlerden olmak üzere çok başarılı projelere imza atıyorlar. Bunlar yenilikçi yönleri olan, sıfırdan geliştirilen veya yurtdışı ürünlerin daha gelişmiş versiyonlarını da kapsayan katma değeri yüksek projeler. Ancak KOBİ’ler hayata geçirebilecekleri birçok projeyi de teknik aksaklıklar, yüksek iş gücü ihtiyacı, finansman ve kaynak sıkıntıları nedeniyle hayata geçiremiyorlar. Yaşanan bu sıkıntılar sonucunda KOBİ’ler projelerinden, büyük ölçekli firmalara nazaran, daha kolay vazgeçiyor ve çok başarılı olabilecek projeleri dahi rafa kaldırabiliyorlar.

Yenilikçi projeleri olan firmaların bu tarz zorlukları aşmaları için ülkemizde Ar-Ge projelerine yönelik destek programları mevcut. Her ne kadar bu destek programlarına sanayi düzeyindeki firmalardan çok KOBİ’ler başvursa da çoğu KOBİ henüz bu desteklerden habersiz.

Desteklerden haberdar olan ve başvuru yapmak isteyen firmalar da mevcut iş yoğunlukları sebebiyle Ar-Ge süreçlerinin doğru yönetilmesinde sıkıntılar yaşayabiliyorlar. Ayrıca destek başvurusu yaparken süreçlerin zorluğu ve karmaşıklığı yüzünden daha işin başındayken hibe desteğinden vazgeçebiliyorlar. Aynı zamanda projelerinde karşılaştıkları ya da karşılaşabilecekleri teknik darboğazları giderme konusunda da pek çok KOBİ sıkıntı yaşıyor.

Bu noktada KOBİ’lerin hem projelerini doğru bir şekilde yürütmeleri hem hibe başvurusunda bulunmaları hem de teknik zorlukları aşmaları için çeşitli profesyonellerle çalışmaları mümkün. Süreçteki sorunlarını çözmek adına dışarıdan alacakları bu hizmetleri de proje kapsamında gider olarak gösterip bütçelerine de ekleyebiliyorlar. Teknik danışmanlık konusunda da üniversiteler ile işbirliği yapmaları halinde destek şansları daha da artıyor.

M. Anıl Boynuyoğun 27.08.2013 - 13:01’de yazdı, Kategori : Blog

BENZER YAZILAR