ff0909libor-openLibor, London Interbank Offered Rate yani Londra bankalararası faiz oranı. Londra bankalararası piyasada bankaların birbirleri ile borç alıp verirken gösterge olarak kullandıkları orandır.

Belirli küresel bankalar günlük olarak Reuters aracılığıyla borçlanma oranlarını iletirler. Hesaplama kuruluşu en yüksek ve en düşük %25’lik dilimi çıkardıktan sonra kalan kısmın ortalamasını alarak libor oranını belirler. İngiltere Bankalar Birliği tarafından her gün yayınlanıyor.

Fiyatın nasıl belirlendiğine bakacak olursak; 15 farklı vadede ve 10 farklı para biriminde hesaplanan libor, kısa vadeli borçlanma oranlarının belirlenmesi noktasında hayati öneme sahip. Dünya genelinde binlerce banka, otomobil ve ev kredileri dâhil bireysel ve kurumsal kredi oranlarını belirlerken bu oranı gösterge olarak alır. Bu noktada 800 trilyon dolarlık borçlanma piyasasının temel dayanağının libor olduğunu düşündüğümüzde bu basit gibi görünen verinin ne kadar ciddi anlamlar ihtiva ettiğinin altını çizmiş oluruz.

Özay Çilekçi 18.03.2013 - 17:07’de yazdı, Kategori : Blog

BENZER YAZILAR