customer_retentionMüşteri memnuniyetini oluşturmak tüm markalar için önemli bir nokta; çünkü müşteri sadakatini getiriyor beraberinde. Öncelikle Logitech markası olarak üstün kalite ürünler ürettiğimiz için kullanıcı güvenini kazanmış durumdayız.

Aynı zamanda yenilik ve tasarım açısından da müşterilerin memnun olacağı ve ihtiyaç duyacağı ürünler geliştirmeye çalışıyoruz. Biz ilk noktadan itibaren müşterilerimizi dinlemeye çalışıyoruz. Daha ürün geliştirme aşamasında bu ürün bir mause da olabilir bir klavye olabilir, kullanım alanlarını müşterinin neye ihtiyaç duyduğunu; konfor mu, uzun pil ömrü mü, yoksa çok güçlü bir ses mi beklediğini, nasıl bir dizaynı ofisine ya da ev ortamına sokmak istediğini, her kapsamda ürünle ilgili bekleyebileceği her noktayı düşünerek ürünlerimizi geliştiriyoruz.

Ürünü müşteriye ulaştırdıktan sonra, yani satış sonrası da kullanıcılarımızın ürünle ilgili yaşanabilecek sorunları bize iletebilecek bir iletişim ağımız var. Ürünle ilgili sorun yaşayan müşterilerimizin sıkıntılarını dinliyor ve çözümlemeye çalışıyoruz.

Müşterilerimizle hem satış öncesinde hem de satış sonrasında iletişim kurarak onların beklentilerine uygun ürünler geliştiriyor ve aynı zamanda satış sonrasında ürünle ilgili yaşanabilecek sorun ya da sorunları çözme konusunda onlara yardımcı olabilecek stratejiler geliştiriyoruz.

Selver Yıldız K.Koyuncu 20.03.2013 - 14:36’de yazdı, Kategori : Blog

BENZER YAZILAR