computer technology conceptM2M teknolojisi, bilişim sektöründe en çok konuştuğumuz trend’lerin başında geliyor. Adını bugünlerde çok sık duysak da bu teknoloji üzerinde firmalar uzun zamandır çalışma yapıyordu. Ancak bugün ortaya çıkan ürünler dolayısıyla M2M artık sahip olduğunuz güzel bir özellik değil; ürünlerinizde aradığınız bir özellik halini aldı.

Eskiden üretici sadece televizyonu üretiyordu.Yine bir telekomünikasyon firması sadece iletişim sağlıyordu. Bu yeni sistemde tek başınıza bir şey yapma şansınız yok. Şimdi uzmanlık alanı farklı dallar olan ve bunları tamamlayacak firmalarla birlikte çalışmak durumundayız. Bu teknoloji bizim geleneksel olarak bütün satış alt yapımızı, ürün geliştirme alt yapımızı ve düşünce yapımızı değiştirdi.

Yavaş yavaş hayatımızda bu teknolojinin örneklerini görebiliyoruz. Örneğin, smart klimalar var. Dışarda olduğunuz bir esnada telefonunuzdan bir sinyal göndererek evdeki klimanızı çalıştırabiliyorsunuz. Biz bu klimayı Vestel olarak ürettik; fakat birilerinin de bu sinyali göndermesi gerekiyor. Bunun için de iletişim firmalarıyla ortaklıklar geliştirdik. M2M ile birlikte ürünün tasarlanmasından satış noktalarına kadar tamamen yeni bir alt yapıyla çalışır hale geldik.

Bir konu Silikon Vadisinde çalışılmaya başlandıktan 10 yıl sonra ancak hayatımıza girmeye başlarmış. M2M teknolojisi de yaklaşık 10 yıl önce çalışılmaya başlanmıştı. Türkiye’de de yaklaşık 7 yıldır bu teknoloji üzerine çalışmalar yapılıyor ve ortaya çıkan ürünler yavaş yavaş kullanıcıların hayatına giriyor.

Bu ürünlerin hayatımızda neleri değiştireceğini anlamak için önce kullanmamız gerekiyor. Ürünlerin kullanımı arttıkça ürünler daha ulaşılır hale gelecek ve üretici firmalar daha geniş ürün gamlarını daha uyun fiyata sunabiliyor olacaklar.

Yankı Yalçın 06.11.2013 - 13:11’de yazdı, Kategori : Blog

BENZER YAZILAR