big-data‘Big Data’ teknolojisini kullanmaya başlamadan önce mutfağınızı temizlemelisiniz. Örneğin, ERP, CRM sistemlerini kullanıyorsunuz. Bunların yanı sıra birde web siteniz mevcut. Buralardan gelen verilerinizin (müşteriler ne almış, ne iade etmiş, şikâyetleri neler, web sitenizde hangi ürünleri incelemiş vb.) tekilleştirilmiş olması gerekiyor. Eğer bunlar düzensiz olursa bir de sosyal medyadan gelen düzensiz verilerle birlikte kurduğunuz yapının üzerine Big Data’yı koymaya çalışırsanız tüm yapı çökecektir. Böyle bir yapıdan hiçbir biçimde fayda sağlayamazsınız.

Big Data’dan yararlanmak için verilerinizi sağlıklı, temiz ve tekilleştirilmiş bir yapıya dönüştürmelisiniz. Böyle bir yapı kurabildiğiniz takdirde Big Data size yarar sağlar.

Big Data ne sağlar?

Sağlıklı ve tekilleştirilmiş verilerle birlikte Big Data, henüz bilgisayarın olmadığı dönemlerde mahalle bakkallarının yaptığı hizmetin benzerini sizin de kendi müşterilerinize uygulamanızı sağlar. Müşterilerini çok iyi tanıyan, onların özel yaşamlarına tanık olan, alışkanlıklarını bilen, ihtiyaçlarının farkında olan bir yapıyı kurabilirsiniz.

Önder Kaplancık 06.11.2013 - 22:59’de yazdı, Kategori : Blog

BENZER YAZILAR