7996585036_50b2c692b7Markalar 2012 yılı itibariyle dijital reklamı daha çok benimsemiş durumda. En çok reklam veren ilk 100 marka, 2013 yılında dijital reklam bütçesini büyük ölçüde artırdı.

İnternet reklamları, TV ve basılı gazete reklamına göre daha interaktif olabiliyor. Okur, izleyici ya da müşteri ile etkileşime geçebilme imkânı sağlıyor. Bunu fark eden markalar dijital reklam yatırımlarını bu yıldan itibaren ciddi şekilde artıracaklar. Bunları hep birlikte gözlemliyor olacağız.
Şu anda markaların, sosyal medya sayfalarını ve mobil uygulamalarını hayata geçirerek dijital kanalları etkin biçimde kullandığını görüyoruz; ancak bu, henüz yeterli seviye değil, daha da gelişeceğini düşünüyorum.

Dijital reklam kampanyaları başarılı mı?
Yeni medyada dijital reklamlar henüz tam oturmadı. Yurt dışında birçok başarılı interaktif proje görüyoruz, ülkemizde de her geçen gün başarılı dijital reklam kampanyaları artıyor. Mesela, reklam veren markalar, web sitelerinden, standart ‘display’ reklamın ötesinde kullanımlar talep ediyor.

Sosyal medya pazarlamada sadece facebook sayfa beğenisini artırmanın veya twitter’da bir kelime veya cümleyi ‘hashtag’leyip ‘trending topic’ yapmanın markaya çok faydasının olmadığını, asıl önemli olanın bu binlerce beğenene sunacağı içeriklerle onları aktif kullanıma yönlendirmek gerektiğini öğreniyorlar.

İlhan Özel 14.03.2013 - 15:59’de yazdı, Kategori : Blog

BENZER YAZILAR