bullseyeÖncelikle markaların sundukları hizmet veya satışını yaptığı ürünlerle ilgili detaylı bir dijital plan çıkarmalılar.

Dijital planda dijital ortamların hangi özellikleri taşıdığı, nerede kimlerin varlık gösterdiği ve kullanıcıların davranış şekilleri tespit edilir. Dijital platformlardaki kitle ile fiziki ortamlardaki kitlenin davranış şekilleri faklı olabilir. Ya da bambaşka hiç planlamadıkları bir kitleyle karşılaşabilirler.

O nedenle öncelikle dijital ortamı iyi analiz etmeleri gerekiyor. Türkiye’de ve dünyada dijital dünyayı bilen araştırma şirketleri mevcut. Onlardan yardım alınabilir. Veya dijital ajansınız bu konuda yetkin bir analiz sunabilir.

Dijital planda ikinci olarak hangi kanalların kullanılacağı iyi seçilmeli. Kanallar iyi seçilmezse büyük riskler oluşabilir. Örneğin facebook’u mu yoksa Google Adwords’ü mü kullanacaksınız, bunun seçimi doğru yapılmalı. Dijital kanallarınızı doğru seçtiğinizde bu sizi doğru hedef kitlenize bir adım daha yaklaştırmış olacaktır.

Üçüncü olarak nasıl bir yöntemle ilerleyeceğiniz önemli. Örneğin sizin için doğru hedef kitle facebook uygulamalarına itibar eden yaş aralığında değilse uygulama geliştirmeniz sizi hedeflediğiniz kitleye yaklaştırmayacaktır.

Özetle, dijital medyada doğru kitlenizi kestirebilme ve onu yakalamanın yolu titiz bir planlama çalışmasından geçiyor diyebiliriz.

Oktay Selçuk 15.02.2013 - 18:01’de yazdı, Kategori : Blog

BENZER YAZILAR