mobilecloud1Google’ın büyük yatırım yaparak, teknolojisini önemli ölçüde geliştirdiği Cloud akımı hızla gelişiyor. Büyük teknoloji devleri bu alana ciddi yatırımlar yapıyor. Bulut olarak adlandırılan bu sistemde şu an için belgeleriniz saklanıyor. Ancak gelecekte donanım ürünlerinin de bu alanda olması şirketlerin hedefleri arasında yer alıyor. Aslında bu şu demek; ekran kartı, işlemci, ram gibi donanımlar ve işletim sistemi de bulutta yer alacak. Bu sayede ihtiyacımız olan tek şey internet ve bir monitöre sahip olmak. Bir de işin mobil boyutu var.

Mobil’de bulutu nasıl kullanacağız?

Bulut bilişim teknolojisi son zamanlarda sıklıkla konuşulan konu oldu. Ancak daha önemli bir diğer konu ise mobil bulut bilişim. Mobil bulut bilişim, bulut bilişimin mobil cihazlar aracılığıyla kullanılmasıdır. Günümüzde office uygulamalarını Google Drive üzerinden kullanmaya başladık ve bu sayede bir dökümana mobil, tablet veya PC üzerinde rahatça ulaşıp değiştirebiliyoruz. Ancak günümüzdeki uygulamaların büyük çoğunluğu, bugün hala bulut içinde değil de, mobil cihazların veri işlemesi ve veri depolaması ile yönetiliyor. Gelecekte bu anlamda önemli gelişmelerin olacağı düşünülüyor. Halen süren birtakım alt yapı çalışmaları var. Oluşabilecek sorunlar belirlenerek çözümlendiğinde mobil bulut bilişim daha yaygın hale gelecek.

Mobil bulut bilişimin gelişmesiyle birlikte mobil ticaret uygulamaları kullanımı kolaylaşacak, eğitim uygulamalarının kalitesi artacak, mobil sağlık uygulamaları geliştirilecek, mobil oyun uygulamalarında cihaz enerji tasarrufu sağlayacaktır.

Veysi Soyvural 29.05.2013 - 14:31’de yazdı, Kategori : Blog

BENZER YAZILAR