_53041174_vuedisplayYaklaşık 10 yıl öncesine kadar sadece yüksek bütçeye sahip firmalar geleneksel medyayı kullanarak etkin reklam faaliyetleri yürütebiliyordu. Günümüzde ise dijital mecraların artmasıyla alternatif reklam mecraları ortaya çıktı. Bu durum düşük bütçeli küçük işletmeler için reklam ve tanıtım yapma adına önemli fırsatlar yarattı. Bu sayede zaman zaman yeni iletişim ortamlarını özellikle sosyal ağları iyi kullanan küçük işletmeler büyük markalardan daha fazla geri dönüş alabiliyor.

Dijital medyada reklam vermenin birçok avantajı var. Ancak ciddiye alınması gereken dezavantajları da var. Yapacağınız en küçük hata bir anda tüm itibarınızı sarsabilir. O nedenle dijital mecralarda reklam ya da tanıtım faaliyetleri yürütürken muhakkak profesyonel destek almak gerekiyor.

Dijital medyaya ayrılan reklam bütçeleri giderek artıyor. Artık tüm markalar bu yeni mecranın etkinliğinin farkına vardı. Her gün yeni projelerle markalar bir adım önde olmanın mücadelesini veriyor. Zekice kurgulanan reklam ve tanıtım projeleri hedef kitleden çok iyi geri bildirimler alınmasını sağlıyor. Büyük markalar artık dijital medya reklamlarına önemli bütçe ayırıyor. Böyle olunca da markalara hizmet veren dijital medya ajansları da artıyor. 2013 yılının ilk üç ayında bir önceki yıldan daha fazla dijital medya ajansı faaliyete geçti. Firmaların bu ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretebilmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Özellikle sosyal medya ajansları markalara çok önemli hizmetler veriyorlar.

Sosyal medya hedef kitleye ulaşmanın en kolay yollarından biri haline geldi. Hedef kitleye kolay ulaşabilmenin yanı sıra sosyal ağların türüne göre hedef kitleniz kategorize edilmiş halde size sunuluyor. Örneğin, 17-22 yaş grubuna ulaşmak istiyorsanız Facebook’ta etkin olmalısınız. Ya da 25-35 yaş arası belirli bir gelir düzeyine sahip bir kitleyi hedefliyorsanız LinkedIn’i kullanabilirsiniz. Daha bunlara benzer birçok alternatif mevcut.

Dijital medyayı etkin kullanmak markalar için son derece önemli ancak unutulmamalıdır ki geleneksel medyada hala önemini yitirmiş değil. O nedenle reklam faaliyetlerinizi bir yandan da geleneksel medya reklamlarıyla desteklediğinizde reklamın etkinliği ve verimliliği kat kat artacaktır. Bunun için yeterli bütçeye sahip olan firmalar muhakkak dijital medyanın yanı sıra geleneksel medyayı da reklam stratejilerinin içine dâhil etmeliler.

Melih Öztürk 22.08.2013 - 17:54’de yazdı, Kategori : Blog

BENZER YAZILAR