Saç ektirmek isteyen bir kişinin dikkat etmesi gerek önemli noktaları bilmesi gerekiyor. O nedenle saç ektirmeden önce bu noktaları bilmenizde yarar var.

hairtransSaç ektirmek isteyen kişi öncelikle doğru saç ekim merkezini belirlemeli. Bunun için saç ekim merkezlerindeki uzman kadroyu tanımalı. Ve kafasına takılan tüm konuları uzmanlarla paylaşmalı. Mümkünse eğer canlı bir örnek görmesi, kişi için faydalı olacaktır.

Doğru adresi tespit ettikten sonra kişi saç ekimi işlemi yaptırmadan 1 hafta öncesinde alkol almamalı ve aspirin, gripin gibi ilaçlar kullanmamalı. Saç ekimi için kliniğe giderken yanında bir adet spor şapkai önden düğmeli bir gömlek ve bir adet terlik götürmeli.

Ameliyat sonrasında da dikkat edilmesi gereken kurallar var. Örneğin, kıyafet giyip çıkarırken ekim yapılan bölgeye temas ettirilmemeli. Tozlu, yağmurlu ortamlarda ya da kızgın güneşli ortamlarda bulunmak durumunda ise ilk 10 gün kasket tarzında şapka kullanmalı. Yine şapka ekim yapılan bölgeye temas etmemeli.

İlk 3 gün eğer imkânınız varsa muhakkak evde istirahat etmelisiniz. Bu zaman zarfında sırt üstü yatmalısınız ve bol su tüketmelisiniz. Bol su tüketilmesinin nedeni operasyon esnasında kişiye verilen sıvının idrar yoluyla vücuttan atılmasını sağlamak. İlk 10 gün boyunca uyurken şişme yastık kullanılmalı ve ekilen bölge yastığa temas etmemeli.

Kişi ilk 10 gün kesinlikle spor yapmamalı. İlk bir hafta boyunca kahve, kola ya da alkol gibi asitli içecekler tüketmemeli. İşlemden sonra yine 10 gün boyunca denizden, havuzdan, saunadan, hamamdan ve ağır sporlardan uzak durulmalı. Saç ve vücut ayrı ayrı yıkanmalı.

Saç ekimi özel bakım gerektirmeyen bir işlemdir. Sadece dikkat etmesi gereken süreç 10 gündür. 10 günden sonra kişi hiçbir şeye dikkat etmeden günlük hayatına dönebilir. Ortalama ekilen saçlar da 2 ay sonra çıkmaya başlıyor. 6 ayda istedikleri görünüme kavuşuyor. Bu süreç içerisinde hiçbir özel bakım gerekmiyor. İstedikleri şampuanı kullanabilirler, istedikleri gibi saçlarını tarayabilirler, istedikleri sporu yapabilirler, istedikleri gibi yatabilirler.

Handan Acıkök 03.03.2014 - 14:51’de yazdı, Kategori : Blog

BENZER YAZILAR