VirtualizationSanallaştırma sistemi bir kaynağın üzerinde birden fazla sistemin paralel olarak çalışmasının da ötesine geçti. Bugün firmalar sadece sunucu, masaüstü, uygulama, oturum sanallaştırması gibi yazılım sanallaştırma teknolojilerinin yanında network katmanı dâhil olmak üzere birçok donanım katmanında da sanallaştırma yapılabiliyor.

Sanallaştırma uzun zamandır hayatımızda olmasına rağmen son 6 yılda çok yaygınlaştı. Çok hızlı bir şekilde yaygınlaşan bu teknoloji üretim, finans gibi birçok sektörde kullanılıyor. Artık küçük firmalar dahi bu teknolojiyi kullanabiliyor.

Sanallaştırma kullanmaya başlayarak bu uygulamalara alışan firmalar farklı yerlerde de sanallaştırma teknolojilerini kullanmak istiyorlar. Çünkü faydalarını görüyorlar. Bu teknoloji sayesinde geçmişte uzun zaman harcayarak yaptığımız işleri bugün çok hızlı bir biçimde ve daha az maliyetle gerçekleştirebiliyoruz.

Bilgi işlem departmanları için son kullanıcıyla ilgilenmek her zaman zordur. Sanallaştırma sayesinde artık son kullanıcı sayısı yüzler, binler dahi olsa yarım saat içerisinde işlemlerimizi yapabiliyoruz. Bu açıdan bakıldığında firmalara ciddi faydalar sağladığını söyleyebiliriz. Bu faydaları şöyle sıralayabilirz:

Sistem odalarında daha az fiziksel sunucu çalışacağından elektrik tüketimi azalır.

Uzun satın alma süreçlerine gerek kalmadan sanal makineler üzerinden donanım ihtiyacı karşılanarak ekstra donanım maliyetlerini önlenir.

Sanal makinelerin ihtiyaçları doğrultusunda donanım özelliklerinin (işlemci sayısı, bellek ve disk alanı gibi) çok daha rahat düzenlenebilmesi sayesinde büyük yönetimsel kolaylıklar sağlar.

Fiziksel sunucuların üzerinde tek bir rol çalıştırmanın (print server, file server, dhcp, antivirüs server vb.) sonucunda ilgili sunucunun performansının sadece %10-15 ini kullanması nedeniyle oluşan atıl gücün tamamına yakınının kullanılabilmesi sayesinde verimlilik kazandırır.

Treo Bilgi Teknolojileri olarak sanallaştırmaya sadece yazılım ya da donanım olarak bakmıyoruz. Konsept olarak bunlara inanmış durumdayız ve gerek yurt içi gerek yurt dışında birçok projede, birçok müşterimize farklı çözümler sunabiliyoruz.

Erhan Panayırcı 26.08.2013 - 18:11’de yazdı, Kategori : Blog

BENZER YAZILAR