Apple-vs-Android-development-showdownİnternet erişimi için mobil cihazların kullanımının yaygınlaşmasına paralel olarak mobil cihaz kullanıcılarını hedef alan siber saldırılar ve siber suçlar da büyük ölçüde arttı.

IDC tarafından yayınlanan verilere göre 2012’nin 3. çeyreğinde satılan 216 milyon akıllı telefon içinde Android işletim sistemli olanların oranı yüzde 75 iken, Apple iOS işletim sistemlilerin oranı ise yüzde 17’ye ulaştı. Diğer bir deyişle dünya üzerinden satılan mobil cihazların yüzde 92’si bu işletim sistemlerini kullanıyor.

Kullanılan mobil cihazların işletim sistemi, siber saldırıların sayısını ve zararlı etkilerini de doğrudan etkiliyor. Bazı işletim sistemleri diğerlerine göre siber güvenlik açısından daha korumalı, bazıları ise daha zayıf. Mobil cihazlarda en yaygın iki işletim sistemi olan Apple iOS ve Google Android ile ilgili olarak en büyük siber güvenlik çözümleri firmalarından Symantec tarafından yapılan aşağıdaki analizden de anlaşılacağı üzere Google Android işletim sistemi Apple iOS işletim sistemine göre siber güvenlik açısından daha dezavantajlı görünüyor.

image013

Linux tabanlı ve açık kaynak kodlu Google Android işletim sistemi bu özellikleri dolayısıyla sahip olduğu çok sayıda avantaja rağmen özellikle kötücül yazılım atakları (malware attacks) ve güvenli uygulama kaynakları (application provenance) açısından Apple iOS’e göre daha zayıf durumda.

 

Ahmet Hamdi Atalay 30.08.2013 - 15:08’de yazdı, Kategori : Blog

BENZER YAZILAR