b2b social mediaTürkiye’de bazı firmalar çalışanlarının sosyal medya paylaşımlarının kurum imajına zarar vermemesi için sosyal medya kullanım kılavuzları oluşturuyor. Bu tarz önlemler alan veya almayı düşünen firmalar böyle bir kılavuz oluşturmadan önce bu kılavuzun gerekliliğini muhakkak sorgulamalılar. Çünkü bu tür uygulamalar çalışanları rahatsız edebiliyor.

Gerekli görüldüğü takdirde amaç belirlenerek mümkün olabildiğince basit bir formatta sosyal medyada kılavuzu hazırlanabilir. Bu kılavuzun kısa, anlaşılır olması ve görsellerle desteklenmesi kolayca okunmasını sağlar. Eğer finans ya da hukuk gibi alanlar için biraz daha detaylı dokümanlar hazırlanabilir.

Sosyal medya kılavuzunda nelerin yapılmayacağına yer verildiği kadar nelerin yapılabileceğine de yer verilmeli. Örneğin, rakip firmalarla ilgili olumlu ya da olumsuz bir paylaşıma izin verilmiyor. Ama çalıştığı firmanın sosyal hesaplardaki içeriklerin paylaşılması teşvik edilebilir.

İK bu anlamda çalışanları sosyal medyanın doğası ve kişisel duygu düşüncelerin dışarı vurum mecrası olma özelliklerini iyi anlayarak kılavuzun çizdiği sınırlar ve üslubuna azami dikkat etmeli.

İK bu kılavuzu oluştururken strateji, kurumsal iletişim, IT gibi yardımcı departmanlardan görüş ve yardım almayı ihmal etmemeli.

Burak Bakay 29.08.2013 - 16:15’de yazdı, Kategori : Blog

BENZER YAZILAR