Technology in the handsTakım liderlerinde bulunması gereken en önemli özellik empati kurabilme yeteneğidir. Karşı tarafı anlayabilmek ve sorunları ortadan kaldırabilmek için empati kurabilmek gerekiyor.

Takım lideri olabilmek için teknolojiyi çok iyi bilmek lazım. Sürekli kendini yenileyebilmek ve sektörü takip edebilmek gerekiyor. Ciddi bir deneyime sahip olmalısınız. En az 10 yıl projelerde çalışmış olmanız gerekiyor. Çünkü programlamayı bilmeden karşınıza çıkabilecek sorunları nasıl çözeceğinizi de bilemezsiniz.

Takım lideri olabilmek için insanları yönetme becerisine sahip olmak gerekiyor. Hayat sadece yazılımdan ibaret değil. O nedenle çalışanların özel yaşamlarına saygı duymak ve bunun çalışma hayatını yansımalarına anlayış göstermek gerekiyor. Projeleri planlarken bunları hayata geçirecek aksiyonu almadan önce çalışanların özel koşullarını ve sorunlarını göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Takım lideri olmak için sadece teknik konularda çok iyi olmanız yeterli olmuyor. Empati kurabilme ve problem çözme yeteneğinizin çok gelişmiş olması gerekiyor. Karşınızdaki insanları iyi anlayıp ona göre aksiyonlara karar vermeniz gerekiyor.

Fatih Durgut 07.11.2013 - 23:22’de yazdı, Kategori : Blog

BENZER YAZILAR