elderly-people-on-computerHer gün yeni teknolojik ürünler hayatımıza giriyor ve kullandığımız bir çok cihaz değişiyor. Eskilerin yerine gelen cihazların kullanımı çok daha zor. Örneğin, evinize Blu-ray oynatıcı aldığınızda aile büyüklerinin bu cihazı kullanması, eski oynatıcıya göre çok daha güç. Siz yanlarında olduğunuz sürece bu durum sorun olmayabilir. Ancak siz yanlarında olmadığınızda ne yapacaklar? Bu konuda onlara destek olmalıyız.

İnternet kullanımı yeni teknolojilerle birlikte hızla arttı. Özellikle genç kuşak yeni teknolojilere çok hızlı adapte olabiliyor. Ancak eski kuşak bu konuda çeşitli sorunlar yaşıyor. Bu sorunların başında uyum ve güven problemleri geliyor.

Eski kuşak yeni ürünleri kullanmada sıkıntı çekiyor. Ayrıca internette bankacılık ve e-ticaret gibi işlemler onlarda endişe yaratıyor. İnternetten alışverişte ilk dönemler güvenlik zafiyetleri yaşansa da bu problem büyük ölçüde aşıldı.

İnsanların en çok kaygı duyduğu konulardan bir diğeri de sosyal medya kullanımı. Özel yaşamın büyük ölçüde sosyal ağlarda ifşa edilmesi insanları tedirgin ediyor. Bu paylaşımların ne gibi sonuçlar doğuracağı kafalarda soru işaretlerinin belirmesine yol açıyor. Örneğin, ne tür içeriklerin paylaşılması doğru, nelerin paylaşması yanlış, yapılan paylaşımlar ne gibi yasal yükümlülükleri beraberinde getiriyor… Birçok insan bu konularda bilgi sahibi değil. Kişilerin bu konularda profesyonel destek alması ve doğru kaynaklara yönlendirilerek bilgi sahibi olmaları sağlanmalı.

Özellikle ebeveynler çocuklarını internetteki zararlı içeriklerden uzak tutmak ve onların psikolojik sağlığını korumak için teknolojiyi takip etmek, çocukların kullandığı cihazları kullanmayı öğrenmek zorundalar. Aksi durumda onları denetlemek ve olumsuz içeriklerden korumak zorlaşıyor.

Kişilerin teknolojiyi rahat kullanımı konusunda bilinçlendirilmesini sağlayacak ortamların oluşturulması için herkes çaba göstermek zorunda. Ben bu işi daha profesyonel yapmaya çalışıyorum.

Sinan Oymacı 20.10.2013 - 16:50’de yazdı, Kategori : Blog

BENZER YAZILAR