construction-insurance[1]Türk inşaat sektörü son yıllarda hem yurt içinde hem yurt dışında ciddi bir atağa kalktı. 90 ülke, 190 milyar dolarlık iş hacmi, ortalama 6 bin proje… Bu rakamlar Türk inşaat firmalarının son yıllarda yurt dışında büyük işler gerçekleştirdiğinin en somut göstergesi. Üstelik uluslararası arenada Çin’in ardından ikinci sırada yer alıyoruz.

Bu başarının arkasında ne yatıyor diye baktığımız zaman işbirliklerini görüyoruz. Uzun yıllar Türk müteahhitlik firmaları yurt içi pazarda, yabancı ortaklarla işbirliği içerisinde büyük ölçekli altyapı projeleri gerçekleştirdi. Tabii bu da firmalarımızın uluslararası standartlarda üretim, proje yönetimi ve uluslararası finans kuruluşları ile ilişkiler alanlarında önemli deneyimler kazanmasını sağladı.

Diğer yandan özellikle son 10 yılda firmalarımız hem teknolojik açıdan hem de inşaat kalitesi açısından dünyaya çok hızlı entegre oldu. Bütün bu gelişim süreci inşaat firmalarının rekabet güçlerini artırdı. Artık daha güvenle yurt dışındaki projelere talip olduklarını görüyoruz.

Sadece konut değil; yol, köprü, tünel, endüstriyel tesis, petrol rafinerileri, uluslararası havaalanı, demiryolları ve kentsel metro sistemleri gibi proje türlerinde de Türk firmaları uzmanlığını kanıtladı.

Ahmethan Yılmaz 15.03.2013 - 4:04’de yazdı, Kategori : Blog

BENZER YAZILAR