arts-technology-commerce-earth-medicine-sunriseTürkiye yazılım geliştirme standartları konusunda yeterli seviyede değil. Eğer uluslar arası düzeyde etkin bir oyuncu olmak istiyorsak;

Nitelikli eleman yetişmeliyiz

Analizleri sağlıklı yapmalıyız

Nitelikli yazılımlar üretmeliyiz

Projeleri yeteri kadar test ederek piyasaya sürmeliyiz.

Ancak bunları yapıyor olursak rekabetçi işler üretebiliriz. Yazılım alanında kalite standartlarının neler olduğu bellidir. Bu standartlar dokümanlaştırılmış, her yerde bulunabilecek bilgiler. Yani başarı anahtarı herkesçe biliniyor ve atılması gereken adımlar belli.

Bunlara artı olarak şunu söylemeliyiz: Yazılım firmaları desteklenmeli. Çünkü bu konuda desteğe ihtiyaç duyuluyor. Örneğin e-devlet yazılımları planlı ve sistematik bir şekilde yerli şirketlere yaptırılabilir. Diğer taraftan müşteriler de firmalara destek olmalı. Düşük maliyetli çok sayıda projeyi tamamlamak zorunda kalan yazılım şirketleri ar-ge’ye, katma değerli ürünlere ve dolayısıyla kaliteye yatırım yapamıyor.

Özetle Türkiye, önemli bir İK potansiyeli taşıyor; ancak yazılımda iyi bir seviyeye gelmek için gerekli standartların yakalanması gerekiyor.

Murat Demirci 04.03.2013 - 18:31’de yazdı, Kategori : Blog

BENZER YAZILAR