ca. 2001Türkiye’deki kurumlar genellikle IT altyapılarını kendi bünyelerinde kurdukları departmanlarla çözüm arama yoluna gidiyorlardı. Fakat süreç onları konusunun uzmanı, alanında ciddi mesafeler kat etmiş ve ciddi çözümler üretmiş firmalarla entegre çalışmaya mecbur kıldı. Bilişim dünyasının doğası da biraz bunu doğurdu.

Bilişim dünyası hızlı gelişen ve kendinizi sürekli yenilemeniz gereken bir alan ki diğer disiplinlerde faaliyet gösteren firmaların bu hıza erişmesi çok olası değil. Scope genişledikçe de muhafazakar davranan kurumlar kendi ekipleriyle bu işin sürdürülemeyeceğini anladı. Ve çok temel şeyleri kendi bünyelerinde barındırmak kaydıyla ve koordinasyonu sağlayacak bir departman kurarak yapılacak bütün işleri outsource etmeye meyilliler. Çünkü firmalar asıl disiplininden uzaklaşmamalı. Örneğin, tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir firma kendi işine odaklanmalı. Bilişim başka bir iş bu kabullenilmeli.

Bilişimde hayat çok hızlı ilerliyor ve bunu ancak bilişim firmaları takip edebiliyor. Scope çok geniş, çözümler çok entegre ve bir takım mali ve kanuni yaptırımlarda üzerine ekleniyor. Bir sigorta firmasından söz edecek olursak; sigorta firması IT altyapısındaki aksaklıklardan ötürü kanuni olarak yükümlülükler altında. Bunu kendi bünyesinde barındırdığı IT departmanlarıyla tıkanma noktasına getirebilir. Ama bu konuyu outsource eder ve koordinasyonunu da iyi yaparsa başarılı işlerin ortaya koyabilirler.

Mustafa Eşgin 05.04.2013 - 12:20’de yazdı, Kategori : Blog

BENZER YAZILAR