tap2Bir web sitesi tasarlarken her linkin saniye saniye okunmasını ve sunulan her şeyin aktarıldığı gibi algılanmasını isteriz. Ancak insanların araba kullanırken gösterdiği dikkati, internet sitelerinde gezinirken göstermelerini bekleyemeyiz.

İnternet sitelerinde bir şeyi yanlış yapmanın herhangi bir cezası ya da herhangi bir bedeli yoktur. Bu nedenle insanlar web sitelerinde gezinirken çok hızlı hareket ederler, çok kolay yargıya varırlar ve genel olarak da yanlış anlarlar.

Hepimiz gün boyunca bir sürü şeyi yanlış anlıyoruz. Birisi bizi uyarmadığında ise o yanlış yargıyı benimsiyoruz. İşte bizim kullanıcı alışkanlıklarını bu noktada yönlendirmemiz gerekiyor. Bunun için de insanların aksiyonlarını kolaylaştıran arayüzleri faaliyete geçiriyoruz.

Mesela kullanıcıları bir akışın içine sokmak istediğimizde ilgili fonksiyonun yanına emir kipi içeren bir aksiyon butonu koyuyoruz. (Takip et! Beğen! Satın al!) Buton, emir kipi içerdiği için baskın bir rol oynuyor ve link, kullanıcılar tarafından tıklanıyor. Bu durumda kullanıcıların eylemlerini yönlendirmiş oluyoruz.

Mustafa Dalcı 06.05.2013 - 14:06’de yazdı, Kategori : Blog

BENZER YAZILAR