UFUK-TARHAN-M-GEN-MARTI-GERGISI-MART-SAYISI-OTODİDAKTBugün artık bilgisizlik ya da yeni şeyler öğrenme ihtiyacı sadece gençlerin üzerine vazife bir şey değil. Günümüzde her yaştan insanın, kendini çağın koşullarına uygun olarak geliştirmesi, yenilemesi gerekiyor. O nedenle yeni şeyler öğrenmek ve yeni beceriler edinmek yaş sınırı olmaksızın herkesin çok ciddiye alması gereken bir konu.

Geleceğe hazırlanırken artık okullar, müfredat, meslekler yetmeyecek. Var olan mesleklerin birçoğu da kaybolacak ya da dönüşecek.

Otodidakt öğrenme modeli gelecekte çok daha önemli hale gelecek. (Otodidakt; kendi kendine öğrenme ve kendi kendine düşünme.) Rönesans döneminde yükselen bu modelin en önemli temsilcisi L. Da Vinci’dir.

Hiçbir okuldan eğitim almadan hiçbir müfredat görmeden insanlar kendi kendilerine öğrenerek yeni meslekler ortaya çıkaracaklar. O nedenle şimdiden herkes kafasında kemikleşmiş bilgileri yenilemeli. Geleceğe hazırlanırken farklı bakış açılarına sahip olmak gerekiyor.
Daha yaratıcı ve daha farklı bakış açılarına sahip olabilmek için de en önemli araçlar otodidakt yaklaşım ve internet. Bunların dışında fütürist bakış açısıyla da geleceğe daha farklı ve yapılandırabilirim inancıyla bakmak gerekiyor.

Ufuk Tarhan 08.11.2013 - 14:50’de yazdı, Kategori : Blog

BENZER YAZILAR