Global technologyYazılım sektöründeki trendlere, web penceresinden baktığımızda bir Client tarafı birde Server tarafını görüyoruz. Burada node.js gibi Javascript engine’leri oldukça popüler hale geldi. Sektörde bu aracı kullanan firma sayısı hızla artıyor.

Bunun dışında CSS tarafında yine birçok framework ortaya çıktı. Bu framework’ler yıllardır karşımıza çıkan problemlerden bizi kurtararak sorunları kolay bir şekilde çözmemize yardımcı oluyor.

Server tarafında ise ASP.NET MVC Framwork’ü oldukça popüler, MVC framework’ün bize sağladığı en büyük avantaj yazılan kodu katmanlara ayırarak daha kolay test edilebilir hale gelmesini sağlıyor.

Yazılım sektöründe son yıllarda mobil tarafta çok popüler hale geldi. Dolayısıyla bu alanda yazılım yapanların kullandığı framework’ler çok fazla kullanılıyor. Bunlara örnek vermek gerekirse; XUI, WebApp.Net, JQueryMobile

Yazılım tarafında bir diğer popüler kavram ise Test Driven Development (TDD). Buna yazılım geliştirme süreci de diyebiliriz. Yazılımcılara klasik kod geliştirme sürecinin dışında Test Driven Development yaparak kod geliştirmelerini tavsiye ediyorum. Gün geçtikçe popülerliğini arttırıyor ve gelecekte daha popüler hale gelecektir.

Son günlerde önemi giderek artan Big Data konusu var. Şirketler yıllardır biriken datalardan yararlanarak firmalarına yön vermek istiyor. Bu dataların yorumlanması için de data tool’lar ve BI tool’lar kullanılıyor. Bu araçlar da popüler hale geldi. Yine big data çözümleri için cloud teknolojileri devreye giriyor. Microsoft’un Azure’u yada diğer firmaların cloud teknolojileri firmalara işlemci gücü sağlıyor.

Şirket bünyesinde bulunmayan işlemciyi bir süreliğine kiralayabiliyor ve elinizdeki dataları daha hızlı bir şekilde yorumlayarak onlardan yararlanabiliyorsunuz.

Yine bir başka popüler konu Service Oriented Architecture adındaki mimari yaklaşım. Artık firmalar datalarını bir ara birim ile bir ara yüz ile açmak yerine servislerle dışarıya açıyorlar. Örneğin, hava durumu bilgisine ihtiyacını var. Gidip bir hava durumu servisinden bunu alabiliyorsunuz. Bu gün geçtikçe daha popüler hale gelecek ve istediğimiz bilgileri servisler aracılığıyla satın alabileceğiz.

Fatih Durgut 08.10.2013 - 13:48’de yazdı, Kategori : Blog

BENZER YAZILAR