Business womanYerli firmalar ile yabancı firmalarda çalışanların çalışma saatleri, sosyal hakları ve çeşitli iş koşullarında birtakım farklılıklardan bahsedilebilir. Özellikle iş hayatına atılmaya hazırlanan genç profesyonellerin bu farklılıkları bilerek tercihte bulunmaları gerekiyor.

Öncelikle Türk firmalarında çalışmanın önemli avantajlarından biri çalışma saatleri. Standart çalışma saatleri sayesinde hayatınızı kısa sürede düzene sokabilir ve zamanınızı daha kolay planlayabilirsiniz. Oysa yabancı bir şirkette çalışıyorsanız örneğin, bir Amerikan şirketinde çoğu zaman o ülkenin saat dilimine uymak zorundasınız.

Bir diğer farklılık ise çalışma kanunları. Türk firmasında çalıyorsanız sadece Türkiye’deki çalışma kanunlarına tabisiniz. Yabancı firmalarda çalışanlar ise Türkiye’deki çalışma kanunlarının yanı sıra global’deki kanunlara da tabi oluyor. Çünkü yabancı firmaların Türkiye ofisinde çalışan ile İngiltere ofisinde çalışanın yaşam standartları eşdeğer olmak zorunda. Ücretler firmanın yapısına ve piyasa koşullarına göre kısmen değişiyor olsa bile birçok konuda eşitliğin sağlanmaya çalışıldığı görüyoruz.

Ayrıca yabancı firmalar yaşanılan coğrafya, iklim koşulları, piyasa, ekonomi gibi koşulları da göz önünde bulunduruyor ve bu sayede çeşitli yan haklara da sahip olabiliyorsunuz: esnek çalışma saatleri, yaz saati uygulamaları, home office imkanı gibi..

Son yıllarda Türk firmalarının da kurumsallaşma ve global standartları yakalama yolunda önemli adımları attıklarını gözlemliyoruz. Özellikle önemli büyük firmaları bu konuda örnek alabiliyorlar. Dolayısıyla bir noktada Türk şirketleri ile yabancı arasında fark daralıyor demek yanlış olmayacaktır.

Dip not: Çalışma ve yaşam koşullarını iyileştirme noktasında ilerleme sağlayan firmaların, prestij kazanarak tercih edilme noktasında üst sıralarda yer aldıkları da ayrı bir gerçek. Nitekim ilk 500’e giren firmalara baktığımızda çalışanlarına verdiği değeri görebiliyoruz.

Elif Soyvural 14.05.2013 - 13:58’de yazdı, Kategori : Blog, GENEL

BENZER YAZILAR