hedefStratejist H.Mintzberg karar alma sürecini basit bir follülle açıklıyor. Bu formüle göre karar alırken farklı yaklaşımlar sergilenmelidir. Bu yaklaşımlar alınan kararlar doğrultusunda amaçlara ulaşmayı güçleştirebilir ya da kolaylaştırabilir.

İlk noktada karar alma sürecinde ‘bilim adamı’ yaklaşımını görüyoruz. Bilim adamı nasıl karar alır? Bilim adamı önce problemi tespit eder, bu probleme yönelik çeşitli analizler yapar, sonrasında analizleri değerlendirir, değerlendirdikten sonra bir metoda göre bunların içerisinden en iyisini seçerek bir planlama yapar.

H. Mintzberg’e göre ikinci yaklaşım: ‘sanatçı’ gibidir. Estetik, inovatif, yenilikçi ve sezgisel yaklaşımdır.

H. Mintzberg’in bir diğer yaklaşımı ise ‘zanaatçı’ şeklindedir. Burada deneyim, tecrübe vardır. Herkes bu üçgen içerisinde özelliğini ortaya çıkarıyor; kararlar alıyor. Yeri geldiğinde bilim adamı titizliğiyle, yeri geldiğinde hissi, zaman zaman da ben bunu biliyorum böyle olması lazım diyerek karar alırsınız. Oransal olarak dağılabilir; ama bunları biliyor olmanız karar alma aşamalarında önemlidir.

Bazen bilim adamı gibi yaklaştığınız yerde bir sanatçı gibi yaklaşsam nasıl olurdu diye düşündüğünüzde dünyanız çok değişiyor. Bazen de sanatçı gibi hareket ederken, bir de şu işin matematiğini yapalım dediğinizde akışın değiştiğini görüyorsunuz.

Karar almada H. Mintzberg’ın basit bir metodla sunduğu yaklaşım türlerini gördünüz. Nerede, hangi yaklaşımla karar alacağınızı belirlemek sizlerin elinde; ama hepsinden önce olması gereken şey bir hedef belirlemek.

İsmail Haznedar 15.02.2013 - 17:49’de yazdı, Kategori : Blog, GENEL

BENZER YAZILAR