Hakan Erdoğan 30.10.2013 - 11:46’de yazdı, Kategori : Blog, GİRİŞİMCİLİK

lean-startup-image“Girişimci, başarma umudu olan ama istatistiksel olarak kaybetmesi beklenen kişidir” diye bir tanım duymuştum. Dolaysıyla yüzde 80 yüzde 90 oranında başarısız olan bir iş modelinden söz ediyoruz. O nedenle çok uzun zaman ve çok fazla emek harcayacağımız girişimler yerine daha yalın girişimler, projeler üzerine çalışmalıyız.

Lean startup (yalın girişim) dinamiklerini kullanarak ürünün bir prototipini hazırlayıp yakın çevremizdeki insanları test grubu olarak kullanarak onlardan aldığımız geri bildirimler doğrultusunda ürünü geliştirmeliyiz. Bu sayede ürünün çok farklı bir noktaya evrildiğini dahi görebilirsiniz. Zaten talepler ve istekler ne yönde ise ürünü de o yönde geliştirmek zorundasınız.

Girişimcilikte ilk olmak, erken yola çıkmak ve hatalarla erken karşılaşmak çok önemli. Böylelikle bir adım öteye gidip belirsizlikleri ortadan kaldırabilirseniz. Daha yolun başındayken ger dönmek, başa dönmek, farklı yollar bulmak çok daha kolay olacaktır.

Finansallar, nakit akışları doğru planlamak çok önemli. İş planı hazırlarken bunlara çok dikkat etmek gerekiyor. Yine planlamanın en önemli noktası çalışma ekibinin düzgün bir biçimde oluşturulmasıdır. Ekip arkadaşlarınızı çok iyi belirlemelisiniz.

Hakkında

Surprizbul.com Kurucusu

WiSE'IN DİĞER VİDEOLARI

BENZER VİDEOLAR