Hüsnü Ada 07.08.2013 - 4:47’de yazdı, Kategori : Blog, GİRİŞİMCİLİK

PrintMelek yatırımcı henüz yolun başında olan (Start-up) bir iş fırsatına yatırım yapan, işletmelerin büyümeleri veya gelişmeleri için sermaye sağlayan; bilgi sahibi, profesyonel iş geçmişi ve finansal birikimi olan, fırsat olarak nitelendirdiği girişimlere ihtiyacı olan yatırımı yapan kişilerdir.

Son yıllarda Türkiye’de sayıları artan melek yatırımcılar, girişimciler için önemli işlevlere sahip. Çünkü ülkemizdeki girişimcilerin en büyük sorunu yatırımcı bulamamak. Bu nedenle melek yatırımcıların sayılarının ve yatırım hacminin artması girişimcileri umutlandırıyor. Fikirlerini hayata geçirerek değer üretmeyi hedefleyen genç girişimcilerin yardımına melek yatırımcılar diğer adıyla girişim sermayesi yetişiyor.

Sadece finansman değil, tecrübeye dayanan bilgi desteği de sağlıyor

Melek yatırımcıların girişimcilere finansman sağlamalarının dışında da önemli destekleri oluyor. Finansman girişimciliğin aşamalarından sadece biri. Diğer taraftan, iş modelinin belirlenmesi, iş olanaklarının oluşturulması, ürünün pazarlanması gibi birçok konuda deneyimli melek yatırımcılar girişimcilere önemli avantajlar sağlıyor. Bazen ekibinize tanıdıkları insanları bazı fonksiyonları yerine getirebilmek için monte ediyorlar. Bazen ipi kendi ellerine alıp bazı fikirlerde yardımcı oluyorlar.

Özetleyecek olursak melek yatırımcılar girişimciler için çok önemli bir finans kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra tecrübe ve deneyimlerini girişimcilerle paylaşarak onlara yol gösteriyor ve işlerin hızlanmasına yardımcı oluyorlar.

Hakkında

Ekonomi Bakanlığı / Şube Müdürü

WiSE'IN DİĞER VİDEOLARI

BENZER VİDEOLAR