İdris Cin 30.03.2013 - 13:28’de yazdı, Kategori : Blog, GİRİŞİMCİLİK

tech-innovation_3Ülkemizde girişimcilik konusunda en önemli sorun nesiller arasındaki algı sorunu. Yeni kuşağın girişimciliği algılamasında sorun yok. Ancak eski kuşak bu konuda aşılması zor ön yargılara sahipler. Esasında bütün sorunların temelinde de bu yatıyor.

Toplumumuzun son yüz yılına baktığımız zaman çok fazla bölündüğümüzü görüyoruz. Sürekli kendi içimizde, bir birimize duvarlar ördük. “Eski köye yeni adet getirme”, “İcat çıkarmayın” gibi cümleler kurarak yeniliğe kendimizi kapattık. Değerlerimize zarar vermeden, onları da yaşatarak yeniliklere açık olmalıyız ve bu konuda topluma öncülük edecek gençlerimizin önünü açmalıyız. Bunun içinde girişimciliğin doğru algılanması gerekiyor.

Devlet kademesinde, özel sektörde ve aile bireylerinde söz sahibi olan insanlarda farkındalık oluşturmamız gerekiyor. Toplumdaki karar mekanizmaları fikirlerini hayata geçirmek isteyen, ülke sorunlarına kafa yoran ya da dünyanın ihtiyaçlarını dertlenen girişimci arkadaşlarımızı cesaretlendirmeli, engelleyici değil teşvik edici olmalı.

Bir diğer önemli sorun da yatırımcı konusu. Yatırımcılar, girişimcileri daha fazla tolere etmeli ve onları cesaretlendirmeliler.

Eğitim sistemimizi gençlerin girişimciliğe özendirebilecek yapıya büründürmemiz lazım. Girişimcilik konusunu sadece ticaret, para endeksli görmemeliyiz. Toplumun gelişimi ve ilerici olan her türlüğü yeniliği girişimcilik olarak değerlendirmeliyiz.

Hakkında

Girişim Haber / Genel Yayın Yönetmeni

WiSE'IN DİĞER VİDEOLARI

BENZER VİDEOLAR