Volkan Serhan Tuvanç 29.03.2013 - 10:56’de yazdı, Kategori : Blog, GİRİŞİMCİLİK

mind-of-the-entrepreneurYeni dünya düzeninde girişimcilik en önemli olgulardan bir tanesi. Gelişmiş ülkelere baktığımızda girişimciliğin ülke ekonomilerinde ne kadar önemli bir konuma sahip olduğunu görüyoruz. O ülkelerde yapılan istatistiksel ve bilimsel araştırmalar girişimciliğin ekonomiye katkısının yüzde 90’ların üzerinde olduğunu gösteriyor. Tabi girişimciliğin çok fazla etkin olmasında ortamın girişimciliğe müsait olmasından kaynaklanıyor.

Türkiye’de girişimcilik

Ülkemizde yeni yeni gündeme gelen girişimcilik hızla gelişen bir yapıya büründü. Ancak buna rağmen birçok alt yapı sorunu da hala çözülebilmiş değil. Oysa şu an dünyanın en hızla gelişen 2. Ekonomisi durumundayız. Bu gelişmenin ve büyümenin kalıcı olması içi girişimciliğin itici güç olarak gelişmenin temelinde yer alması gerekiyor. Ve girişimcilerin önündeki engellerin ve temel sorunların bir an önce ortadan kaldırılması gerekiyor.

Girişimciliği destekleyen unsurlar

Ekonomiye sağlayacağı katkının ve sahip olduğumuz potansiyelin farkına varan devlet girişimcileri destekleyecek faaliyetlerini son dönemlerde oldukça arttı. KOSGEB daha yaygın duruma geldi. Devlet desteklerinin yanı sıra Avrupa’dan da çeşitli (krediler, hibeler vs.) destekler sağlanmaya başlandı. Teknolojide girişimciliği destekleyen nemli bir unsur olarak görülebilir. Çünkü çağımızda en önemli sermaye bilgi olarak değerlendiriliyor ve teknoloji sayesinde bilgiye ulaşmak artık daha kolay. Yoğun bir genç nüfusa sahip olan Türkiye, bu potansiyeli göz önüne alarak girişimciliğin aşılanması ilkokul seviyelerine kadar indirmiş durumda. Bu durumda gelecek adına önemli bir gelişme olarak geleceğe dair umutlarımızı daha da güçlendiriyor.

Hakkında

Marka Danışmanı

WiSE'IN DİĞER VİDEOLARI

BENZER VİDEOLAR